Nyheder • 18/11/2014

Vinder af Tietgenprisen 2014 er Henrik Damsgaard

Henrik Damsgaard, områdedirektør for Nordea Fyn, vandt Tietgenprisen 2014 tirsdag aften til et udsolgt arrangement på Restaurant Pasfall i Odense. “Som tilflytter, der kun har været på øen i syv år, er jeg meget beæret over denne pris,” sagde Henrik Damsgaard efter uddelingen.

Det blev den fynske Nordea-områdedirektør Henrik Damsgaard, som tirsdag aften løb med den mest prestigefyldte, fynske erhvervspris, Tietgenprisen.

Prisen uddeles hvert år til en fynsk forretningsmand, der har bemærket sig indenfor innovation og nytænkning, og som har gjort noget ekstraordinært for såvel sin forretning som for det omkringliggende samfund.

Det er Tietgen-komiteen, som består af formanden for Fynsk Erhverv, chefredaktøren for Fyens Stiftstidende, Formand for Udvikling Fyn og formand for Tietgenskolen, nu Tietgen, der vælger årets prismodtager, og det var netop Tietgens bestyrelsesformand, Peter Zinck, som også sidder i Fynsk Erhvervs bestyrelse, der tirsdag aften afslørede, at årets vinder blev Henrik Damsgaard.

– Årets prismodtager er som en delfin. Du kan svømme alene, men ses oftest i flok, da du forstår, at så bliver resultatet bedre. Du er intelligent, kan springe højt, og har dermed altid et godt overblik. Du er social og tager ansvar, der går langt ud over dine og din virksomheds interesser. Du er udholden, og du når dine mål. Jo, der er mange lighedspunkter mellem årets prismodtager og en delfin, sagde Peter Zinck bl.a. i sin nomineringstale.

God for Nordea – og med blik for Fyn
Tietgen-komiteen lagde vægt på, at Henrik Damsgaard både har været en stor gevinst for sit eget firma og for det fynske samfundsliv bredt.

– Dit engagement ses i Talent Fyn, bestyrelsen for Young Enterprise samt bestyrelsen for Professionshøjskolen Lillebælt, sagde Peter Zinck, og fortsatte:

– Forretningsmæssigt stod du i spidsen for den svære fusion af Fionia ind i Nordea. Det var ikke let, da der netop i denne sag var mange følelser på spil på Fyn. Du gjorde det forretningsmæssigt dygtigt, netop fordi du havde og har fokus på alle interessenter. Mange i forretningsverden har ikke disse evner. De har kun fokus på parter, der har direkte eller indirekte forretningsmæssige relationer til virksomheden.

– Du fremhæver ikke dig selv, men bliver alligevel set og bemærket. Du er kreativ og ser muligheder, men har ikke behov for selv at få æren. Det er væsentligere for dig at få lagt den rigtige strategi og få de rigtige kompetencer med og de rigtige ambassadører for at sikre ideen succes.

Fyn i fremgang
Henrik Damsgaard var meget beæret over at vinde Tietgenprisen, og han lagde både i sin tale og i en snak med Fynsk Erhverv efterfølgende vægt på, at han mener, der er grund til optimisme på fyn.

– Der bliver investeret ca. 25 milliarder kroner i store infrastrukturprojekter i Odense frem til 2020. Det vil rundt regnet sige, at der
investeres 10 millioner kroner i Odense per kalenderdag. Det er rigtig meget, og i mine syv år på Fyn har jeg aldrig tidligere følt så stor optimisme og fremskridtstro, som jeg fornemmer lige nu, fortalte Henrik Damsgaard.

Årets Tietgenprisvinder fik udover et diplom som bevis også en bronceskulptur af Den lille havfrue på skødet af H. C. Andersen. Skulpturen er udført  af den anerkendte kunstner Ole Ahlberg, der særligt er berømt for sine Tintin-billeder.

Fynsk Erhverv vil gerne sige tak for et fantastisk vellykket arrangement – ikke mindst tak til Hans Christian Munck, som leverede et spændende oplæg om sin imponerende fynske forretningssucces, og stort tillykke til Henrik Damsgaard med den meget velfortjente pris.

