Nyheder • 27/01/2022

NEXT Talent-kandidat ansat i ingeniør-virksomhed

Jens Frost og Simon Falk, Progenios

I ingeniørvirksomheden Progenios, som har til huse i Fredericia, men i øvrigt har kunder over hele landet, er der nok at lave. Derfor slog direktør Jens Frost også til med det samme, da Next Talent-kandidat Simon Falk svarede på et jobopslag på en stilling som projektingeniør i slutningen af 2021.

“Jeg søgte nogle nye ansatte, og Simon var en dygtig gut, som vi gerne ville have med på holdet. Gennem Next Talent havde vi mulighed for at ansætte ham i en praktikperiode, men vi valgte at fastansætte ham med det samme. Dels skulle han ikke stå ringere end en anden ny kollega, som vi også lige har ansat, dels havde Simon også andre muligheder på hånden, så vi slog til med det samme,” fortæller Jens Frost, der etablerede virksomheden i 2015.

Ifølge Progenios-direktøren er Next Talent-projektet optimalt, når små og mellemstore virksomheder skal udvide, og det gælder ikke mindst, når der er tale om nye kompetenceområder.

“Det er helt sikkert en interessant løsning, hvis vi på sigt skal have dækket nye områder, hvor vi ikke tidligere har haft kompetencer, eller hvis vi godt kunne tænke os at afdække potentialet i nye projekter. Det er jo også en god mulighed for at prøve kemien af, og med en praktikperiode er det let at komme i gang med samarbejdet,” siger Jens Frost videre.

For Simon Falk har forløbet med Next Talent været en intens periode, der hurtigt betød, at han fik mulighed for at sætte sine talenter i spil.

“Fra jeg begyndte i Next Talent hos Fynsk Erhverv til jeg havde underskrevet en kontrakt, gik der vist seks uger. Fra starten fik jeg noget sparring om, hvordan jeg kunne finpudse mine ansøgninger og til, hvordan jeg bedre kunne komme i kontakt med virksomhederne,” siger Simon Falk, som inden længe blev belønnet for sine anstrengelser:

“Hvor jeg før enten ikke kom til samtale, eller måske kun kom til første runde, var jeg pludselig videre til anden samtale flere steder, og den research og selvsikkerhed gjorde også, at jeg var bedre til at sælge mig selv i forhold til, hvad virksomhederne havde behov for, og det var nok også medvirkende til, at Progenios ansatte mig med det samme.”

Om Progenios:

Rådgivende ingeniørvirksomhed med kompetencer inden for produktions-, maskinteknik og serviceopgaver, stiftet i 2015 af Jens Frost og Bethina Salina Serrani.

Progenios beskæftiger sig især med konstruktion af maskiner til industrien med et særligt fokus på grøn energi, gas og offshore – blandt andet kraner på offshore vindmøller, servicering og udvikling af højtryksfyldeanlæg af gas på køretøjer.

For Progenios er det vigtigt med en praktisk og operationel tilgang til opgaverne, hvor sikkerhed og høj faglighed er i højsædet.

Virksomheden har hovedkontor i Fredericia, men kundegruppen er landsdækkende

Om NEXT talent:

Er du interesseret i at vide mere om Next Talent, så læs mere her

Ønsker du at få seneste nyt om vores Next Talent program –

Nye øjne på hverdagen gav inspiration og konkrete løsninger hos Sinatur

Da Fynsk Erhverv spurgte, om Sinatur Hotel Storebælt ville lægge hus til en casedag for Klimaprojektlederne, var svaret ja med det samme. Ikke bare for at give noget videre – men fordi det også kunne bringe noget med hjem. For direktør Louise Hauge Gliese handlede projektet om at få inspiration udefra

Byggros fik nyt blod, friske øjne og en ny kollega gennem Next Talent-programmet

Byggros fik i efteråret en af vores Next Talent kandidater ud i forløb, der var så stor en succes, at virksomheden nu har ansat kandidaten.

Klimapilot sætter fart på dokumentationen

Med en klimapilot fra Fynsk Erhverv har MSS Professional sat fuld fart på de grønne regnskaber

Bcompany.dk satser på vækst med AI og trivsel

Efter en sanering har direktør Tanja Bluhme sat kursen mod vækst, hvor stærkere netværk og et kompromisløst fokus på trivsel skal styrke bcompany.dk’s konkurrencekraft.

Københavnsk tilflytter engagerer sig i det fynske erhvervsliv

Rikke Maj Thauer har taget en markant beslutning: Hun og hendes mand har rykket teltpælene op i hovedstaden for at lancere Thauer Stresscenter og Østerlund Refugium. Med flytningen følger også et ønske om at blive en aktiv del af det fynske erhvervsliv. “Vi vil gerne bidrage til udviklingen her på Fyn, og derfor giver det […]

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.

Bæredygtighed når vinden vender

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, vejret skaber berettigede og uberettigede overskrifter, og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab.

Brinkmann: Ledelse handler også om menneskekendskab

En god leder er ikke nødvendigvis den, der ved mest om teknologi eller har styr på flest KPI’er. Ifølge professor i psykologi ved Aalborg Universitet Svend Brinkmann er det vigtigere at kende mennesker – og at have autoritet i ordets egentlige betydning.

BCM Transtech løfter datasikkerheden til næste niveau

BCM Transtech A/S arbejder hver dag i krydsfeltet mellem avanceret mekanik, digitalisering og kundernes høje krav til driftssikkerhed. Den kombination gør datasikkerhed til en strategisk nødvendighed – og en disciplin, virksomheden nu styrker yderligere.

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Young PRO-netværket i Fynsk Erhverv samler unge ledere og fagansvarlige i små, fortrolige grupper. Seks gange om året mødes de for at dele erfaringer, udfordre hinanden og få nye perspektiver på ledelse – nogle gange gennem besøg hos fynske virksomheder.

Fynsk tech-startup tager kampen op mod billedmisbrug

Kan man bygge en teknologisk verdensnyhed fra Odense? Thomas Eriksson mener ikke bare, at man kan – han er i fuld gang med at bevise det. Får han ret, kan Sasha blive en økonomisk succeshistorie.