Debat • 26/02/2014

Har du givet ‘High-five’ til nogen i dag?

LEDER: Det spørgsmål stillede Eddie Szweda fra Midtfyns Bryghus de godt 100 fynske virksomhedsledere, der i mandags var samlet til vores traditionsrige Torskegilde  i Nordatlantisk Hus på Odense Havn.  Og hans pointe er ikke til at tage fejl af. Mød dine medarbejdere, kolleger og samarbejdsparter med optimisme, glæd dig over alt det, der rent faktisk lykkes, anerkend dine omgivelsers indsats – og vis det. Det kommer der både god energi og nye resultater ud af.
Jeg tilslutter mig fuldt ud denne livsindstilling – og faktisk er det også denne energi, som vi ser sprede sig og give resultater i Fynsk Erhverv.  Som i mandags så skaber vi en række anledninger til, at fynske virksomhedsledere kan mødes og udveksle kontakter og gode idéer, hente inspiration og ny viden og  få ’fyldt batterierne op’,  så  man kan møde morgendagens udfordringer  i god form.

Energien opstår, når man deler sin begejstring med de mennesker, man er iblandt.  Og energien spredes, fordi begejstringen smitter.

Det er min klare oplevelse, at der i det fynske erhvervsliv er så meget viden og så mange ressourcer til stede -så mange døre, der står åbne og så meget velvilje og energi til stede, som kan aktiveres og bringe værdi til andre fynske virksomheder.  Og til næste generation af virksomheder.

Og det er her, Fynsk Erhverv spiller en aktiv rolle.  Vi skal ikke vente på ’at komme på finansloven’.   Vi skal bringe erhvervslivets egne ressourcer i spil og få tingene til at ske. Derfor skaber vi rammerne og anledningerne, stiller platformen og netværket  til rådighed  – og baner vejen for de rette matches.  Så vil resultaterne følge!

High-five til Fyn!

Jytte Reinholdt
FYNSK ERHVERV

Københavnsk tilflytter engagerer sig i det fynske erhvervsliv

Rikke Maj Thauer har taget en markant beslutning: Hun og hendes mand har rykket teltpælene op i hovedstaden for at lancere Thauer Stresscenter og Østerlund Refugium. Med flytningen følger også et ønske om at blive en aktiv del af det fynske erhvervsliv. “Vi vil gerne bidrage til udviklingen her på Fyn, og derfor giver det […]

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.

Bæredygtighed når vinden vender

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, vejret skaber berettigede og uberettigede overskrifter, og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab.

Brinkmann: Ledelse handler også om menneskekendskab

En god leder er ikke nødvendigvis den, der ved mest om teknologi eller har styr på flest KPI’er. Ifølge professor i psykologi ved Aalborg Universitet Svend Brinkmann er det vigtigere at kende mennesker – og at have autoritet i ordets egentlige betydning.

BCM Transtech løfter datasikkerheden til næste niveau

BCM Transtech A/S arbejder hver dag i krydsfeltet mellem avanceret mekanik, digitalisering og kundernes høje krav til driftssikkerhed. Den kombination gør datasikkerhed til en strategisk nødvendighed – og en disciplin, virksomheden nu styrker yderligere.

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Young PRO-netværket i Fynsk Erhverv samler unge ledere og fagansvarlige i små, fortrolige grupper. Seks gange om året mødes de for at dele erfaringer, udfordre hinanden og få nye perspektiver på ledelse – nogle gange gennem besøg hos fynske virksomheder.

Fynsk tech-startup tager kampen op mod billedmisbrug

Kan man bygge en teknologisk verdensnyhed fra Odense? Thomas Eriksson mener ikke bare, at man kan – han er i fuld gang med at bevise det. Får han ret, kan Sasha blive en økonomisk succeshistorie.

Sommerhilsen fra direktør Anne Dyrehauge

Kære alle Tak for en fantastisk velkomst i Fynsk Erhverv. Jeg er stadig i færd med at dykke ned i alle hjørner af foreningen, men jeg er ikke i tvivl om, at jeg er landet det helt rigtige sted. I sidste uge sagde vi farvel til Jytte med en flot og meget velbesøgt reception, der […]