Nyheder • 03/05/2016

Nyt medlem: Kold + Partners

Kold + Partners er et rekrutteringsbureau fra Kerteminde, der specialiserer sig i at hjælpe danske virksomheder med at finde og håndtere specialiseret arbejdskraft. Peter Kold, direktør i virksomheden, har arbejdet med rekruttering i over 10 år og har et stort, internationalt netværk fra telebranchen i 90’erne. “Digitaliseringen er i fuld gang med at forandre vores branche totalt,” udtaler Peter Kold.

Kold + Partners er en Kerteminde-baseret virksomhed, der adresserer ét af de vigtigste spørgsmål for væksten på Fyn: rekruttering af kvalificeret arbejdskraft. 

Virksomheden finder typisk projektledere, ingeniører og it-specialister, men har også – som eksempel – hjulpet en amerikansk virksomhed med at finde fynske tømrer.  

Kold + Partners blev for nyligt portrætteret i Fyens Stiftstidende, hvor Peter Kold, virksomhedens direktør, fortalte, at der pt. er over 300 ledige IT-stillinger på Fyn.

– Det er den specialiserede arbejdskraft, vi selv specialiserer os i, og vi hjælper begge veje: både virksomheder med at finde medarbejdere og kvalificerede medarbejdere med at finde virksomheder, fortæller Peter Kold og fortsætter:

– Derudover arbejder vi også med det, som man på engelsk kalder ‘pay rolling’. Det vil sige, at vi ordner alt det praktiske ved at have en udenlandsk medarbejder ansat, ved at medarbejderne faktisk er ansat hos os, men udfører arbejdet for en anden virksomhed.

– Endelig forsøger vi os nu med at skaffe deltidsarbejdskraft fra udlandet, hvor virksomheder kan ‘dele’ en specialist. På Fyn er der mange mindre- og mellemstore virksomheder, som ikke kan ansætte en fuldtidsspecialist, og da slet ikke én fra udlandet, så vi tror, der er gode muligheder på det område.

Digitaliseringen ændrer alt
Digitaliseringen har også haft indflydelse på rekrutteringsbranchen.

– Det handler ikke længere så meget om at have et godt netværk og kende de rigtige mennesker, selvom det selvfølgelig ikke skader. Det handler om at kende alle de digitale redskaber – og vide hvordan man bruger dem. Jeg har f.eks. været med til at hyre en salgschef fra Nigeria uden nogensinde at have været i landet. Digitaliseringen er i fuld gang med at forandre vores branche totalt, og det handler ganske enkelt om at være digitalt proaktiv, siger Peter Kold.

Fyns image i bedring
Kold + Partners rekrutterer både nationalt og internationalt, og til virksomheder i hele landet.

– Men det er faktisk nemmere at få udenlandske specialister til at flytte til Fyn end at få danske specialister til det. For udlændinge ser det for det første typisk som lidt af et eventyr at rejse til et fremmed land for at arbejde, uanset hvor de skal hen i pågældende land, mens danskere mere tænker i mulig pendling og i, om de har lyst til at flytte, siger Peter Kold og slutter:

– Men Fyns image er også en udfordring for rekruttering. Det har tidligere været en lidt overset region i Danmark – et sted man bare kørte igennem. Men det er heldigvis ved at ændre sig nu. Odenses ombygning og robotindustriens store succes er bl.a. med til at skabe positiv omtale, og der er kommet en helt anden måde at omtale Fyn på. Imaget er klart i bedring, og det betyder noget for vores branche.

C.C. Jensen udvikler kerneforretningen i en urolig tid

Verden er blevet mere uforudsigelig. For eksportvirksomheder er geopolitik, toldsatser og økonomiske spændinger ikke længere midlertidige udsving, men et grundvilkår. Det mærker man også hos C.C. Jensen i Svendborg, der udvikler og producerer filtreringsløsninger til hydraulik- og smøreolie og eksporterer omkring 90 procent af sin produktion gennem 15 datterselskaber globalt. Den nye administrerende direktør, Jens […]

Heine Pedersen styrker STV Logistik med professionel bestyrelse

Efter flere års overvejelser etablerer ejerleder Heine Pedersen nu en professionel bestyrelse i STV Logistik. Målet er at skabe skarpere struktur og et stærkere beslutningsgrundlag – og at stå bedst muligt rustet, hvis virksomheden inden for få år får mulighed for at udvide forretningen yderligere.

Glem alt om smalltalk: Netværk er er strategi, og du skal turde investere dig selv

Tid er vores største valuta, og særligt som en lille eller mellemstor virksomhed kan det ofte være svært at se udover driften. Værdien af netværk er større, end du tror – hvis du tør investere dig selv. Det fandt jeg for alvor først ud af, da jeg forlod mit fag som journalist og bevægede mig ud i det fynske erhvervsliv.

Tomas Henneby fortæller åbent om generationsskiftet i 3-2-1 Erhverv

Da Tomas Henneby gæster podcasten 3-2-1 Erhverv, er det for at sætte ord på et generationsskifte, der på ingen måde fulgte en fastlagt plan. Samtalen tager udgangspunkt i den proces, der begyndte længe før overdragelsen af Henneby Nielsen Rådgivende ingeniørfirma A/S til INGENIØR’NE, men som først for alvor blev aktuel, da hans far døde i 2023.

Fortrolig sparring i netværket giver værdi i hverdagen

Når man sidder med det øverste ansvar for økonomi, rapportering og finansielle beslutninger, er det et fagområde, der ofte ikke har mange naturlige sparringspartnere i organisationen. Det har Karina Fussing til gengæld fundet i det netværk i Fynsk Erhverv, som hun engagerer sig i.

Videreuddannelse har aldrig været vigtigere end nu

Kravene til medarbejdernes kompetencer ændrer sig hurtigere, end mange virksomheder er vant til. Opgaver, der tidligere krævede tid, erfaring og rutine, bliver i stigende grad automatiseret, mens forventningen til menneskelig dømmekraft, kreativitet og ansvar vokser.

Fynsk Erhverv 3.0 blev sat i spil på nytårskuren

Fynsk Erhverv brugte nytårskuren den 20. januar 2026 til mere end blot at markere starten på et nyt år. Arrangementet blev samtidig brugt til at sætte ord på en ny fase for organisationen, hvor fællesskab, netværk og medlemsvirksomhedernes aktive rolle får en endnu mere central betydning.

Valdemar kobler studieophold i USA med konkret erhvervssamarbejde

Studerende Valdemar Creutz Lyngdal har gennem Fynsk Erhverv gennemført et studieophold på Wharton School ved University of Pennsylvania, koblet direkte til et samarbejde med NewTec A/S.

Nytårshilsen 2026

Verden omkring os er i hastig forandring – og har været det siden corona ramte. Forandringerne er blevet hyppigere, mere komplekse og ofte mere uforudsigelige. Alligevel er der god grund til optimisme. Det fynske erhvervsliv har igen og igen vist, at vi kan omstille os, finde nye veje og stå stærkt – også når rammerne ændrer sig.