Nyheder • 19/04/2022

EG Digital Welfare rykker på nye ideer med NEXT talent

Selv i store, veletablerede virksomheder er der af og til brug for nye kompetencer for at optimere forretningsprocesserne og kunne rykke på nye idéer.

Det gælder også for IT-koncernen EG, hvor direktør Steffen Rugtved har ansvaret for enheden EG Digital Welfare i Odense, og derfor slog han til med det samme, da han hørte om Fynsk Erhvervs NEXT talent-program.

“En del af min tid er traditionelt gået med at holde styr på de aftaler, som vi har med vores kunder, og da vores historie går 20 år tilbage, var det oplagt for mig, at vi kunne frigøre nogle ressourcer og måske identificere nogle nye forretningsområder, hvis vi fik nogle nye øjne til at se på det,” fortæller Steffen Rugtved om projektets første fase.

Med 1.600 ansatte fordelt på mere end 30 kontorer primært i Danmark, Sverige, Norge og Finland mangler IT-koncernen ikke umiddelbart hænder i det daglige, men for Steffen Rugtved var det klart, at den aktuelle udfordring måske skulle tackles på en ny måde.

“Samtidig med, at vi havde en erkendelse af, at her var noget at hente, var det en udfordring for os at lave en præcis jobbeskrivelse, fordi vi jo netop søgte nye kompetencer til at løse en ikke tidligere eksisterende rolle.

Derfor vurderede jeg hurtigt, at NEXT talent, og idéen med en indledende praktikperiode, var den helt rigtige løsning for os,” siger Steffen Rugtved videre.

Match i første forsøg

Efter dialog og behovsafklaring med Fynsk Erhverv blev Steffen Rugtved blandt andre præsenteret for Martin Thomsen, der som cand.polit. med erfaring inden for ejendomsadministration, både på papiret og i virkeligheden, levede op til de tanker, som EG havde.

“Indledningsvist gav det os en tryghed, at vi kunne prøve kandidaten af i en periode. Dels skulle vi selvfølgelig finde ud af, om kemien var der som ved alle andre ansættelser, men det handlede lige så meget om, om opgaverne og jobbet gav mening, når det kom til stykket,” forklarer Steffen Rugtved.  Efter endt praktik kunne Steffen Rugtved sætte flueben ud for alle punkter, og idag er Martin Thomsen fastansat.

Det slutresultat var i sagens natur til glæde for begge parter, og Martin Thomsen understreger, at han var lige så glad for praktikforløbet, som hans nye arbejdsgiver var:

Det har også været en helt ny verden for mig, så praktikforløbet har været en god og tryg indgangsvinkel, hvor jeg har kunnet suge til mig og lære en hel masse. Det betød også, at jeg vidste, hvad jeg gik ind til, da jeg underskrev kontrakten.

Gennem min uddannelse har jeg en akademisk og analytisk tilgang til tingene, og jeg glæder mig til at komme endnu mere i dybden med at indsamle og analysere data, så vi kan optimere processerne hos EG,” fortæller Martin Thomsen om sit nye job.

Om EG Digital Welfare

Virksomheden producerer software inden for selvbetjening, digital sagsbehandling, samt faglig dokumentation og effektmåling. EG Digital Welfare beskæftiger knap 150 medarbejdere.

Kunderne tæller både det offentlige og det private erhvervsliv, og i førstnævnte kategori findes en lang række produkter, som blandt andet betyder, at EG Digitial Welfares software, ifølge Steffen Rugtved, anvendes i alle landets kommuner og regioner.

Da Danmark er meget langt fremme på området for digitalisering i forhold til næsten alle andre lande i verden, er vækstpotentialet for EG også til at få øje på sigt.

Vi er rigtig gode til digitalisering i Danmark, og vores grundlæggende IT-infrastruktur er bedre end alle andre lande, så derfor er der selvfølgelig andre nationer, der skeler til hvordan man gør det her.

I dag har vi kunder i Danmark og i Norge, men vi har bestemt planer om at rykke til udlandet, når de markeder begynder at modnes,” fortæller Steffen Rugtved

Om NEXT talent-programmet

Skal Fynsk Erhverv også hjælpe dig med at finde din næste medarbejder?
Så læs om vores NEXT talent-program og kontakt os allerede i dag.

Om Det fynske Vækstbarometer 2021

Er du interesseret i at vide, hvordan det går med de fynske virksomheder inden for bl.a. digitalisering og kerneressourcer? Så find inspiration i Det fynske Vækstbarometer 2021

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.

Fyn må ikke miste troen på fremtiden

Fyn må ikke miste troen på fremtiden. Der er ingen tvivl om, at mange lige nu følger udviklingen på Fyn med stor alvor. Historierne om Vestas’ nedskæringer på Lindø og Novo Nordisks beslutning om at trække i bremserne i Odense giver grund til bekymring. Ikke kun på grund af arbejdspladserne her og nu – men fordi de minder os om, hvor hurtigt verden omkring os kan ændre sig.