Nyheder • 17/09/2015

Kan din virksomhed gøre Danmark mere trafiksikker?

GF Forsikrings fond, GF Fonden, belønner hvert år lokale trafikprojekter og ildsjæle med i alt 400.000 kroner. Alle fra private borgere til fonde, offentlige organisationer og private virksomheder kan søg støtte til en god idé eller et projekt, som man mener, vil gøre Danmark mere trafiksikker.

Siden 2005 har GF Trafikpris hvert år præmieret trafiksikre aktiviteter over hele landet, og prismodtagerne har været alt fra borgergrupper og private initiativtagere til skoler, foreninger, virksomheder og organisationer.

– Vi vil gerne støtte konkrete aktiviteter, der er med til at øge trafiksikkerheden, og vi håber, prisen kan hjælpe til med, at de gode initiativer udbredes til andre, siger Pernille Andersen, eventmedarbejder hos GF Fonden, til Fynsk Erhverv.

Sådan fordeles pengene

  • I alt 300.000 kroner fordeles til en række projekter, der i form af konkrete aktiviteter medvirker til at fremme trafiksikkerheden lokalt, regionalt eller nationalt.
  • Med 20.000 kroner hædres årets bedste trafik-idé. Det en innovativ idé, der endnu ikke er realiseret, men som har et potentiale til at kunne løse trafiksikkerhedsproblemer.
  • 10.000 kroner gives til en lokal ildsjæl, der fortjener et skulderklap for sit engagement i trafiksikkerheden. Der gives op til 8 lokale priser rundt om i landet.

– Det er en trafikfaglig komité, der udvælger vinderne, og vi håber, der kommer gode initiativer fra de fynske virksomheder, fortæller Pernille Andersen.

Vil du gøre Danmark mere trafiksikker? Eller kender du nogen, som fortjener GF Trafikpris? Det er enkelt at søge, og fristen er 9. oktober 2015.

Læs mere på http://www.gftrafiksikker.dk.

 

Bcompany.dk satser på vækst med AI og trivsel

Efter en sanering har direktør Tanja Bluhme sat kursen mod vækst, hvor stærkere netværk og et kompromisløst fokus på trivsel skal styrke bcompany.dk’s konkurrencekraft.

Københavnsk tilflytter engagerer sig i det fynske erhvervsliv

Rikke Maj Thauer har taget en markant beslutning: Hun og hendes mand har rykket teltpælene op i hovedstaden for at lancere Thauer Stresscenter og Østerlund Refugium. Med flytningen følger også et ønske om at blive en aktiv del af det fynske erhvervsliv. “Vi vil gerne bidrage til udviklingen her på Fyn, og derfor giver det […]

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.

Bæredygtighed når vinden vender

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, vejret skaber berettigede og uberettigede overskrifter, og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab.

Brinkmann: Ledelse handler også om menneskekendskab

En god leder er ikke nødvendigvis den, der ved mest om teknologi eller har styr på flest KPI’er. Ifølge professor i psykologi ved Aalborg Universitet Svend Brinkmann er det vigtigere at kende mennesker – og at have autoritet i ordets egentlige betydning.

BCM Transtech løfter datasikkerheden til næste niveau

BCM Transtech A/S arbejder hver dag i krydsfeltet mellem avanceret mekanik, digitalisering og kundernes høje krav til driftssikkerhed. Den kombination gør datasikkerhed til en strategisk nødvendighed – og en disciplin, virksomheden nu styrker yderligere.

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Young PRO-netværket i Fynsk Erhverv samler unge ledere og fagansvarlige i små, fortrolige grupper. Seks gange om året mødes de for at dele erfaringer, udfordre hinanden og få nye perspektiver på ledelse – nogle gange gennem besøg hos fynske virksomheder.

Fynsk tech-startup tager kampen op mod billedmisbrug

Kan man bygge en teknologisk verdensnyhed fra Odense? Thomas Eriksson mener ikke bare, at man kan – han er i fuld gang med at bevise det. Får han ret, kan Sasha blive en økonomisk succeshistorie.