Nyheder • 02/09/2014

Fem skarpe til Harald Reedtz Tokerød

Harald Reedtz Tokerød fra Oxygen Software repræsenterer IT-/Teknologi-/Kommunikationsvirksomhederne  i  Fynsk Erhvervs bestyrelse. Vi har stillet ham fem skarpe spørgsmål om erhvervslivet på Fyn og om hans engagement i vores organisation.

Hvem: Harald Reedtz Tokerød

Stilling: Chefkonsulent i Oxygen Software – www.oxygensoftware.dk

Branche: IT-/Teknologi-/Kommunikationsvirksomhederne

Hvorfor er det vigtigt at være repræsenteret i Fynsk Erhverv?

”Fordi det er et forretningsområde af stor vigtighed for Fynsk erhvervslivs fremtid. Det fynske erhvervsliv befinder sig i en transformationsproces med overgangen fra traditionel industri til mere moderne IT og know-how-baserede forretningsmodeller. Det er vigtigt at sætte fokus på såvel spirerende succeshistorier som problemstillinger og barrierer for erhvervslivet.”

Hvad er de største forcer/potentialer i det fynske erhvervsliv, og hvordan skaber vi vækst?

”Fynsk erhvervsliv er godt i gang med at genopfinde sig selv, og i det ligger der et enormt potentiale. Særligt klyngerne indenfor IT og teknologi i form af velfærds- og robotteknologi har fået fodfæste på øen og international eksponering og anerkendelse. Vi skal grundlæggende være bedre til at tænke stort og ambitiøst. Investorerne er tilstede, men kun villige til at slå til, hvis ambitionerne er tilstrækkeligt store.”

Hvad er de største udfordringer for det fynske erhvervsliv?

”På Fyn har vi historisk set haft den gode muld. Det skal vi passe på med ikke kommer til at præge vores mentalitet for meget, så det bliver en sovepude. Som Hernings borgmester Lars Krarup sagde for et par år siden til Børsens chefredaktør, inden han drog tilbage til Odense: ’Hvis vi lå på Fyn, så skulle I bare se, hvad vi så kunne udrette’.”

“De fynske virksomhedsledere skal droppe ydmygheden og erstatte det med at turde tænke stort, italesætte ambitionerne og eksekvere på det.”

”Dette udgangspunkt bør vi have i erhvervssammenhæng. Vi har en god, central placering, der gør det nemt at tiltrække kunder og samarbejdspartnere fra resten af landet, hvis vi ellers tør at slå på tromme for alt det gode, vi har at tilbyde på Fyn. Dermed ser jeg en af de største udfordringer for virksomhederne: at få øget kendskabet og styrket eksponeringen af den blomstrende branche både lokalt, nationalt og ikke mindst internationalt.”

”Vi skal turde have ambitionerne og italesætte dem. Det er også en faktor, der vil fastholde og tiltrække gode talenter og kompetencer til virksomheder. Der ligger en meget succesfuld erhvervsklynge i Thrige Firkanten i Odense i form af internationalt orienterede og vækstende virksomheder som bl.a. Autorola, Esoft Systems, Team Online & Aloc – de to sidstnævnte er netop blevet opkøbt. Det er desværre kun de færreste fynboer, der har kendskab til disse virksomheder.”

Kan Fynsk Erhverv som det fynske erhvervslivs egen interesseorganisation gøre en forskel for erhvervsklimaet og for de fynske virksomheder?

”Fynsk Erhverv samler virksomhederne og giver mulighed for at skabe en stærkere fælles platform med en større stemme, som også kan påvirke den politiske dagsorden, både lokalpolitisk og på Christiansborg. Fynsk Erhverv bygger bro mellem virksomheder, der kan have synergi af hinanden, og kaster sig aktivt ind i kampen for at skabe offentlige-private samarbejder.

