Nyheder • 18/08/2015

Ny undersøgelse: Kommuner udbyder langt flere opgaver

En ny undersøgelse fra KL viser, at ni ud af 10 danske kommuner har øget antallet af konkurrenceudsatte opgaver fra 2007 til 2014. 68 procent af kommunerne udbyder i dag over 25 procent af opgaverne, og samlet set er der sket en stigning fra 22,6 procent konkurrenceudsatte opgaver i 2007 til 26,4 procent i 2014. 

Kommunernes Landsforening har gennemført en undersøgelse, der viser, at den samlede mængde kommunale opgaver, der sættes i udbud, er steget fra 22,6 procent i 2007 til 26,4 procent i 2014.

Det er særligt de ikke-borgernære opgaver, der udbydes, og ifølge KL vil det være svært at øge andelen yderligere, uden at begynde at udbyde opgaver på borgernære områder.

– Praktisk talt alle kommuner har erfaringer med udbud af tekniske opgaver som eksempelvis dagrenovation, rengøringsopgaver og vedligeholdelse af veje og grønne områder, og mange har gjort det i en længere årrække. På velfærdsområder som ældrepleje og socialområdet er der dog langt større spredning, i hvor mange kommuner der er i gang, og hvor længe de har været i gang med at udbyde for eksempel drift af plejecentre og ældreboliger, siger Ole Helby Petersen, lektor på Roskilde Universitet og leder af et stort forskningsprojekt om effekter af konkurrenceudsættelse, til KL.

Med 52,3 procent er transport og infrastruktur det kommunale område, hvor flest opgaver udsættes for konkurrence fra private leverandører, mens velfærdsområder som dagtilbud til børn og unge og handicap- og ældreområdet ligger lavt med 25,2 procent.

Mellem 70 og 80 procent af kommunernes budgetter går til velfærdsområdet mod 10 til 15 procent på de tekniske områder.

– Det er en positiv udvikling for alle parter, at kommunerne udbyder flere opgaver. Det handler om at sikre, at opgaverne løses til den bedste pris og kvalitet, og her er konkurrenceudsættelse et godt værktøj.   Derudover er udbud velegnede til at teste markedet for nye innovative løsninger, som kan bane vejen for kvalitetsløft, effektiviseringer eller direkte besparelser, udtaler Jytte Reinholdt, direktør i Fynsk Erhverv.

Hun opfordrer de fynske kommuner til at lade sig inspirere af de kommuner i undersøgelsen, som konkurrenceudsætter endnu flere opgaver.

– Der er helt sikkert mere at hente, og de private virksomheder står klar til at byde sig til, siger hun.

De fynske kommuner ligger ca. i midten af tabellen ift., hvem der udbyder flest opgaver.

Kommunalt_opdelt_Danmarkskort_-_Andel_af_kommunale

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.

Fyn må ikke miste troen på fremtiden

Fyn må ikke miste troen på fremtiden. Der er ingen tvivl om, at mange lige nu følger udviklingen på Fyn med stor alvor. Historierne om Vestas’ nedskæringer på Lindø og Novo Nordisks beslutning om at trække i bremserne i Odense giver grund til bekymring. Ikke kun på grund af arbejdspladserne her og nu – men fordi de minder os om, hvor hurtigt verden omkring os kan ændre sig.

Velatir vil gøre Odense til afsæt for europæisk AI-vækst

Da Velatir meldte sig ind i Fynsk Erhverv, handlede det ikke kun om at blive en del af endnu et netværk. For den odenseanske softwarevirksomhed er medlemskabet også en mulighed for at komme tættere på det fynske erhvervsliv og bruge sin egen viden om kunstig intelligens, teknologi og digital sikkerhed i en lokal sammenhæng. Virksomheden […]