Nyheder • 07/02/2023

Tag en bestyrelsesuddannelse og skab større værdi

Som partnervirksomhed i Fynsk Erhverv har du mulighed for at deltage i Bestyrelsesuddannelsen for SMV-virksomheder ved Aarhus Universitet, endda på favorable vilkår. Igennem de senere år har tæt på 40 fynske erhvervsledere gjort brug af denne partnerfordel, og alle uden undtagelse har gennemført uddannelsen med stor begejstring for både form, indhold og netværket.

En af de fynske erhvervsledere, der allerede har gennemført forløbet, er Kresten Andreasen, der til daglig er underdirektør i 5E-Byg og medlem af virksomhedens bestyrelse.

“Jeg synes, at det har været rigtig godt, og det har helt klart udvidet min horisont i forhold til de ansvarsområder, der hviler på en i en bestyrelse.

Der er stor forskel på bestyrelsesarbejde og daglig ledelse, og det er godt at have i tankerne, når man sidder med begge kasketter på.

Overordnet kan man sige, at vi har fået fyldt vores værktøjskasse op med den nyeste viden på området, og så er det selvfølgelig op til os selv at gribe den og arbejde videre med det,” siger Kresten Andreasen, som var deltager på hold 15.

Udover de værktøjer, som Kresten Andreasen har fået med sig til arbejdet i bestyrelseslokalet, har han også ladet sig inspirere af møderne med de andre deltagere på uddannelsen i Aarhus:

“Det er også blevet et godt netværk, og jeg synes, at det er spændende at sparre med ledere fra andre brancher i erhvervslivet. Det giver nogle nye vinkler på driften af virksomheden, som man ikke nødvendigvis havde fået ellers, så jeg har været rigtig glad for forløbet,” konstaterer Kresten Andreasen.

På billedet ovenfor er Kresten Andreasen, underdirektør i 5E-Byg, flankeret af partner i advokatfirmaet Mazanti-Andersen, Christian Bonnesen og regionsdirektør i Danske Bank, Jan Reifling, der er tre af de fynske erhvervsledere, som er tæt på at afslutte bestyrelsesuddannelsen i 2023.

Vil du vide mere om Bestyrelsesuddannelsen for SMV-virksomheder?

De næste hold starter ultimo august 2023.  Er du interesseret i at høre mere, så kontakt Jytte Reinholdt på mobil 29130330 og hør om dine muligheder. Du kan også læse mere om uddannelsen her.

Steen Ernland: Tre gode råd til værdiskabelse i ledelser og bestyrelser

Steen Ernland, der blandt meget andet er medforfatter til bogen “Den Aktive Bestyrelse", giver her sit bud på, hvordan den moderne virksomhed skal tænke ledelse og bestyrelse i fremtiden for at tiltrække kapital fra investorer og opnå stærkere finansielle resultater.

Områdedirektør: “Bestyrelsesuddannelsen giver stor værdi”

I løbet af de senere år har over 30 fynske erhvervsledere fra Fynsk Erhvervs partnervirksomheder gennemført 'Bestyrelsesuddannelse for SMV-virksomheder' ved Aarhus BSS heriblandt Område Direktør i Danske Bank Steen Møller Hansen, der sender sine varmeste anbefalinger.

Realisér dit vækstpotentiale med en værdiskabende bestyrelse

Jeg har den største respekt for ejerledere – ingen tvivl om det. Både jer, som er startet op som iværksættere og jer, der som 2. eller 3. generation driver familie-virksomheden videre.  Det er jer, der er rygraden i dansk økonomi, og det er derfor af stor samfundsmæssig betydning, at I kan skabe vækst. Det er […]

Rutineret netværker beriges af forskelligheden i sin netværksgruppe i Fynsk Erhverv

I mere end 15 år har Dennis Larsen været fast netværksmedlem Fynsk Erhverv, men han er langt fra færdig med at udvikle sig i fællesskab med ligesindede.

Bæredygtighed er en hjørnesten i Damixa

Fynskfødte Damixa nærmer sig hundrede år, men er en topmoderne virksomhed. Og at være topmoderne i 2023 handler i høj grad om fokus på bæredygtighed

Tue Mantoni: Virksomhedens rolle i samfundet er vigtig

Ifølge Tue Mantoni, der er tidligere CEO i Bang & Olufsen og motorcykelgiganten Triumph samt tidligere bestyrelsesformand i Vækstfonden, bør alle erhvervsledere have fokus på, hvilken rolle deres virksomhed kan spille i samfundet i 2023. “Man skal selvfølgelig levere værdi til sine aktionærer, men man skal også tænke på, hvordan man kan appellere og kommunikere […]

Nordeas frivillige arbejde er et “win-win”

I de seneste har tre har de ansatte i banken Nordea haft mulighed for at bruge to arbejdsdage hvert år på at arbejde frivilligt i en god sags tjeneste. En del ansatte i Odense-afdelingen er tilknyttet frivilligcenter Odense - et samarbejde alle parter er godt tilfreds med.

FormueFyn satser på smarte IT-løsninger og godt netværk

Selvom FormueFyn var Danmarks første fondsmælgerselskab, så er moderne teknologi, netværk og nytænkning fortsat en meget vigtig del af hverdagen i forretningen. 

Software-eksperter får sparring til nyansættelser

Da Viking Software havde brug for nye kompetencer til deres marketingafdeling, så skete matchet gennem Fynsk Erhvervs Next Talent forløb - to gange.

Nyt, grønt projekt gør bæredygtighed mere målbar for Automation Lab i Svendborg

I Svendborg-virksomheden Automation Lab har der i de senere år været skarpt fokus på at skrue op for bæredygtigheden og ned for klimaaftrykket. I den forbindelse har virksomheden været testkanin på et nyt tiltag, der nu skal gøre det lettere for alle virksomheder at måle udviklingen på de bæredygtige tiltag. Værktøjet bliver nu rullet ud […]

Focus Advokater: Gode HR-værktøjer understøtter forretningen

Digitalisering af HR-processen hjælper Focus Advokater til at bruge ressourcerne mere fordelagtigt med HR-ONs systemer.

Netværk blæste Gitte over fra første møde

Gitte Zimmermann er glad for den fortrolige sparring, hun får sammen med andre ejerledere i Fynsk Erhvervs netværk. Og anbefaler andre at kigge nærmere på tilbuddet.