Tildelingsgrundlaget for Tietgenprisen:

  1. Der vil blive lagt vægt på personens evne til at formidle visioner, der samtidig er begrundet i faktisk gennemførelse, som andre kan drage nytte af.
  2. Personen spiller en aktiv rolle indenfor dennes brancheområde etc., dette være sig både gennem engagement i foreninger og interesseorganisationer.
  3. Personen kan have spillet en aktiv rolle for at få dennes virksomhed til at vinde indpas på Fyn eller på anden måde have bidraget til en udvikling på Fyn.
  4. Personen har udvist forretningsmæssig etik og adfærd, dvs. er en foregangsmand-/kvinde for nye generationer af erhvervsfolk.

Tidligere modtagere af Tietgenprisen:

2013 – Bestyrelsesformand Claes Nylandssted Andersen

2012 – Adm.direktør Jørgen Dirksen, Rynkeby Foods A/S

2011 – Direktør Kristian Madsen, Gartneriet PKM A/S

2010 – Direktør Mads Pedersen, Gartneriet Alfred Pedersen & Søn

2009 – Adm. direktør Lars Hedal, Hedal Kruse Brohus A/S

2008 – Adm. direktør Hans Bøgh-Sørensen, Orifarm A/S

2007 – Adm. direktør C. C. Nielsen, Nielsen & Nielsen Holding A/S

2006 – Centerdirektør Preben Thomasen, Rosengårdcentret

AI binder design og forretning sammen i JABS Group

Når Fynsk Erhverv og Hesehus 28. maj afholder Den Fynske E-handelskonference, bliver AI og digital transformation sat ind i en konkret forretningsmæssig ramme. Arrangementet samler beslutningstagere, digitale ledere og e-handelsprofessionelle til en formiddag med cases, keynote, paneldebat og netværk om, hvordan nye teknologier kan skabe reel værdi i virksomhedernes hverdag.

Startups skal have bedre rammer på Fyn

Fyn har gode muligheder for at skabe stærke startups, men der mangler stadig kapital, kommerciel erfaring og tættere adgang til de første kunder. Det mener Lisbeth Chawes, techleder, investor, bestyrelsesmedlem i Fynsk Erhverv og CEO i softwarevirksomheden Finari.dk. Det fortæller hun i podcasten 3-2-1 Erhverv, hvor hun mødes med Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk Erhverv, […]

Fynsk Erhverv og Fynske Bank samler netværk i Masterclass

Da Fynsk Erhverv og Fynske Bank samlede virksomheder til Fynske Masterclass med militærpsykolog Anders Kjærgaard, skete det som en del af Fynsk Erhvervs Topmøde på Frederik VI’s Hotel. Her blev deltagerne præsenteret for erfaringer fra ekstreme miljøer, men også for pointer, der rammer direkte ind i en travl ledelseshverdag. For Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk […]

Når verden rykker sig – og virksomheder skal følge med

Forårets Fynsk ErhvervsTopmøde satte spot på en verden i bevægelse og på, hvordan fynske virksomheder navigerer i den. Der er perioder i historien, hvor udviklingen føles næsten stillestående. Og så er der perioder, hvor alting pludselig accelererer.

Tietgenprismodtager bygger videre på ejerfamiliernes værdier

Dorthe Lund Kaack har ikke haft for vane at stille sig selv forrest. Som direktør i C.C.N. Holding, bestyrelsesmedlem i Micro Matic og en del af den ene ejerfamilie bag den globale Odense-virksomhed kommer hun fra et ejerskab, hvor fællesskabet traditionelt har fyldt mere end den enkelte person.

Dorthe Lund Kaack modtager Tietgenprisen 2026

Direktør i C.C.N. Holding og bestyrelsesmedlem i Micro Matic, Dorthe Lund Kaack, modtager Tietgenprisen 2026 fra Fynsk Erhverv og TietgenSkolen.

Sirius-leder vil skærpe erhvervslivets mentale parathed

Forventningsafstemning, samarbejde, ærlig feedback og restitution er ifølge tidligere Sirius-leder og militærpsykolog afgørende, hvis mennesker og organisationer skal holde til pres over tid

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Podcast: Kvinder i bestyrelser handler om forretning og ikke om køn

Der mangler kvinder i de danske bestyrelser. Det er Mille Lindskrog Knudsen, professionelt bestyrelsesmedlem og leder af Bestyrelseskvinder, ikke i tvivl om. Men hun bruger ikke kønsdiskussionen til at åbne døren til bestyrelseslokalerne.