Debat • 10/02/2015

Vinterferie i uge 7 betaler sig

Det er sund fornuft, at skolerne på Fyn fra i år holder vinterferie i uge 7 – for der er penge i det.  Ifølge Copenhagen Economics vil der være en samfundsøkonomisk gevinst i størrelsesordenen 30 mio. kr. ved at synkronisere vinterferien over hele Fyn med resten af landet.

– Vi er under pres på produktiviteten i de fynske virksomheder, så vi er meget tilfredse med, at virksomhederne fra i år kan koncentrere ferieafviklingen til uge 7 og ikke som hidtil, hvor mange medarbejdere har ønsket at afholde vinterferie i uge 7, typisk på grund af familie uden for Fyn, og andre i uge 8, som jo indtil i år var skolernes officielle vinterferie.  For mange virksomheder har det rent praktisk betydet, at man har kørt på halv kraft i halvdelen af februar måned, og det har sin pris, siger Jytte Reinholdt, direktør i Fynsk Erhverv.

Fynsk Erhverv er meget tilfreds med, at de fynske kommuner har lyttet til erhvervslivets ønske og politisk vedtaget flytningen af skolernes vinterferie på Fyn. Det er en forbedring af virksomhedernes rammevilkår lokalt.

Fynsk Erhverv har kommenteret dette i TV2 Fyn Nyhederne den 6. februar og i DR Nyhederne og i Fyens Stiftstidende den 9. februar 2015.

Vejen til endnu større succes: Kvalitet sælger ikke sig selv

På Fyn lever mange virksomheder af at være verdensmestre i en niche. Derfor er evnen til at omsætte specialiseret viden til stærke kunderelationer afgørende.

Lyt til erhvervslivet

I 13 spændende episoder deler fynske ledere, virksomhedsejere, iværksættere og eksperter deres perspektiver på emner som ledelse, netværk, bestyrelsesarbejde, bæredygtighed, karriereudvikling og forretningsvækst.

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.

Hotel Christiansminde: Tv-serie skal løfte Sydfyn hele året

Svendborg Kommunes tv-satsning kan styrke både turismen, erhvervslivet og det lokale samarbejde, mener direktør Tom Pedersen

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.