Nyheder • 17/02/2015

Videnstung Odense-gazelle opkøbt: “Nu forventer vi vækst”

Virksomheden M3 Research med hovedsæde på Odense Havn er blevet opkøbt af den franske virksomhed Bilendi. Det har med ét slag åbnet syv nye, store europæiske markeder for den unge fynske virksomhed. “Vi var nået en størrelse, hvor vi ikke kunne blive større af os selv,” lyder hovedbegrundelsen for at lade sig opkøbe.

I 2007 stiftede iværksætteren Mik Oddershede virksomheden M3 Research, som laver spørgeskemaundersøgelser. Kort efter startfasen overtog hans hustru, Helle Oddershede, den daglige drift som adm. direktør, hvilket hun har været lige siden. Ægteparret ejede sammen med partner Steen Agerskov firmaet lige indtil nu, hvor det er blevet opkøbt af det franske firma Bilendi.

M3 Research laver spørgeskemaundersøgelser for en lang række virksomheder og har udover hovedsædet på Odense Havn afdelinger i København, Stockholm og Helsinki. Så virksomheden er til stede på fire nordiske markeder og har opbygget en gruppe på over 300.000 paneldeltagere. M3 Research har i dag 30 ansatte.

“Vi er meget glade for at have hovedsæde i Odense. I forhold til både København, Stockholm og Helsinki er det meget nemmere at rekruttere kompetent arbejdskraft her.”

– Med opkøbet af Bilendi får vi adgang til yderligere 2,1 mio. paneldeltagere i syv andre, store europæiske lande plus Marokko – og derudover til en hel masse nyt software og helt nye produkter. Det kommer til at være en stor gevinst for Bilendi, at de nu kan tilbyde tilstedeværelse på fire nye nordiske markeder, og det er jo på samme måde en kæmpe fordel for os at kunne tilbyde vores kunder tilstedeværelse på syv nye europæiske markeder. Det er faktisk noget, mange af vores kunder har efterspurgt, fortæller adm. direktør Helle Oddershede til Fynsk Erhverv og fortsætter:

– Det er hovedårsagen til, vi valgte at lade os opkøbe: Vi var nået en størrelse, hvor vi ikke kunne blive større af os selv. Vi skulle enten ud og opkøbe nogle andre – og vi har faktisk aldrig nogensinde stiftet gæld i vores firma – eller også skulle vi selv opkøbes for at blive større, og vi valgte så det sidste.

Ledelsen i M3 Research er selv meget stolte over, hvor hurtigt virksomheden er vokset, og hvor hurtigt der kom interesse fra udlandet.M3research

– Vi havde måske regnet med at kunne sælge i 2016 eller 2017, men da vi havde tre uafhængige henvendelser på opkøb indenfor en kort periode, valgte vi at starte processen og har så valgt at sige ja til Bilendi, fortæller Helle Oddershede.

I de seneste tre regnskabsår har selskabet modtaget Børsens Gazellepris, og i 2012 vandt M3 Research A/S prisen for hurtigst voksende virksomhed i Region Syddanmark.

Forudser vækst – og bliver på Fyn
M3 Research forudser en vækst på først 15 procent i 2015 og allerede fra 2016 en del mere.

– Det er en meget teknologitung branche, vi opererer i, så der går lige et stykke tid, før effekterne af sammenlægningen for alvor får effekt, men vi bliver helt sikkert ikke færre ansatte i fremtiden, siger Helle Oddershede.

Hun fortæller, at dataindsamling i et land simpelthen kræver fysisk tilstedeværelse, så hun er ikke bekymret for, at Bilendi skulle begynde at lukke nordiske afdelinger.

– Tværtimod. Vi åbner sandsynligvis en afdeling i Norge snart, så vi kan få det sidste store nordiske land dækket. Og vi bliver på Fyn, siger Helle Oddershede.

Der er således heller ingen planer om at ændre på hverken ledelses- eller ansættelsesforhold hos de ansatte ved M3 Research.

Meget glade for Odense
M3 Research ansætter stort set kun akademikere og er således en af de videnstunge vækstvirksomheder, Fyn i høj grad har brug for. Og det har virksomheden aldrig haft nogen problemer med, fortæller Helle Oddershede; tværtimod:

– Vi er meget glade for at have hovedsæde i Odense. I forhold til både København, Stockholm og Helsinki er det meget nemmere at rekruttere kompetent arbejdskraft her, siger hun.

– Vi henter dem direkte ude fra universitetet, og vores nyansatte har typisk mellem nul og fem års erhvervserfaring. Vi laver vores egne systemer, og vi underviser således også selv vores nyansatte, og der har vi rigtig gode erfaringer med at rekruttere fra SDU, slutter Helle Oddershede.

 

Fynsk Erhverv og Fynske Bank samler netværk i Masterclass

Da Fynsk Erhverv og Fynske Bank samlede virksomheder til Fynske Masterclass med militærpsykolog Anders Kjærgaard, skete det som en del af Fynsk Erhvervs Topmøde på Frederik VI’s Hotel. Her blev deltagerne præsenteret for erfaringer fra ekstreme miljøer, men også for pointer, der rammer direkte ind i en travl ledelseshverdag. For Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk […]

Når verden rykker sig – og virksomheder skal følge med

Forårets Fynsk ErhvervsTopmøde satte spot på en verden i bevægelse og på, hvordan fynske virksomheder navigerer i den. Der er perioder i historien, hvor udviklingen føles næsten stillestående. Og så er der perioder, hvor alting pludselig accelererer.

Tietgenprismodtager bygger videre på ejerfamiliernes værdier

Dorthe Lund Kaack har ikke haft for vane at stille sig selv forrest. Som direktør i C.C.N. Holding, bestyrelsesmedlem i Micro Matic og en del af den ene ejerfamilie bag den globale Odense-virksomhed kommer hun fra et ejerskab, hvor fællesskabet traditionelt har fyldt mere end den enkelte person.

Dorthe Lund Kaack modtager Tietgenprisen 2026

Direktør i C.C.N. Holding og bestyrelsesmedlem i Micro Matic, Dorthe Lund Kaack, modtager Tietgenprisen 2026 fra Fynsk Erhverv og TietgenSkolen.

Sirius-leder vil skærpe erhvervslivets mentale parathed

Forventningsafstemning, samarbejde, ærlig feedback og restitution er ifølge tidligere Sirius-leder og militærpsykolog afgørende, hvis mennesker og organisationer skal holde til pres over tid

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Podcast: Kvinder i bestyrelser handler om forretning og ikke om køn

Der mangler kvinder i de danske bestyrelser. Det er Mille Lindskrog Knudsen, professionelt bestyrelsesmedlem og leder af Bestyrelseskvinder, ikke i tvivl om. Men hun bruger ikke kønsdiskussionen til at åbne døren til bestyrelseslokalerne.

Ny medlemsportal og digital transformation i støbeskeen

Fynsk Erhverv er i fuld gang med en omfattende digital transformation, der skal løfte servicen til medlemsvirksomhederne, styrke organisationens interne effektivitet og skabe et stærkt fundament for fremtidens medlemsdrevne erhvervsorganisation.

Tillykke – og nu: Mindre bøvl, tak!

Direktør i Fynsk Erhverv Anne Dyrehauge taler på vegne af tusindvis af arbejdspladser på Fyn: Her er hendes store ønske. Fjern unødvendigt bureaukrati, som rammer de små og mellemstore virksomheder ekstra hårdt. Det skal være nemmere at drive virksomhed.