Nyheder • 20/10/2022

FV22: Fjern alle barrierer for at tage et arbejde i DK – dansker eller ej

Der trækker mørke skyer op i horisonten, og konjunkturbarometeret viser med al tydelighed, at vi er på vej mod andre tider. Det betyder ikke, at alt går i stå. Faktisk er der pres på i mange virksomheder lige nu – det gælder ledelse, medarbejdere, kunder, leverandører m.fl. Hele forsyningskæden er under pres. Det er udfordrende, spændende – og skræmmende. For manglen på arbejdskraft er ikke et forbigående problem, der løser sig selv i nedgangstider.

I en nylig gennemført stikprøve forud til folketingsvalget peger virksomhederne på netop manglen på arbejdskraft som en af de helt store udfordringer for det fynske erhvervsliv:

Der er brug for reformer og ekstraordinære indsatser fra det nye folketing, så både udbuddet af arbejdskraft, motivationen for at være i beskæftigelse og optaget på vores uddannelser i større grad retter sig mod virksomhedernes behov.

Fjern derfor alle barrierer for at tage et arbejde i DK, dansker eller ej, gør det attraktivt at tage et arbejde og være en del af fællesskabet og få løst det paradoks, at der er for få, der søger ind på de uddannelser, der retter sig mod virksomhedernes behov. Det betyder, at der er en ubalance mellem virksomhedernes efterspørgsel efter veluddannede medarbejdere og antal nyuddannede. Det er kritisk i en periode, hvor de store årgange står foran pensionering.

Dagligt hører vi i Fynsk Erhverv fra fynske virksomheder, der mangler bl.a. faglærte som tømrere, murere, elektrikere, industriteknikere, værktøjsmagere, lastbilchauffører, kokke, tjenere – fortsæt selv.

Selvom der er plads på erhvervsuddannelserne, er uddannelserne tilsyneladende ikke attraktive nok. Dette til trods for at der venter gode, vellønnede jobs i spændende fynske virksomheder!

Vi kalder på reformer og ekstraordinære indsatser, så vi kan få løst disse strukturelle udfordringer nu.

Stærke pointer og skarpe trends på Den Fynske E-handelskonference 2025

Temaet for konferencen var ’Tættere på kunderne’, og dagen bød på inspirerende oplæg, praktiske erfaringer og strategiske perspektiver.

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.