Nyheder • 30/09/2014

EKF: “Vi er en slags statsgaranteret kassekredit”

Finansiering og sikring af kapital er meget væsentlige faktorer, når danske virksomheder skal samhandle med udlandet. Især for nye eller små- og mellemstore virksomheder er det tit nødvendigt med kapitalsikring, før en ordre falder i hus.

Eksport Kredit Fonden (EKF) er en fond under Erhvervs- og Vækstministeriet, som siden 1922 har hjulpet danske virksomheder med at gennemføre handler med udlandet.

Hvis din forretning er sund, hvis den udenlandske kundes kreditværdighed er i orden, hvilket EKF selv vurderer, og hvis dine eksportforretninger også gavner Danmark, så kan EKF garantere, at din virksomhed og din bank – eller den udenlandske kunde – får pengene tilbage, skulle der ske noget med forretningen.

“Typisk garanterer vi for mellem 80- og 90% af handlen. Vi kan groft sagt hjælpe virksomheder med at få en større kassekredit, end virksomhederne kan få igennem deres banker,” fortæller Kim Richter, afdelingsdirektør i EKF.

“Rigtig mange handler med udlandet ville aldrig være blevet til noget, hvis det ikke var fordi, vi kunne komme med en statsstemplet garanti til at bakke det op med,” fortsætter han.

Læs mere om, hvad EKF hjælper danske virksomheder med lige her. 

“Ved de udenlandske handler kan vi f.eks. hjælpe med en SMV-garanti, som er er en garanti fra os til den danske bank, så den danske bank kan give den udenlandske kunde kredit. Selvom den udenlandske kunde på den måde betaler over en længere periode, får den danske virksomhed den fulde betaling med det samme. SMV-garantier sikrer rigtig meget handel med udlandet.”

Endnu intet boom på de nye markeder
Selvom den danske handel med lande i Asien, Østeuropa og Sydamerika er stigende, oplever EKF ikke noget decideret boom i efterspørgslen efter garantier på de nye markeder.

“Der har været en stigning, men der er lige så stort behov for sikring af kapital i handlen med vores nærområder som på de nye markeder, og vi samhandler stadig langt mest med landene omkring os,” fortæller Kim Richter.

Alle typer danske virksomheder gør brug af EKF, men det er især nye virksomheder og små og mellemstore eksportvirksomheder, som har brug for den statsgaranterede kapitalsikring for at gennemføre handler.

Lindø-virksomhed fik ordre med den canadiske flåde
Odense Maritime Technology (OMT) er en ung virksomhed, der arbejder med skibsdesign fra bl.a. Lindø Industripark.

OMT har på trods af virksomhedens unge alder vundet en stor ordre fra den canadiske flåde – og det selvom flåden stillede en meget stor leverancegaranti, som OMT ikke selv kunne levere.

​”Uden EKF’s medvirken havde vi aldrig kunnet byde på den kontrakt, og vi havde heller ikke fået den,” fortæller Knud Sant, bestyrelsesformand hos OMT.

Læs hele historien om Odense Maritime Technologys handel med den canadiske flåde her. 

Dorthe Lund Kaack modtager Tietgenprisen 2026

Direktør i C.C.N. Holding og bestyrelsesmedlem i Micro Matic, Dorthe Lund Kaack, modtager Tietgenprisen 2026 fra Fynsk Erhverv og TietgenSkolen.

Sirius-leder vil skærpe erhvervslivets mentale parathed

Forventningsafstemning, samarbejde, ærlig feedback og restitution er ifølge tidligere Sirius-leder og militærpsykolog afgørende, hvis mennesker og organisationer skal holde til pres over tid

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Ny medlemsportal og digital transformation i støbeskeen

Fynsk Erhverv er i fuld gang med en omfattende digital transformation, der skal løfte servicen til medlemsvirksomhederne, styrke organisationens interne effektivitet og skabe et stærkt fundament for fremtidens medlemsdrevne erhvervsorganisation.

Tillykke – og nu: Mindre bøvl, tak!

Direktør i Fynsk Erhverv Anne Dyrehauge taler på vegne af tusindvis af arbejdspladser på Fyn: Her er hendes store ønske. Fjern unødvendigt bureaukrati, som rammer de små og mellemstore virksomheder ekstra hårdt. Det skal være nemmere at drive virksomhed.

Nyt bestyrelsesmedlem fra HumanTrust vil styrke Fyns virksomheder

Med en baggrund i rekruttering og ledelse vil Marlie Hede være med til at styrke virksomhedernes adgang til arbejdskraft og udvikle Fynsk Erhverv 3.0.

Fynske virksomheder: Mindre bøvl og bureaukrati er topprioritet

Fynske virksomheder efterlyser først og fremmest mindre bøvl og bureaukrati. Det står klart efter en ny rundspørge og interviews blandt medlemmer i Fynsk Erhverv, hvor ønsket om færre regler, mindre dokumentation og hurtigere sagsbehandling topper listen over, hvad de fynskvalgte folketingspolitikere bør prioritere efter valget. Den melding genkender folketingsmedlem Trine Bramsen (S), som Fynsk Erhverv […]

Åbent morgenmøde: Digital strategi skal styrke forretningen

Hvordan arbejder man konkret med digitale muligheder, så de ikke ender som løsrevne IT-initiativer, men bliver en del af virksomhedens forretningsstrategi? Det er kernen, når Fynsk Erhverv inviterer CIO’s, IT-chefer og andre med ansvar for digital strategi til åbent morgenmøde sammen med NetværksForum for Digital Transformation. Morgenmødet giver dels indblik i netværket og i, hvad […]

Fynsk startup udvikler nyt system til elbilbrande på færger

To nyuddannede fra SIMAC står bag startupvirksomheden EVstinguish, der vil løse et voksende problem i den maritime sektor: elbilbrande på færger.