Nyheder • 07/02/2023

Tag en bestyrelsesuddannelse og skab større værdi

Som partnervirksomhed i Fynsk Erhverv har du mulighed for at deltage i Bestyrelsesuddannelsen for SMV-virksomheder ved Aarhus Universitet, endda på favorable vilkår. Igennem de senere år har tæt på 40 fynske erhvervsledere gjort brug af denne partnerfordel, og alle uden undtagelse har gennemført uddannelsen med stor begejstring for både form, indhold og netværket.

En af de fynske erhvervsledere, der allerede har gennemført forløbet, er Kresten Andreasen, der til daglig er underdirektør i 5E-Byg og medlem af virksomhedens bestyrelse.

“Jeg synes, at det har været rigtig godt, og det har helt klart udvidet min horisont i forhold til de ansvarsområder, der hviler på en i en bestyrelse.

Der er stor forskel på bestyrelsesarbejde og daglig ledelse, og det er godt at have i tankerne, når man sidder med begge kasketter på.

Overordnet kan man sige, at vi har fået fyldt vores værktøjskasse op med den nyeste viden på området, og så er det selvfølgelig op til os selv at gribe den og arbejde videre med det,” siger Kresten Andreasen, som var deltager på hold 15.

Udover de værktøjer, som Kresten Andreasen har fået med sig til arbejdet i bestyrelseslokalet, har han også ladet sig inspirere af møderne med de andre deltagere på uddannelsen i Aarhus:

“Det er også blevet et godt netværk, og jeg synes, at det er spændende at sparre med ledere fra andre brancher i erhvervslivet. Det giver nogle nye vinkler på driften af virksomheden, som man ikke nødvendigvis havde fået ellers, så jeg har været rigtig glad for forløbet,” konstaterer Kresten Andreasen.

På billedet ovenfor er Kresten Andreasen, underdirektør i 5E-Byg, flankeret af partner i advokatfirmaet Mazanti-Andersen, Christian Bonnesen og regionsdirektør i Danske Bank, Jan Reifling, der er tre af de fynske erhvervsledere, som er tæt på at afslutte bestyrelsesuddannelsen i 2023.

Vil du vide mere om Bestyrelsesuddannelsen for SMV-virksomheder?

De næste hold starter ultimo august 2023.  Er du interesseret i at høre mere, så kontakt Jytte Reinholdt på mobil 29130330 og hør om dine muligheder. Du kan også læse mere om uddannelsen her.

Bestyrelsen skal lede digitaliseringen – ikke vælge systemerne

Digitalisering er blevet et strategisk bestyrelsesansvar – og stiller nye krav til dem, der sidder omkring bordet. En målrettet bestyrelsesuddannelse hjælper med at træffe bedre beslutninger, styrke risikostyringen og skabe reel forretningsværdi.

International Svendborg-virksomhed skruer op for lokal forankring

SBS Friction A/S har valgt at investere i produktionen i Svendborg frem for at flytte aktiviteter ud af landet. Med flere medarbejdere, øget kapacitet og nye teknologier satser den internationalt ejede virksomhed på, at nærheden mellem udvikling og produktion kan styrke konkurrenceevnen.

Forsker: Bestyrelser skal skabe den værdi, virksomheden har brug for

"Et professionelt bestyrelsesarbejde er en nødvendig forudsætning for at skabe værdi. Men værdien opstår ikke, fordi årshjulet er på plads eller møderne er velforberedte. Den opstår først, når bestyrelsen bruger sin tid på de strategiske spørgsmål, der er afgørende for netop virksomhedens udvikling,"

Vejen til endnu større succes: Kvalitet sælger ikke sig selv

På Fyn lever mange virksomheder af at være verdensmestre i en niche. Derfor er evnen til at omsætte specialiseret viden til stærke kunderelationer afgørende.

Lyt til erhvervslivet

I 13 spændende episoder deler fynske ledere, virksomhedsejere, iværksættere og eksperter deres perspektiver på emner som ledelse, netværk, bestyrelsesarbejde, bæredygtighed, karriereudvikling og forretningsvækst.

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.

Hotel Christiansminde: Tv-serie skal løfte Sydfyn hele året

Svendborg Kommunes tv-satsning kan styrke både turismen, erhvervslivet og det lokale samarbejde, mener direktør Tom Pedersen

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.