Nyheder • 12/03/2015

Er din virksomhed klar til de nye ISO-standarder?

QESH Consult er en ny medlemsvirksomhed i Fynsk Erhverv, som bl. a. implementerer og optimerer ledelsessystemer i virksomheder. Deriblandt den populære ISO-standard 9001, som sammen med ISO 14001 bliver omstruktureret til efteråret. 

QESH Consult er en konsulentvirksomhed placeret i Odense. Virksomheden blev startet i oktober 2012 af ejer og chefkonsulent Karin Skovhus Thomsen, som er uddannet kemiingeniør og har en fortid i flere forskellige foder- og fødevarevirksomheder. Juni sidste år tiltrådte Majbritt Hedemark Hansen, der har en fortid fra ejendomsmæglerbrancen, som konsulent i QESH.

QESH rådgiver virksomheder i auditering, implementering, optimering og certificering efter en lang række standarder.  

– Den ene mæglervirksomhed, jeg var ansat i, var ISO-certificeret, så jeg har prøvet at sidde på den anden side af bordet. Der var firmaet dog tilpasset til standarden og ikke omvendt, hvilket gjorde det meget stift og uanvendeligt i mine øjne. For at ledelsessystemet skal have en effekt, er det vigtigt, at det rent faktisk bliver implementeret i ledelsen og bliver brugt, fortæller Majbritt Hedemark Hansen.

QESH Consult rådgiver både kunder, som allerede er ISO-certificerede, og kunder, som godt kunne tænke sig at blive det, og det inden for alle brancher, men med speciale i fødevareindustrien samt på nedbrydnings- og håndværkerområdet. Derudover laver de også Arbejdspladsvurderinger (APV).  QESH’ kunder er hovedsageligt små- og mellemstore virksomheder, hvor der er et stort marked på Fyn.

“Der er rigtig mange mindre og mellemstore virksomheder på Fyn, og for dem er det et klart kvalitetsstempel og et konkurrenceparameter med en ISO-certificering.”

– Der er rigtig mange mindre og mellemstore virksomheder på Fyn, og for dem er det et klart kvalitetsstempel og et konkurrenceparameter med en ISO-certificering. Mange af de virksomheder, vi er ude ved, er faktisk stort set klar til at få en certificering uden at vide det. Men uanset om man gerne vil have en certificering eller allerede er certificeret, så er det meget vigtigt, at man rent faktisk anvender standarden i dagligdagen, og der kan vi hjælpe, siger Majbritt Hedemark Hansen.

Nye standarder til efteråret
Den meget populære kvalitetsledelsesstandard ISO-9001 og miljøstandarden ISO-14001 bliver opdateret og ændret i efteråret 2015.

– ISO-9001 går kort fortalt over til at blive baseret på risikoanalyser. Virksomheden skal altså fremover vurdere og overvåge den situation, virksomheden befinder sig i, og hvilke behov og forventninger deres kunder og interessenter har, hvilket er en helt ny tilgang i standarden. Men det kommer også til at betyde, at ledelsen fremover i højere grad bliver nødt til at involvere sig og tage ansvar for implementeringen af ledelsessystemet, fortæller Majbritt Hedemark Hansen.

QESH Consult kan selvfølgelig hjælpe alle interesserede virksomheder i ændringerne i ISO-standarderne.

Glad for Fyn – og interesseret i vækst
QESH Consult startede som enkeltmandsvirksomhed og har nu to ansatte, og ambitionen er, at de inden for en årrække får 10-15 faste medarbejdere.

– Vi regner med at vækste, og vi håber også på det. Vi ville kunne få et større overblik og mere ro på hverdagen, hvis ikke vil hele tiden skulle være “alle ansatte” afsted hos kunder, og så er man som virksomhed også mere konsolideret på markedet, når man har en vis størrelse, fortæller Karin Skovhus Thomsen.

Af samme årsag har firmaet også tilmeldt sig Fynsk Erhvervs væksttiltag NEXT LEVEL, hvor de får en Business Advisor tilknyttet.

– Det kan være svært som ny virksomhed at komme ind på et eksisterende marked. Vi har indtil videre gjort brug af vores eksisterende netværk, men vi har måske forsømt at sælge os selv. Vi kan godt lide at lave forretninger på Fyn, og her er faktisk mange muligheder og tilbud til iværksættere, men vi ser frem til at blive et mere etableret navn, fortæller Karin Skovhus Thomsen.

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.