Nyheder • 17/09/2015

Tre gode råd: Sådan spotter du selv fremtidens tendenser

Torsdag d. 3. september holdt fremtidsforsker Liselotte Lyngsø seminar om trends og tendenser på arbejdsmarkedet og i vores samfund. Arrangementet ‘Fremtidens lederskab’ blev afholdt i samarbejde med Lederne Fyn, og deltagerne var blevet bedt om selv at komme med forudsigelser om fremtiden før dagen. For som Liselotte Lyngsø forklarede: “Ingen kan spå om fremtiden alene”. 

Fynsk Erhverv og Lederne Fyn afholdt torsdag d. 3. september seminaret ‘Fremtidens lederskab’ med fremtidsforsker Liselotte Lyngsø fra Future Navigator. Deltagerne havde forinden fået besked på selv at komme med et bud på en tendens i fremtiden, som vil have betydning for arbejdsmarkedet – for én af Lyngsøs væsentligste pointer er, at man ikke kan forberede sig på fremtiden alene, og at man ikke længere kan regne med, at f.eks. en fremtidsforsker kan nå at varsko om forandringer, før de slår igennem.

– Førhen kunne vi som fremtidsforskere meget groft sagt bare se på tendenser fra USA og så vente x antal år på, at den samme udvikling kommer til Danmark. Sådan er det slet ikke længere. Udviklingen går lynhurtigt og kommer fra alle mulige steder. Tag en ting som Mobile Pay, der kom på markedet fra den ene dag til den anden og nu allerede er så integreret en del af vores hverdag, at vi næsten ikke kan forestille os et samfund uden, fortæller Liselotte Lyngsøe.

Af samme årsag er hun en smule tøvende, da Fynsk Erhverv beder om tre gode råd til virksomhedslederen, der gerne vil være på forkant med fremtidens udvikling, men hun kan nævne følgende forudsætninger, som er nødvendige:

1. Det vigtigste er faktisk, at man ikke læner sig tilbage og overlader fremtidskiggeriet til autoriteter som mig. Man bliver i stigende grad nødt til selv at være opsøgende og lede efter tendenser – og at gøre det sammen med andre. Hvis man vil have fingeren på pulsen, er det en evne, man skal oparbejde, fordi tendenserne dukker så hurtigt op i dag, fortæller Liselotte Lyngsø.

2. Brug irritation som noget positivt. Den næste forandring kommer sikkert der, hvor noget er irriterende. Det er f.eks. irriterende at stå og vente ved kassekøen i et supermarked, og derfor er det næsten helt sikkert en funktion, som bliver ændret, så snart den teknologiske udvikling tillader det.

3. Mød fremtiden uden fordomme. Man skal passe på med at lade egne holdninger til, hvad der er godt eller skidt, stå i vejen for et realistisk blik for, hvad der rent faktisk kommer til at ske. Fremtidens tendenser kommer, uanset om man bryder sig om dem eller ej.

Deltagernes egne forudsigelser
‘Fremtidens lederskab’ var et interaktivt seminar, der skulle forberede de deltagende på at blive deres egne fremtidsforskere, så deltagerne havde før dagen lavet deres egne såkaldte ‘trendkort’, hvor en deltagers bud på en mulig kommende tendens stod beskrevet.

Blandt de indsendte kort var der bl. a. en deltager, der havde skrevet, at 3D-print har potentiale til at blive en markant forandring for hele produktionssektoren, og en anden mente, at ‘self tracking’, altså det at vi i stigende grad har mulighed for at måle både præstationer, helbred og andet kommer til at fylde mere, og én skrev, at vores digitale fodspor bliver mere og mere afgørende for succes og rigdom, hvilket har potentiale til at starte en nypuritansk bølge, da ingen tør træde forkert af frygt for at få et fejltrin foreviget online.

Udviklingen sker eksponentielt
Ifølge Liselotte Lyngsø er det en kendt risiko, at mennesker undervurderer hastigheden af en bestemt udvikling.

– Vi tænker lineært, men ofte sker udviklingen eksponentielt. Og det gør, at virksomheder pludselig kan blive overrumplet. Det skete f.eks. med firmaet Kodak. De første digitalfotografier var i så dårlig kvalitet, at Kodak ikke anerkendte truslen. De troede, udviklingen ville ske lineært. Men så var digital fotobehandling lige pludselig i så høj en kvalitet og så billigt, at alle gjorde det.

