Nyheder • 26/01/2016

Fem skarpe til rekrutteringseksperterne

People Link er en konsulentvirksomhed i Odense, der specialiserer sig i Search & Selection, HR-udvikling, lederudvikling, teamudvikling og outplacement. Fynsk Erhverv har spurgt to af virksomhedens partnere, Jesper Nielsen og Lene Mølholm, om rekruttering og og fastholdelse af arbejdskraft i et fynsk perspektiv.

Fynsk Erhverv afholdte d. 28. januar Business Brunch om rekruttering og fastholdelse af arbejdskraft sammen med advokatfirmaet Andersen Partners og konsulentfirmaet People Link.

Baggrunden for arrangementet var bl.a. en undersøgelse, Fynsk Erhverv har initieret gennem Det Fynske Erhvervspanel, som viser, at der er fremgang og optimisme i det fynske erhvervsliv, men at rekruttering af kvalificeret arbejdskraft kan blive en udfordring for mange virksomheder.

Fynsk Erhverv har stillet Jesper Nielsen og Lene Mølholm fra People Link fem skarpe spørgsmål om rekruttering og fastholdelse af arbejdskraft på Fyn:

Er der kommet større efterspørgsel efter bestemte typer medarbejdere/faggrupper på Fyn?

– Vi oplever generelt en stigende efterspørgsel efter arbejdskraft på Fyn. Der er samtidig en tendens til, at virksomhederne efterspørger kandidater med meget ”spidse kompetencer”.  Nøglemedarbejderne skal dels være i stand til at levere hurtige resultater og samtidig være i stand til at matche en stadig mere professionel og global omverden. Dette stiller store krav til specifikke faglige og personlige kompetencer.

– I de større organisationer er det samtidig et stigende krav, at medarbejderne skal kunne begå sig og trives i komplekse virksomhedsstrukturer. Vi oplever specifikt stor efterspørgsel efter kandidater med tekniske kompetencer, økonomifolk med specifikke kompetencer, IT-udviklere og i det hele taget videnmedarbejdere, som kan være med til at udvikle virksomhederne. Inden for ledelsessegmentet bliver der efterspurgt direktører og chefer, der kan drive internationalisering og forandringsprocesser – og ofte løfte virksomheden til næste niveau.

Står Fyn over for særlige rekrutteringsudfordringer nu og i den nære fremtid?

– Vi forventer, at ovenstående tendenser vil fortsætte. Det fynske erhvervsliv består i dag af rigtig mange små og mellemstore virksomheder, som ofte er højt specialiserede. Dette udgør i sig selv en udfordring, idet disse virksomheder har brug for højt specialiseret arbejdskraft, som ikke nødvendigvis uddannes/udvikles lokalt. Samtidig betyder den efterhånden udtalte mangel på store – og måske mere modne – virksomheder, at de ledelseskompetencer, der er brug for til at løfte de små virksomheder til næste niveau, ikke har gode kår for at blive udviklet lokalt. Der mangler virksomheder, som kan give talenterne den nødvendige erfaring.

Er arbejdskraften i Danmark/verden blevet mere mobil, og er det hovedsageligt en fordel for Fyn?

– Vi oplever, at danskerne er blevet mere åbne over for at pendle – derimod ikke for at flytte. Samtidig har den dalende krisebevidsthed gjort, at flere er villige til at prøve kræfter med et nyt job. Med Fyns centrale placering i provinsen kan denne – dog begrænsede – mobilitetstigning være en fordel for det lokale erhvervsliv. Vi ser dog stadig den høje brobetaling som en væsentlig hindring for at få fuldt udbytte af Fyns centrale placering.

– Vi begynder at opleve, at den unge generation ser sig selv som globale borgere – de efterspørger globale muligheder. Såfremt de fynske virksomheder formår at udnytte denne tendens, kan der være store muligheder i både at tiltrække medarbejdere med et meget højt kompetenceniveau  internationalt og at lukrere på de erfaringer, som unge, efter nogle år i udlandet, vender hjem med, når familien skal etableres.

Hvad er det vigtigste, en virksomhed kan gøre for at fastholde nøglemedarbejdere?

– Vi ser, at det vigtigste for nøglemedarbejdere er fagligt spændende og udfordrende opgaver. Hertil kommer et udviklende miljø (kompetente chefer og kolleger) – samt ikke mindst at jobbet er meritgivende (åbner mulighed for næste job internt eller eksternt). Man skal ikke være nervøs for at kompetenceudvikle sine medarbejdere – hvis ikke, finder medarbejderen et andet sted at udvikle sig.

– Det er samtidig væsentligt, især for globale- og lederprofiler, at virksomheden har den rigtige brand-værdi og robusthed.

Hvad skal der til, for at Fyn bliver mere attraktivt for nøglemedarbejdere?

– Flere, større og mere ambitiøse virksomheder. Når vi i dag kun har få fyrtårne , må vi sørge for at sælge det, vi har: Fyrtårnene, klyngerne, de succesfulde – og gerne som en samlet indsats. Hertil bevidstheden (selvbevidstheden) om, at Odense er Danmarks tredjestørste by. Vi skal have attraktive tilbud inden for børnepasning, skoler (gerne internationale), uddannelse, kultur og sport.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.

Fyn må ikke miste troen på fremtiden

Fyn må ikke miste troen på fremtiden. Der er ingen tvivl om, at mange lige nu følger udviklingen på Fyn med stor alvor. Historierne om Vestas’ nedskæringer på Lindø og Novo Nordisks beslutning om at trække i bremserne i Odense giver grund til bekymring. Ikke kun på grund af arbejdspladserne her og nu – men fordi de minder os om, hvor hurtigt verden omkring os kan ændre sig.

Velatir vil gøre Odense til afsæt for europæisk AI-vækst

Da Velatir meldte sig ind i Fynsk Erhverv, handlede det ikke kun om at blive en del af endnu et netværk. For den odenseanske softwarevirksomhed er medlemskabet også en mulighed for at komme tættere på det fynske erhvervsliv og bruge sin egen viden om kunstig intelligens, teknologi og digital sikkerhed i en lokal sammenhæng. Virksomheden […]