“Senest har Fynsk Erhverv også sat fokus på iværksætteri for at fremme dette område og mere fleksible børnepasningstilbud for at imødekomme de krav, der stilles til familier med karriereambitioner. Dermed er Fynsk Erhverv også med til at synliggøre det spirende erhvervsklima på Fyn og synliggøre mulighederne her.”

Hvad er dit bedste råd til de fynske virksomhedsledere?

”De fynske virksomhedsledere skal droppe ydmygheden og erstatte det med at turde tænke stort, italesætte ambitionerne og eksekvere på det. De skal turde samarbejde med de lokale virksomheder for at have større indflydelse tilsammen.”

“Hvis vi vil indfri ambitionerne og gøre os gældende udenfor både Fyn og landets grænser, så er vi nødt til at turde samarbejde og skabe stærke alliancer, der kan gøre sig gældende internationalt.”

Legatordning skaber værdi for både studerende og virksomhed

International erfaring og lokal forankring mødes, når en studerende via et legat hos Fynsk Erhverv kobler sit studieophold i Portugal med et konkret projekt for Scandic i Odense

Lykke Friis: Den gamle verden vender aldrig tilbage

En ny geopolitisk virkelighed tvinger Europa – og danske virksomheder – til at gentænke afhængighed og samarbejde

Guldfeldt har gjort service til den vigtigste forretning

Den fynske familievirksomhed har flyttet værdien fra maskiner til drift og ansvar.

Tietgenprisen samler Fyn og kalder på stærke indstillinger

Foto: Tietgenskolens Søren Jan sammen med sidste års modtager: Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S, dennes hustru, samt Henrik Neelmeyer, bestyrelsesleder Fynsk Erhverv Hvert forår samles fynsk erhvervsliv til Fynsk ErhvervsTopmøde, hvor Tietgenprisen uddeles til en visionær erhvervsleder. For TietgenSkolen og Fynsk Erhverv er prisen et fælles projekt med dybe historiske […]

ESG: I SMV’erne kommer handling før strategi

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, forventningerne vokser og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab. Det kræver videndeling og erfaring at navigere i.

C.C. Jensen udvikler kerneforretningen i en urolig tid

Verden er blevet mere uforudsigelig. For eksportvirksomheder er geopolitik, toldsatser og økonomiske spændinger ikke længere midlertidige udsving, men et grundvilkår. Det mærker man også hos C.C. Jensen i Svendborg, der udvikler og producerer filtreringsløsninger til hydraulik- og smøreolie og eksporterer omkring 90 procent af sin produktion gennem 15 datterselskaber globalt. Den nye administrerende direktør, Jens […]

Heine Pedersen styrker STV Logistik med professionel bestyrelse

Efter flere års overvejelser etablerer ejerleder Heine Pedersen nu en professionel bestyrelse i STV Logistik. Målet er at skabe skarpere struktur og et stærkere beslutningsgrundlag – og at stå bedst muligt rustet, hvis virksomheden inden for få år får mulighed for at udvide forretningen yderligere.

Glem alt om smalltalk: Netværk er er strategi, og du skal turde investere dig selv

Tid er vores største valuta, og særligt som en lille eller mellemstor virksomhed kan det ofte være svært at se udover driften. Værdien af netværk er større, end du tror – hvis du tør investere dig selv. Det fandt jeg for alvor først ud af, da jeg forlod mit fag som journalist og bevægede mig ud i det fynske erhvervsliv.

Tomas Henneby fortæller åbent om generationsskiftet i 3-2-1 Erhverv

Da Tomas Henneby gæster podcasten 3-2-1 Erhverv, er det for at sætte ord på et generationsskifte, der på ingen måde fulgte en fastlagt plan. Samtalen tager udgangspunkt i den proces, der begyndte længe før overdragelsen af Henneby Nielsen Rådgivende ingeniørfirma A/S til INGENIØR’NE, men som først for alvor blev aktuel, da hans far døde i 2023.