– Hvis man forestiller sig et helt vandtæt fodboldstadion, hvor der det første minut falder én dråbe vand, det næste minut to dråber, minuttet efter fire dråber osv. – så ville det blot tage 48 minutter at fylde hele stadionet med vand. Men det ville omvendt så også tage 47 minutter at fylde det halvt. Sådan virker eksponentiel vækst, forklarer Liselotte Lyngsø.

Hun fortalte også til deltagerne, at fremtiden ofte allerede findes på bestemte steder eller i bestemte brancher eller hjørner af samfundet – hvorfra den så bare ikke er udbredt endnu.

– Fremtiden eksisterer allerede, den er bare ujævnte fordelt. I visse brancher er det allerede i dag helt almindeligt, at lederen ikke har et fast kontor, men rejser rundt fra afdeling til afdeling og fra kunde til kunde, ligesom 3D-print jo alleredes anvendes i begrænset omfang visse steder. Som eksempel er der en tydelig tendens, der allerede nu gør sig gældende bestemte steder og i visse brancher, og som sandsynligvis også vil tage om sig i fremtiden, idéen om at arbejde ikke kun skal være profitabelt, det skal også være nyttigt. Fra ‘successful’ til ‘useful’, fortlate Liselotte Lyngsø

Efter seminaret var der netværk og socialt samvær med mad og god vin.

Stadil: Fremtidens lederskab kræver sult, mod og kant

Christian Stadil har altid gået sine egne veje. Han kombinerer buddhisme med benhård forretning og investeringer i startups med meditation og meningsfulde arbejdsfællesskaber. Til september gæster han Learn X, hvor han deler sine erfaringer med at lede i en tid præget af AI, innovation og strategisk usikkerhed.

Klimapraktikanter gav Danren Bogdol fremdrift og struktur

Danren Bogdol er en professionel servicevirksomhed med base i Odense, der gennem mere end 40 år har leveret rengøringsydelser til offentlige og private kunder i hele landet. Virksomheden bygger på faglighed, effektivitet og ordentlighed.

HR-netværk gav LAIT værktøjer til aktuel udfordring

Da Gert Rasmussen fra det digitale bureau LAIT i begyndelsen af året præsenterede en konkret HR-udfordring i Fynsk Erhvervs HR-netværk, gjorde han det med et klart formål: At få andres ærlige blik på situationen

Fokusér på personalet: Tidlig indsats kan skabe bedre trivsel

Flere virksomheder rykker fokus fra brandslukning til forebyggelse, når det gælder medarbejdernes trivsel. Det handler om at være tæt på, tilgængelig – og klar, før problemerne vokser sig store. Det fortæller blandt andre Betina Dich Skipper, der driver virksomheden Human Navigator.

Masterclass i strategi og innovation begejstrede deltagerne

At skabe vækst og innovation kræver tid og refleksion – en udfordring for mange virksomheder, hvor daglig drift ofte tager al opmærksomhed. Masterclass-forløbet i strategi og innovation fra Fynske Bank og Fynsk Erhverv har imidlertid givet en række fynske virksomheder en unik mulighed for at arbejde målrettet med forretningsudvikling og netværk. “Alene det at sætte […]

Titech-direktør: At sige målene højt var første skridt mod succes

Fra eltavler i kælderen til landsdækkende koncern. Ulrik Juul har altid tænkt stort – og sagt det højt. Nu er Titech Electric solgt, men han fortsætter rejsen mod endnu større ambitioner som direktør i sit livsværk

Forsker: Bestyrelsesuddannelse kan være nøglen til, at SMV’ere omstiller sig til fremtiden

Bestyrelser i små og mellemstore virksomheder (SMV’er) står midt i en tid med hastige forandringer. Teknologiske fremskridt, bæredygtighed og geopolitiske ændringer kræver hurtig tilpasning

Krautwald: Nye vaner skal slå rod, før strategi bliver til virkelighed

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Lokale virksomheder forholder sig til Odenses fremtid

En række lokale virksomheder greb muligheden, da Fynsk Erhverv for nylig inviterede til dialogmøde om Odense fremtidige udvikling. Anledningen var det forslag til Kommuneplan 2024-2036, som Byrådet havde sendt i høring. Også rådmand Søren Windel, adm. Direktør Erik Jespersen og byudviklingschef Karin Niemann-Christensen var mødt op for at præsentere planforslaget og lytte til virksomhedernes ønsker […]