Nyheder • 06/01/2022

Virksomheder søges til ph.d.-projekt i organisation og ledelse

Partnervirksomheder i Fynsk Erhverv får nu muligheden for at deltage i nyt ph.d.-projekt, som skal fokusere på at skabe en meningsfuld arbejdsplads og styrke såvel konkurrenceevnen som potentialet for vækst.

Der bliver tale om en målrettet indsats i at udvikle virksomheden ved hjælp af et organisations- og ledelsesværktøj, der har et fokus på at skabe en meningsfuld arbejdsplads, som vil engagere og motivere medarbejdere.

Indhold i og mål for projektet

Projektet handler om at undersøge, hvordan meningsfuldhed i arbejdet kan styrke virksomheders udvikling og konkurrenceevne. Meningsfuldhed i arbejdet er en aktuel tendens i erhvervslivet, og har også været genstand for forskning, hvor fx formål, det kollegiale fællesskab, oplevelse af flow, realisering af personligt potentiale, bidrag, et produktivt fællesskab og værdiskabelse har været i fokus.

Disse områder kan være med til at skabe et meningsfuldt arbejde, men der udestår stadigvæk forskning over dele af det meningsfulde arbejdes potentiale. Projektet vil derfor kvalificere eksisterende forskning på området og udfylde de huller, der er om det meningsfulde arbejde.

Formen for samarbejdet

Ph.d.-projektet vil indgå i et tæt samarbejde med virksomhederne for at undersøge konkrete problemer i dagligdagen og deltage i implementeringen af en løsning på udfordringerne. Der vil også blive afholdt workshops, events og konferencer, så den viden, der bliver skabt i projektet, kan deles med og være til gavn for hele virksomheden.

Ph.d.-projektet har allerede ikke-publiceret praktisk og teoretisk evidens for, hvordan et nyt perspektiv på et meningsfuldt arbejde kan 1) nedbringe fravær og jobskift, 2) styrke kommunikation og sammenhængskraft, og 3) forbedre produktivitet, effektivitet og nytænkning. Denne forskning har ikke noget fortilfælde, og vil blive videreudviklet i løbet af ph.d.-projektet. De virksomheder, der deltager, vil derfor få adgang til ny viden, som deres konkurrenter ikke har.

Tidsplan og vilkår for projektet

Projektet er planlagt til at begynde i september 2022 og vil løbe i tre år, hvor det afsluttes i juni 2025. De deltagende virksomheder vil over tre år modtage konsulentbistand, råd og vejledning fra ph.d.-studerende, Dennis Carlsen, og forskningsleder, professor Jacob Dahl Rendtorff, samt følgegruppen for projektet.

Ph.d.-projektet er en delt samfinansiering mellem Roskilde Universitet og de deltagende virksomheder. Virksomhedernes andel ligger på mellem 900.000 til 1 mio. kr., fordelt over tre år. Ph.d.-projektet er åben over for, at én virksomhed kan stå for hele finansieringen, men der også for, at flere virksomheder deltager og dermed deles om beløbet, fx fire virksomheder med et årligt bidrag hver på ca. 75.000 – 85.000 kr.

Vil du vide mere?

Ph.d.projektet gennemføres af Dennis Carlsen, der er cand.mag. i Anvendt filosofi fra Aalborg Universitet med speciale i organisations- og ledelsesudvikling.

Han kan kontaktes ved spørgsmål om og interesse for projektet her:

Dennis Carlsen
Kancellivej 37
5200 Odense V

Tlf.nr.: 42 36 70 77

E-mail: carlsen.agger@gmail.com

DEIF-direktør: Når det går godt, skal man læne sig frem

DEIF producerer elektronik til energisystemer over hele verden fra sin fabrik i Skive. Samtidig har virksomheden bygget en global salgs- og serviceorganisation op tæt på kunderne. For koncernchef Christian Nielsen hænger konkurrencekraften tæt sammen med evnen til at holde fast i det, virksomheden er bedst til – og investere benhårdt i netop det. På Fynsk […]

AI tvang Ecreo til at gentænke forretningen

For godt et år siden var kunstig intelligens først og fremmest en nyttig assistent hos det fynske udviklingshus Ecreo. Så tog teknologien et spring, og på ganske kort tid begyndte AI at kunne levere kode, der i nogle sammenhænge kunne matche det, virksomhedens egne udviklere lavede. For direktør og medejer Casper Stendal blev det et […]

Bestyrelsen skal lede digitaliseringen – ikke vælge systemerne

Digitalisering er blevet et strategisk bestyrelsesansvar – og stiller nye krav til dem, der sidder omkring bordet. En målrettet bestyrelsesuddannelse hjælper med at træffe bedre beslutninger, styrke risikostyringen og skabe reel forretningsværdi.

International Svendborg-virksomhed skruer op for lokal forankring

SBS Friction A/S har valgt at investere i produktionen i Svendborg frem for at flytte aktiviteter ud af landet. Med flere medarbejdere, øget kapacitet og nye teknologier satser den internationalt ejede virksomhed på, at nærheden mellem udvikling og produktion kan styrke konkurrenceevnen.

Forsker: Bestyrelser skal skabe den værdi, virksomheden har brug for

"Et professionelt bestyrelsesarbejde er en nødvendig forudsætning for at skabe værdi. Men værdien opstår ikke, fordi årshjulet er på plads eller møderne er velforberedte. Den opstår først, når bestyrelsen bruger sin tid på de strategiske spørgsmål, der er afgørende for netop virksomhedens udvikling,"

Vejen til endnu større succes: Kvalitet sælger ikke sig selv

På Fyn lever mange virksomheder af at være verdensmestre i en niche. Derfor er evnen til at omsætte specialiseret viden til stærke kunderelationer afgørende.

Lyt til erhvervslivet

I 13 spændende episoder deler fynske ledere, virksomhedsejere, iværksættere og eksperter deres perspektiver på emner som ledelse, netværk, bestyrelsesarbejde, bæredygtighed, karriereudvikling og forretningsvækst.

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.