Ukategoriseret • 18/11/2013

Mød superiværksætteren og eventyreren Per Wimmer

Fynsk Erhverv er garant for spændende arrangementer, og årets Agerhønsegilde er ingen undtagelse. Mød eventyreren og bankmanden Per Wimmer – og se, hvem der vinder Tietgen-prisen 2013.

25. november 2013 kl. 17:00
Fynsk Erhverv inviterer hermed til årets store agerhønsegilde, hvor det fynske erhvervsliv mødes for at uddele Tietgen-prisen til en fremtrædende erhvervsmand-/kvinde – efterfulgt af en lige så fremtrædende hovedtaler:

THE SKY IS NO LIMIT! 
Vi går alle rundt med idéer og store drømme, som vi gerne så blive til virkelighed.
Mød den super entreprenante bank- og investeringsmand Per Wimmer, som om nogen udlever sine drømme til fulde – og som sigter direkte efter stjernerne!

Blandt andet er han manden bag Wimmer Space – og har dermed gjort sin gamle drøm om at flyve ud i rummet til en realitet.

Per Wimmer vil til Fynsk Erhvervs Agerhønsegilde på inspirerende vis tage dig med ind i hans univers, hvor pionerånden hersker.
Og hvis vi kender ham ret, vil han opfordre dig til at prøve nye grænser af og ikke at være bange for det ukendte. For kun ved at være målrettet mod det umulige… flyttes grænserne for det mulige.
Så glæd dig til et unikt foredrag – og lad dig endelig smitte af entreprenørånden!

Om Per Wimmer:
Grundlægger af Wimmer Financial, London
Tidl. direktør i Goldman, Sachs & Co
Stifter af Wimmer Space – og menes at blive den første dansker i rummet
Har medvirket i flere danske tv-programmer 

 

TIETGENPRISEN 2013

Vi starter dog aftenen med kåre vinderen af Tietgen-prisen 2013.
Tietgen-prisen går til en energisk og driftig erhvervsmand/kvinde, som i løbet af året har været til inspiration for resten af det fynske erhvervsliv. Sidste år gik prisen til Jørgen Dirksen, adm. direktør i Rynkeby Foods A/S.
Arrangementet starter med networking fra kl. 17 og finder sted i de nye, moderne lokaler i DOK5000 på Odense Havn, og Thomas Pasfall leverer maden.
Så glæd dig til en helt unik aften sammen med resten af det fynske erhvervsliv.

Særpris pr. deltager incl. mad, vin, prisuddeling og fordrag med Per Wimmer: 398 kr. + moms

[eventButton id=”1″]Book din plads nu[/eventButton]

Heine Pedersen styrker STV Logistik med professionel bestyrelse

Efter flere års overvejelser etablerer ejerleder Heine Pedersen nu en professionel bestyrelse i STV Logistik. Målet er at skabe skarpere struktur og et stærkere beslutningsgrundlag – og at stå bedst muligt rustet, hvis virksomheden inden for få år får mulighed for at udvide forretningen yderligere.

Glem alt om smalltalk: Netværk er er strategi, og du skal turde investere dig selv

Tid er vores største valuta, og særligt som en lille eller mellemstor virksomhed kan det ofte være svært at se udover driften. Værdien af netværk er større, end du tror – hvis du tør investere dig selv. Det fandt jeg for alvor først ud af, da jeg forlod mit fag som journalist og bevægede mig ud i det fynske erhvervsliv.

Tomas Henneby fortæller åbent om generationsskiftet i 3-2-1 Erhverv

Da Tomas Henneby gæster podcasten 3-2-1 Erhverv, er det for at sætte ord på et generationsskifte, der på ingen måde fulgte en fastlagt plan. Samtalen tager udgangspunkt i den proces, der begyndte længe før overdragelsen af Henneby Nielsen Rådgivende ingeniørfirma A/S til INGENIØR’NE, men som først for alvor blev aktuel, da hans far døde i 2023.

Fortrolig sparring i netværket giver værdi i hverdagen

Når man sidder med det øverste ansvar for økonomi, rapportering og finansielle beslutninger, er det et fagområde, der ofte ikke har mange naturlige sparringspartnere i organisationen. Det har Karina Fussing til gengæld fundet i det netværk i Fynsk Erhverv, som hun engagerer sig i.

Videreuddannelse har aldrig været vigtigere end nu

Kravene til medarbejdernes kompetencer ændrer sig hurtigere, end mange virksomheder er vant til. Opgaver, der tidligere krævede tid, erfaring og rutine, bliver i stigende grad automatiseret, mens forventningen til menneskelig dømmekraft, kreativitet og ansvar vokser.

Fynsk Erhverv 3.0 blev sat i spil på nytårskuren

Fynsk Erhverv brugte nytårskuren den 20. januar 2026 til mere end blot at markere starten på et nyt år. Arrangementet blev samtidig brugt til at sætte ord på en ny fase for organisationen, hvor fællesskab, netværk og medlemsvirksomhedernes aktive rolle får en endnu mere central betydning.

Valdemar kobler studieophold i USA med konkret erhvervssamarbejde

Studerende Valdemar Creutz Lyngdal har gennem Fynsk Erhverv gennemført et studieophold på Wharton School ved University of Pennsylvania, koblet direkte til et samarbejde med NewTec A/S.

Nytårshilsen 2026

Verden omkring os er i hastig forandring – og har været det siden corona ramte. Forandringerne er blevet hyppigere, mere komplekse og ofte mere uforudsigelige. Alligevel er der god grund til optimisme. Det fynske erhvervsliv har igen og igen vist, at vi kan omstille os, finde nye veje og stå stærkt – også når rammerne ændrer sig.

Fynske direktører finder nyt ledelsesmæssigt overskud i naturen

Uden dagsordener, mødelokaler og driftsstøj opstod der et andet overblik. Direktører deler erfaringer fra et lederforløb med jordforbindelse.