Nyheder • 18/08/2014

Fem skarpe til John Klindt

Administrerende direktør, Klindt Industriudvikling og bestyrelsesmedlem i Fynsk Erhverv

Mød medlemmerne i Fynsk Erhvervs bestyrelse

Fynsk Erhvervs bestyrelse består af driftige erhvervsfolk fra det fynske erhvervsliv.  Mød dem én for én her i de kommende uger.

HVEM: John Klindt

STILLING: Administrerende direktør Klindt Industriudvikling A/S,  www.klindt.dk/

BRANCHE: Industri, Segmentet for Små og mellemstore virksomheder (SMV)

Du repræsenterer SMV-segmentet i Fynsk Erhvervs bestyrelse. Hvorfor er det vigtigt at være repræsenteret her?

De fleste små og mellemstore virksomheder er første led i fødekæden til de store virksomheder enten som fleksible leverandører, eller som første fase i mange ansattes uddannelse og karriere.

Derudover er der for de mindre virksomheder lige så store udfordringer, som for de store. Måske en anden type, men de er der og skal høres på lige fod, og det er vigtigt, at Fynsk Erhverv har en politisk holdning i den retning.

For eksempel er de administrative byrder i forhold til det offentlige nogle gange uforholdsmæssigt store, og der skal Fynsk Erhverv være den vagthund, der sikrer, at det offentlige lægger lige så stor vægt på at servicere de store som på at hjælpe de mindre virksomheder.

 

Hvad er de største forcer/potentialer i det fynske erhvervsliv? Hvordan skaber vi vækst?

Jeg tror, at der er en stor loyalitet og stabilitet hos fynboerne, som giver virksomhederne stabile medarbejdere, de kan bygge deres virksomheder op omkring.

Vi har et universitet, der i samarbejde med erhvervslivet bør være med til at styrke vækstbrancher og skabe fremtidige forretningsområder. I den forbindelse er det vigtigt, at vi får arbejdet med, hvordan virksomheder i SMV-segmentet kan være med på vognen.

For en virksomhed med 50 ansatte er det typisk lettere at hente en akademiker med ind på teamet, end det er for en lille virksomhed med fem ansatte, hvor der typisk ikke er opgaver nok til en fuldtidsstilling.

Der kan en af løsningerne være at tænke i klynger, hvor virksomheder med interessefællesskaber udnytter akademikere bedre. Det kan være fagklynger som måske elektronikbranchen, men det kan også være virksomheder, der har det til fælles, at de kæmper for at komme ind på det tyske marked.

Væksten skaber vi desuden ved at sikre effektive generationsskifter og ved at udvikle en bestyrelseskultur for SMV-segmentet.

Hvad er de største udfordringer?

At få Fyn samlet med Odense som forstående motor med respekt for resten af interessenterne på Fyn.

At få kommunerne til at samarbejde om bedste muligheder for de ansatte i stedet for at kæmpe om hver enkelt virksomhed. Det skal være attraktivt at bo og pendle på Fyn, uanset hvor virksomhederne ligger.

Det er i mine øjne tåbeligt, når de fynske kommuner slås med hinanden om de eksisterende virksomheders gunst. Den tankegang skal vi ud af. Det handler om, at vi alle sammen skal slås for at gøre Fyn til et attraktivt sted at drive virksomhed, og så skal Fyn generelt være et godt sted at bo for de ansatte.

I Fynsk Erhverv kæmper vi for en harmonisering af rammevilkårene, så Fyn fremstår som en samlet attraktiv region – og i den forbindelse skal kræfterne forenes på tværs af kommunerne for, at vi både kan tiltrække virksomheder og gøre det muligt for nye at etablere sig her.

Kan Fynsk Erhverv som det fynske erhvervslivs egen interesseorganisation gøre en forskel for erhvervsklimaet og for de fynske virksomheder?

Ja bestemt, ved at være vågen på ovennævnte problematikker når de opstår, samt gøre opmærksom på dem på de rette steder. Desuden skal vi arbejde på, at der er fortsat fokus på udvikling af medlemsvirksomhederne.

Hvad er dit bedste råd til de fynske virksomhedsledere?

At de står sammen på tværs og udfordrer politikerne på effektiv administration og udvikling til fordel for erhvervslivet på Fyn. Der går alt for mange kræfter tabt i administrative byrder og i kampe på tværs af kommunerne.

 

Bæredygtighed når vinden vender

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, vejret skaber berettigede og uberettigede overskrifter, og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab.

Brinkmann: Ledelse handler også om menneskekendskab

En god leder er ikke nødvendigvis den, der ved mest om teknologi eller har styr på flest KPI’er. Ifølge professor i psykologi ved Aalborg Universitet Svend Brinkmann er det vigtigere at kende mennesker – og at have autoritet i ordets egentlige betydning.

BCM Transtech løfter datasikkerheden til næste niveau

BCM Transtech A/S arbejder hver dag i krydsfeltet mellem avanceret mekanik, digitalisering og kundernes høje krav til driftssikkerhed. Den kombination gør datasikkerhed til en strategisk nødvendighed – og en disciplin, virksomheden nu styrker yderligere.

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Young PRO-netværket i Fynsk Erhverv samler unge ledere og fagansvarlige i små, fortrolige grupper. Seks gange om året mødes de for at dele erfaringer, udfordre hinanden og få nye perspektiver på ledelse – nogle gange gennem besøg hos fynske virksomheder.

Fynsk tech-startup tager kampen op mod billedmisbrug

Kan man bygge en teknologisk verdensnyhed fra Odense? Thomas Eriksson mener ikke bare, at man kan – han er i fuld gang med at bevise det. Får han ret, kan Sasha blive en økonomisk succeshistorie.

Sommerhilsen fra direktør Anne Dyrehauge

Kære alle Tak for en fantastisk velkomst i Fynsk Erhverv. Jeg er stadig i færd med at dykke ned i alle hjørner af foreningen, men jeg er ikke i tvivl om, at jeg er landet det helt rigtige sted. I sidste uge sagde vi farvel til Jytte med en flot og meget velbesøgt reception, der […]

VGP rykker ind i Odense med rekordstort grundkøb

Et af de største enkeltstående salg af erhvervsjord i Odense Kommunes historie blev officielt præsenteret tirsdag den 24. juni ved et større pressearrangement på en vindblæst mark, hvor borgmester Peter Rahbæk Juel og rådmand Søren Windell var med til at løfte sløret for projektet. Bag købet står den paneuropæiske ejendomsudvikler VGP, der med underskrifterne har […]

Nye øjne på hverdagen gav inspiration og konkrete løsninger hos Sinatur

Da Fynsk Erhverv spurgte, om Sinatur Hotel Storebælt ville lægge hus til en casedag for Klimaprojektlederne, var svaret ja med det samme. Ikke bare for at give noget videre – men fordi det også kunne bringe noget med hjem. For direktør Louise Hauge Gliese handlede projektet om at få inspiration udefra

Optimismen i fynsk erhvervsliv

Halvdelen af de fynske virksomheder forventer øget omsætning i løbet af de næste 12 måneder – og 8 ud af 10 forventer øget omsætning i løbet af de næste tre år. Den øgede omsætning skal hentes på nye kunder, hvilket indikerer stigende konkurrence. Det viser en ny undersøgelse i Det fynske Erhvervspanel, som Fynsk Erhverv […]