Nyheder • 03/03/2016

Nyt medlem: “3D er disruption, der giver os en kæmpe fordel”

QuickTube er en nyetableret virksomhed fra Odense, der laver rørlaserskæring til alle brancher og inkorporerer 3D-teknologi i processen. “3D-skæring overflødiggører en lang række fordyrrende og tidskrævende operationer, så vi kan typisk spare vores kunder for både en masse tid og penge,” fortæller Henrik Bøgh, produktionschef hos Quicktube.

QuickTube udspringer af Næsby Maskinfabrik (NMF A/S), hvor de siden 2010 har været en intern afdeling til præcis skæring af rør til industrien. I 2015 startede QuickTube op som selvstændig virksomhed med eget CVR-nummer, men er dog stadig en del af NMF-familien som datterselskab.

– Vi er en ny, selvstændig virksomhed, men vi har flere års erfaring med rørskæring, og vi har lavet 3D-rørskæring siden oktober måned i 2013 – som det første danske firma, fortæller Henrik Bøgh.

3D-skæring er både tids- og ressourcebesparende, og det åbner for mange nye muligheder. quicktube-tab-1

– Mange af de processer, som ellers kan være besværlige ved almindelig rørskæring, laves inde i maskinen ved 3D-rørskæring. Laserskæring er faktisk en forholdsvis gammel teknik, den er bare ikke blevet brugt af så mange før. Det er 3D-delen, der er ny, fortæller Henrik Bøgh.

3D som disruption
QuickTube er eneste danske firma, der laver 3D-rørskæring, og har igennem den teknologi en klar konkurrencefordel.

– 3D-skæring er i høj grad disruption. Der er rigtig mange, som ikke kender til os, og mange siger stadig “sådan her har vi altid gjort”, men når vi snakker med kunder og viser dem, hvad 3D-skæring kan, går de derfra med en helt anden tilgang. Vi har lige lavet 21 stålevarmere for en kunde, hvor de sidste gang brugte 200 timer på en lignende ordre. Vi kunne gøre det på en uges arbejde. Vores udfordring er at udbrede kendskabet til den her teknologi.

– Men vi har meget travlt, vi har fået 180 kunder inden for to år, og vores fremtidsplaner handler om at udvide kapaciteten og investere i flere laserskærere, fortæller Henrik Bøgh.

Broafgifter oven i prisen
QuickTube har kunder i hele landet inden for alle industrier, og i den forbindelse er det en stor fordel at ligge på Fyn.

– Det giver os nogle store udfordringer, at det koster penge at køre over Storebæltsbroen. Hvis vi skal have lastbiler frem og tilbage for en ordre på Sjælland, så kommer broafgifterne jo oven i prisen. Det gør det svært for fynske firmaer at konkurrere med de sjællandske. Heldigvis for os er der endnu ikke nogen på Sjælland, som kan det samme, som vi kan, siger Henrik Bøgh og slutter:

– Men alt i alt er det en stor fordel at ligge midt i landet.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.

Novo Nordisk i Odense: “Vi kommer ikke med spidse sko”

Når Stine Wolf Randrup træder op til debatten på Fynsk ErhvervsTopmøde den 30. april, bliver det med et klart budskab: Novo Nordisk er kommet til Odense for at blive – men med stor respekt for det fællesskab, de træder ind i. “Vi går ind i det her med ydmyghed. Vi ved, vi starter højt og […]

Kolster risikerer at sige nej til ordrer – tiltrækning af medarbejdere er blevet en ledelsesdisciplin

Hos Tømrer- og snedkerfirma Kolster A/S i Middelfart er der gang i hjulene. Men uden nok medarbejdere til at følge med efterspørgslen risikerer direktør Tue Christiansen at skulle sige nej til opgaver, han gerne ville tage ind. Markedet er der. Kunderne er der. Men for at kunne sige ja, kræver det folk – og dem […]

Stadil: Fremtidens lederskab kræver sult, mod og kant

Christian Stadil har altid gået sine egne veje. Han kombinerer buddhisme med benhård forretning og investeringer i startups med meditation og meningsfulde arbejdsfællesskaber. Til september gæster han Learn X, hvor han deler sine erfaringer med at lede i en tid præget af AI, innovation og strategisk usikkerhed.

Klimapraktikanter gav Danren Bogdol fremdrift og struktur

Danren Bogdol er en professionel servicevirksomhed med base i Odense, der gennem mere end 40 år har leveret rengøringsydelser til offentlige og private kunder i hele landet. Virksomheden bygger på faglighed, effektivitet og ordentlighed.

HR-netværk gav LAIT værktøjer til aktuel udfordring

Da Gert Rasmussen fra det digitale bureau LAIT i begyndelsen af året præsenterede en konkret HR-udfordring i Fynsk Erhvervs HR-netværk, gjorde han det med et klart formål: At få andres ærlige blik på situationen