Nyheder • 07/04/2024

En sejr til fynsk erhvervsliv

Det er en god melding for det fynske erhvervsliv, at forligspartierne bag Infrastrukturplan 2035 er blevet enige om, hvordan motorvejen syd om Odense kan udvides til seks spor.

Vi har set frem til dette tidspunkt, hvor projektet med udbygning af den fynske motorvej syd om Odense bliver konkret, så arbejdet snart kan gå i gang”, siger Jytte Reinholdt.

Som direktør i Fynsk Erhverv, der er det fynske erhvervslivs fælles talerør, har hun et stærkt fokus på den fynske motorvej, hvor trængsel og forsinkelser dagligt belaster både virksomheder og borgere som følge af dårlig fremkommelighed og tilgængelighed.  Fynsk Erhverv benytter således enhver lejlighed til at gå i dialog med politikere og centrale embedsmænd på Christiansborg om den fynske infrastruktur og ikke mindst den fynske motorvej, der ikke bare betjener fynboerne, men også er den direkte forbindelsesåre mellem Øst- og Vestdanmark.

Ny tilkørsel i Odense Vest skal etableres samtidig

Vi har meldinger på, at arbejdet går i gang i 2025. Og det forventer vi klart holder, da trængslen er stor og forsinkelserne ligeså,” siger Jytte Reinholdt, der dog er noget overrasket over, at den nye tilkørsel i Odense Vest (Logistikvej) ikke er samtænkt med udbygningen til 3 spor.  ”Vi har kæmpet for at få denne tilkørsel planlagt og projekteret, og både den nuværende og forrige transportminister har bekræftet, at dette projekt lå klar, når udbygningen af den fynske motorvej syd om Odense går i gang. 

Nu må vi have undersøgt, hvad der ligger bag dette fravalg af et så vigtigt projekt for virksomhederne i det store erhvervsområde i Odense Vest og borgerne i områderne omkring, så vi kan få etableret den nye tilkørsel samtidig med udbygningen af den fynske motorvej syd om Odense, slutter Jytte Reinholdt.

 

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.