Debat • 19/06/2015

Valget giver positive forventninger på Fyn

Folketingsvalget blev afgjort med 89 kandidater til rød blok og 90 til blå blok.  Erfarne kandidater mistede deres job i Folketinget, mens nye nu skal ind og tilkæmpe sig rum og taletid i grupperne.

Fynsk Erhverv har fulgt valgkampen tæt – og selv aktivt taget del i den på Fyn.  Vi har fået stillet skarpt på de udfordringer, som de fynske virksomheder har peget på som værende af højeste prioritet, når den nye regering tager over.

Derfor er det også med positive forventninger, at vi nu ser frem til at læse den kommende regerings regeringsgrundlag.  Vi vil især kigge efter:

  • Mindre regulering og bureaukrati
  • Færre økonomiske byrder
  • At skattetrykket lettes
  • At infrastrukturen bliver styrket
  • At broafgifterne bliver reduceret
  • At vækstbetingelserne bliver bedre i provinsen.

Vi har i løbet af valgkampen på Fyn noteret os, at Venstre lægger vægt på at få lette skatten på de laveste indkomster.  Det hilser vi meget velkommen, da det vil give et reelt større arbejdsudbud, som vil gøre det lettere for fynske virksomheder inden for bl.a. gartneri, rengøring og detailhandel at rekruttere lokal arbejdskraft.

Vi har også noteret os, at Dansk Folkeparti har betonet vigtigheden af bedre vækstbetingelser i provinsen.  Derfor håber vi, at det vil betyde opgradering af den digitale infrastruktur i hele landet, penge til det 3. spor over Fyn, og at vi får flyttet de statslige institutioner ud, som kan placeres i attraktive faglige miljøer i provinsen.

Konservative har agiteret  for at få saneret de mange afgifter, der i dag belaster virksomhedernes konkurrenceevne.  Sandheden er, at den danske stat i dag opkræver trecifrede milliardbeløb i afgifter;  det gør ondt sammenlignet med øvrige eu-lande.  Så det giver os optimisme i forhold til for alvor at få gjort op med PSO, NOX og flere af de rigtig tunge afgifter.

Og endelig så har Liberal Alliance med den klareste røst talt for reducering af broafgifterne over Storebælt.  Og det har vælgerne belønnet dem for.

Så valgresultatet giver en pæn portion optimisme på Fyn, hvis partierne i den blå blok bruger deres muskler taktisk klogt.

Vi ser i hvert fald frem til at samarbejde med det nye hold af fynskvalgte folketingspolitikere. På gensyn til jer – og stort tak for godt samarbejde til dem, som ikke fik fornyet kontrakten.

Jytte Reinholdt
Direktør

Bureaukrati kan bremse virksomhederne – men optimismen spirer

Der var både valgflæsk, debat og klare erhvervspolitiske budskaber, da Fynsk Erhverv og Middelfart Erhverv samlede lokale virksomhedsledere og borgmesterkandidater til dialog om fremtidens rammer for erhvervslivet.

Kommunalvalget sætter rammerne for virksomhedernes hverdag

Når fynboerne går til stemmeurnerne i november, bliver det også et valg om erhvervslivets rammevilkår, vurderer Roger Buch, forskningslektor og centerleder ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, der fremhæver skoler, dagtilbud og infrastruktur som afgørende for virksomhedernes adgang til arbejdskraft.

Kansas skaber forspring med bæredygtighed og digital styrke

Fristads Kansas står i en branche, hvor prisen ofte er et parameter, og konkurrencen er intensiv. Alligevel fastholder virksomheden sin position gennem en kombination af digitalisering, stærke bæredygtighedstiltag og ordentlighed.

HCA Marathon satte deltagerrekord med støtte fra hele Fyn

Søndag den 28. september 2025 satte HCA Marathon rekord med 8.940 løbere fra ind- og udland. Blikket er allerede rettet mod næste år, hvor målet er at gøre 2026 til en endnu større byfest, hvor hele Odense er involveret.

Nordea: Pessimismen afløst af optimisme i det fynske erhvervsliv

For blot et år siden var bekymringerne mange. Inflationen pressede, renterne steg, og udsigten til en opbremsning i verdensøkonomien på grund af krigen i Ukraine og usikkerhed omkring Donald Trumps’ og USA's kurs ...

Bcompany.dk satser på vækst med AI og trivsel

Efter en sanering har direktør Tanja Bluhme sat kursen mod vækst, hvor stærkere netværk og et kompromisløst fokus på trivsel skal styrke bcompany.dk’s konkurrencekraft.

Københavnsk tilflytter engagerer sig i det fynske erhvervsliv

Rikke Maj Thauer har taget en markant beslutning: Hun og hendes mand har rykket teltpælene op i hovedstaden for at lancere Thauer Stresscenter og Østerlund Refugium. Med flytningen følger også et ønske om at blive en aktiv del af det fynske erhvervsliv. “Vi vil gerne bidrage til udviklingen her på Fyn, og derfor giver det […]

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.