Nyheder • 04/11/2015

Nyt medlem: “Det er en kæmpe fordel for os at komme fra Danmark”

Gejst er en odenseansk virksomhed, der designer inventar til hjemmet. Gejst er netop blevet medlem af Fynsk Erhverv, hvor de er tilmeldt NEXT Level

Gejst blev grundlagt i foråret 2013 af de to designere Søren Nielsen og Niels Grubak Iversen. Siden da er mærket kommet til salg i over 90 danske forhandlere og 10-11 udenlandske.

– Vi er til stede over hele Danmark i dag, så vores fokus de næste år er på organisk vækst i udlandet, fortæller Niels Grubak Iversen til Fynsk Erhverv.

Gejst4Vækstambitionerne er én af grundende til, Gejst har tilmeldt sig Fynsk Erhvervs NEXT Level.

– Dét, og så hjælp til at hive kompetente folk til virksomheden. Søren og jeg har været kolleger tidligere, hvor vi arbejdede sammen om at lave elbiler, hvilket jo var noget helt andet, men vi er typiske for en ejerledet virksomhed på den måde, at vi grundlagde virksomheden pga. interesse for vores fag og startede ud med at have alle kasketter på selv. Vi har fået en mindre salgsorganisation nu, men vi vil gerne udvide med folk, som har kompetencer til at hjælpe os med at ekspandere, siger Niels Grubak Iversen.

Gejst udvider løbende deres sortiment og har en vision om at “kunne indrette et helt hjem” med egne produkter. Som designvirksomhed får de produceret deres produkter af underleverandører, og de sælger både fra deres hjemmeside og igennem butikker i Danmark og udlandet – indtil videre fortrinsvis i Nordeuropa.

– Det er en kæmpe fordel for os at komme fra Danmark. “Danish Design” er et enormt stærkt varemærke i udlandet, og ikke kun for de tidligere, kendte designere, også for nye spillere på markedet som os, slutter Niels Grubak Iversen.

Læs mere om Gejst her.

C.C. Jensen udvikler kerneforretningen i en urolig tid

Verden er blevet mere uforudsigelig. For eksportvirksomheder er geopolitik, toldsatser og økonomiske spændinger ikke længere midlertidige udsving, men et grundvilkår. Det mærker man også hos C.C. Jensen i Svendborg, der udvikler og producerer filtreringsløsninger til hydraulik- og smøreolie og eksporterer omkring 90 procent af sin produktion gennem 15 datterselskaber globalt. Den nye administrerende direktør, Jens […]

Heine Pedersen styrker STV Logistik med professionel bestyrelse

Efter flere års overvejelser etablerer ejerleder Heine Pedersen nu en professionel bestyrelse i STV Logistik. Målet er at skabe skarpere struktur og et stærkere beslutningsgrundlag – og at stå bedst muligt rustet, hvis virksomheden inden for få år får mulighed for at udvide forretningen yderligere.

Glem alt om smalltalk: Netværk er er strategi, og du skal turde investere dig selv

Tid er vores største valuta, og særligt som en lille eller mellemstor virksomhed kan det ofte være svært at se udover driften. Værdien af netværk er større, end du tror – hvis du tør investere dig selv. Det fandt jeg for alvor først ud af, da jeg forlod mit fag som journalist og bevægede mig ud i det fynske erhvervsliv.

Tomas Henneby fortæller åbent om generationsskiftet i 3-2-1 Erhverv

Da Tomas Henneby gæster podcasten 3-2-1 Erhverv, er det for at sætte ord på et generationsskifte, der på ingen måde fulgte en fastlagt plan. Samtalen tager udgangspunkt i den proces, der begyndte længe før overdragelsen af Henneby Nielsen Rådgivende ingeniørfirma A/S til INGENIØR’NE, men som først for alvor blev aktuel, da hans far døde i 2023.

Fortrolig sparring i netværket giver værdi i hverdagen

Når man sidder med det øverste ansvar for økonomi, rapportering og finansielle beslutninger, er det et fagområde, der ofte ikke har mange naturlige sparringspartnere i organisationen. Det har Karina Fussing til gengæld fundet i det netværk i Fynsk Erhverv, som hun engagerer sig i.

Videreuddannelse har aldrig været vigtigere end nu

Kravene til medarbejdernes kompetencer ændrer sig hurtigere, end mange virksomheder er vant til. Opgaver, der tidligere krævede tid, erfaring og rutine, bliver i stigende grad automatiseret, mens forventningen til menneskelig dømmekraft, kreativitet og ansvar vokser.

Fynsk Erhverv 3.0 blev sat i spil på nytårskuren

Fynsk Erhverv brugte nytårskuren den 20. januar 2026 til mere end blot at markere starten på et nyt år. Arrangementet blev samtidig brugt til at sætte ord på en ny fase for organisationen, hvor fællesskab, netværk og medlemsvirksomhedernes aktive rolle får en endnu mere central betydning.

Valdemar kobler studieophold i USA med konkret erhvervssamarbejde

Studerende Valdemar Creutz Lyngdal har gennem Fynsk Erhverv gennemført et studieophold på Wharton School ved University of Pennsylvania, koblet direkte til et samarbejde med NewTec A/S.

Nytårshilsen 2026

Verden omkring os er i hastig forandring – og har været det siden corona ramte. Forandringerne er blevet hyppigere, mere komplekse og ofte mere uforudsigelige. Alligevel er der god grund til optimisme. Det fynske erhvervsliv har igen og igen vist, at vi kan omstille os, finde nye veje og stå stærkt – også når rammerne ændrer sig.