Nyheder • 01/09/2015

Jobmesse hos Fyens Stiftstidende: Mød veluddannede og arbejdsivrige flygtninge

Den 15. september fra kl. 15.00 til 17.00 holder Fyens Stiftstidende jobmesse, hvor fynske virksomheder kan møde veluddannede og arbejdsivrige syrere og andre flygtninge. Det foregår i Bladhuset overfor Odense Banegård, og alle virksomheder er velkomne.

Fyens Stiftstidende har arrangeret en jobmesse for jobparate og velkvalificerede flygtninge.

Du kan møde 10 af dem på hjemmesiden ‘Folk vi har brug for’.

Du kan også møde jobparate flygtninge, slå stillinger op eller stille spørgsmål på ‘Folk vi har brug for’s Facebook-side

De 10 er alle flygtninge fra krigen i Syrien og har alle videregående uddannelser, ligesom de andre flygtninge, man kan møde på jobmessen.

– De fleste på jobmessen er syrere, fordi det er derfra, de fleste flygtninge kommer lige nu, men der er også andre. De har dog alle det tilfælles, at de er veluddannede og jobparate, og at de alle har et stort ønske om at finde fodfæste på det fynske arbejdsmarked – enten gennem job, praktikophold eller bare gode råd, fortæller Tommy Byrne, journalist på Fyens Stiftstidende, til Fynsk Erhverv.

Det er ambitionen med dagen, at små og store virksomheder kan få svar på alle deres tvivlsspørgsmål med det samme. Rådmand Steen Møller stiller med konsulenter fra Odense Kommune, der kan redegøre for muligheder vedrørende for eksempel løntilskud eller sprogundervisning, hvis der opstår gensidig interesse mellem en flygtning og en virksomhed.

Små virksomheder – store muligheder   
Tommy Byrne forklarer, at Fyens Stiftstidende igangsatte initiativet efter at have talt med mange af de nyankomne flygtninge, hvor et tilbagevendende tema var, at de meget gerne ville ud på arbejdsmarkedet.

– Samtidig fortæller erhvervslivets organisationer ofte, at der er mangel på specialiseret arbejdskraft, og mange af de flygtninge, vi har modtaget, er netop specialiserede, siger Tommy Byrne og fortsætter:

– Vi har rigtig mange små virksomheder på Fyn, så mange, at det er her, størstedelen af fynboerne arbejder. Derfor er det også vigtigt, at de små og mellemstore virksomheder får at vide, hvad der er er muligheder for at rekruttere kvalificeret arbejdskraft, samt at de tør tage chancen og lede efter medarbejdere alle relevante steder.

Er du interesseret i at deltage i jobmessen den 15. september mellem kl. 15.00 og 17.00 i Bladhuset over for Odense Banegård? Så skriv navnet på din virksomhed, og hvor mange deltagere du regner med at medbringe, til byrne@fyens.dk

Deltagelse er gratis. 

Stadil: Fremtidens lederskab kræver sult, mod og kant

Christian Stadil har altid gået sine egne veje. Han kombinerer buddhisme med benhård forretning og investeringer i startups med meditation og meningsfulde arbejdsfællesskaber. Til september gæster han Learn X, hvor han deler sine erfaringer med at lede i en tid præget af AI, innovation og strategisk usikkerhed.

Klimapraktikanter gav Danren Bogdol fremdrift og struktur

Danren Bogdol er en professionel servicevirksomhed med base i Odense, der gennem mere end 40 år har leveret rengøringsydelser til offentlige og private kunder i hele landet. Virksomheden bygger på faglighed, effektivitet og ordentlighed.

HR-netværk gav LAIT værktøjer til aktuel udfordring

Da Gert Rasmussen fra det digitale bureau LAIT i begyndelsen af året præsenterede en konkret HR-udfordring i Fynsk Erhvervs HR-netværk, gjorde han det med et klart formål: At få andres ærlige blik på situationen

Fokusér på personalet: Tidlig indsats kan skabe bedre trivsel

Flere virksomheder rykker fokus fra brandslukning til forebyggelse, når det gælder medarbejdernes trivsel. Det handler om at være tæt på, tilgængelig – og klar, før problemerne vokser sig store. Det fortæller blandt andre Betina Dich Skipper, der driver virksomheden Human Navigator.

Masterclass i strategi og innovation begejstrede deltagerne

At skabe vækst og innovation kræver tid og refleksion – en udfordring for mange virksomheder, hvor daglig drift ofte tager al opmærksomhed. Masterclass-forløbet i strategi og innovation fra Fynske Bank og Fynsk Erhverv har imidlertid givet en række fynske virksomheder en unik mulighed for at arbejde målrettet med forretningsudvikling og netværk. “Alene det at sætte […]

Titech-direktør: At sige målene højt var første skridt mod succes

Fra eltavler i kælderen til landsdækkende koncern. Ulrik Juul har altid tænkt stort – og sagt det højt. Nu er Titech Electric solgt, men han fortsætter rejsen mod endnu større ambitioner som direktør i sit livsværk

Forsker: Bestyrelsesuddannelse kan være nøglen til, at SMV’ere omstiller sig til fremtiden

Bestyrelser i små og mellemstore virksomheder (SMV’er) står midt i en tid med hastige forandringer. Teknologiske fremskridt, bæredygtighed og geopolitiske ændringer kræver hurtig tilpasning

Krautwald: Nye vaner skal slå rod, før strategi bliver til virkelighed

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Lokale virksomheder forholder sig til Odenses fremtid

En række lokale virksomheder greb muligheden, da Fynsk Erhverv for nylig inviterede til dialogmøde om Odense fremtidige udvikling. Anledningen var det forslag til Kommuneplan 2024-2036, som Byrådet havde sendt i høring. Også rådmand Søren Windel, adm. Direktør Erik Jespersen og byudviklingschef Karin Niemann-Christensen var mødt op for at præsentere planforslaget og lytte til virksomhedernes ønsker […]