Nyheder • 21/11/2019

Og TietgenPrisen 2019 går til….

TietgenPrisen 2019 Roar Henrik Peter

Roar Falkenberg, Søby Værft, er årets modtager af TietgenPrisen. Den pris, der eksklusivt gives til en visionær, fynsk erhvervsleder m/k, som har gjort sig særligt bemærket inden for fornyelse, innovation og nytænkning, driver en god forretning og samtidig udviser samfundsansvar gennem en uegennyttig indsats, f.eks. organisationsarbejde, lokalsamfund m.v.

”Jeg er beæret over at få tildelt Tietgenprisen. Det betyder meget for Søby Værft med så markant anerkendelse for den udvikling og de mærkesager, vi arbejder med på værftet”. Med disse ord modtog Roar Falkenberg det synlige bevis på Tietgenprisen, nemlig en Jens Galschiøt-skulptur af foden af Merkur, som i det gamle Rom var gud for kommunikation, hurtighed og handel.

Det er en erhvervsleder med stærke værdier og holdninger og med stort samfundsansvar. Han pegede i sit efterfølgende oplæg på Fynsk ErhvervsTopmøde den 20. november særligt på tre forhold, som er vigtige for fremtiden: dygtige lærlinge, en stærk position i den grønne omstilling og god ledelse.

”Visionen om, at Søby Værft skal være med helt i toppen af europæiske værfter, ikke i størrelse, men i de kompetencer, faciliteter og ydelser vi kan tilbyde vores kunder, er kernen i udviklingen. Vi håber, at Søby Havn i det kommende år sætter udvidelsen af havnen i gang, så vi fortsat kan følge vores vision om at være med i den europæiske top i vores branche.”

Om Søby Værft:

  • Værftet blev grundlagt i 1931
  • Værftet er et reparations- og nybygningsværft
  • De vedligeholder og reparerer alle typer af skibe, færger, tankskibe og slæbebåde
  • De bygger nye færger og trawlere
  • De har 70 ansatte på selve værftet, hvoraf 7 er lærlinge.
  • I alt beskæftiger de, inkl. samarbejdspartnere, i gennemsnit 140 mand på værftet – i spidsbelastninger op til 180 mand
  • Den lokale arbejdskraft fra Ærø, ansatte + samarbejdspartnere, udgør godt 100 mand
  • De er Ærøs største private virksomhed
  • De er ejet af Søby Værfts Fond, hvis formål er at sikre udbygning og konsolidering af Søby Værfts erhvervsmæssige aktiviteter til gavn for befolkningen på Ærø

ESG: I SMV’erne kommer handling før strategi

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, forventningerne vokser og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab. Det kræver videndeling og erfaring at navigere i.

C.C. Jensen udvikler kerneforretningen i en urolig tid

Verden er blevet mere uforudsigelig. For eksportvirksomheder er geopolitik, toldsatser og økonomiske spændinger ikke længere midlertidige udsving, men et grundvilkår. Det mærker man også hos C.C. Jensen i Svendborg, der udvikler og producerer filtreringsløsninger til hydraulik- og smøreolie og eksporterer omkring 90 procent af sin produktion gennem 15 datterselskaber globalt. Den nye administrerende direktør, Jens […]

Heine Pedersen styrker STV Logistik med professionel bestyrelse

Efter flere års overvejelser etablerer ejerleder Heine Pedersen nu en professionel bestyrelse i STV Logistik. Målet er at skabe skarpere struktur og et stærkere beslutningsgrundlag – og at stå bedst muligt rustet, hvis virksomheden inden for få år får mulighed for at udvide forretningen yderligere.

Glem alt om smalltalk: Netværk er er strategi, og du skal turde investere dig selv

Tid er vores største valuta, og særligt som en lille eller mellemstor virksomhed kan det ofte være svært at se udover driften. Værdien af netværk er større, end du tror – hvis du tør investere dig selv. Det fandt jeg for alvor først ud af, da jeg forlod mit fag som journalist og bevægede mig ud i det fynske erhvervsliv.

Tomas Henneby fortæller åbent om generationsskiftet i 3-2-1 Erhverv

Da Tomas Henneby gæster podcasten 3-2-1 Erhverv, er det for at sætte ord på et generationsskifte, der på ingen måde fulgte en fastlagt plan. Samtalen tager udgangspunkt i den proces, der begyndte længe før overdragelsen af Henneby Nielsen Rådgivende ingeniørfirma A/S til INGENIØR’NE, men som først for alvor blev aktuel, da hans far døde i 2023.

Fortrolig sparring i netværket giver værdi i hverdagen

Når man sidder med det øverste ansvar for økonomi, rapportering og finansielle beslutninger, er det et fagområde, der ofte ikke har mange naturlige sparringspartnere i organisationen. Det har Karina Fussing til gengæld fundet i det netværk i Fynsk Erhverv, som hun engagerer sig i.

Videreuddannelse har aldrig været vigtigere end nu

Kravene til medarbejdernes kompetencer ændrer sig hurtigere, end mange virksomheder er vant til. Opgaver, der tidligere krævede tid, erfaring og rutine, bliver i stigende grad automatiseret, mens forventningen til menneskelig dømmekraft, kreativitet og ansvar vokser.

Fynsk Erhverv 3.0 blev sat i spil på nytårskuren

Fynsk Erhverv brugte nytårskuren den 20. januar 2026 til mere end blot at markere starten på et nyt år. Arrangementet blev samtidig brugt til at sætte ord på en ny fase for organisationen, hvor fællesskab, netværk og medlemsvirksomhedernes aktive rolle får en endnu mere central betydning.

Valdemar kobler studieophold i USA med konkret erhvervssamarbejde

Studerende Valdemar Creutz Lyngdal har gennem Fynsk Erhverv gennemført et studieophold på Wharton School ved University of Pennsylvania, koblet direkte til et samarbejde med NewTec A/S.