Debat • 08/06/2015

Sæt kryds ved FYN

Uanset om du sætter din stemme på en personlig kandidat, eller om du sætter krydset ud for en partiliste, så står vi med et nyt hold fynske folketingsmedlemmer efter den 18. juni. Alle valgt i den fynske storkreds af fynboer, der udgør deres parlamentariske bagland.  Folketingsmedlemmerne forventes ikke blot at være loyale overfor partiets ideologiske linie, men også at repræsentere Fyn og fynske interesser. 

I Fynsk Erhverv har vi et rigtig godt samarbejde med de fynskvalgte folketingspolitikere, som vi mødes med regelmæssigt i ’Erhvervspolitisk Forum Fyn’. Her taler vi virksomhedernes sag og forelægger aktuelle emner for landspolitikerne – som f.eks. det endnu ikke færdiggjorte tredje spor på den vestfynske motorvej og de konkrete konsekvenser af broafgifterne for de fynske virksomheders konkurrenceevne.

Vi oplever, at politikerne er oprigtigt lydhøre og interesserede i, hvordan erhvervslivets vilkår er på Fyn, og vi er meget glade for den løbende dialog, vi har med dem. Men det skal udmøntes i konkrete fynske resultater.

Fynsk Erhverv er således meget aktiv i forhold til at holde de fynskvalgte folketingspolitikere op på, at de skal forsvare fynske interesser i Folketinget, men vi kan ikke gøre det alene. Derfor opfordrer vi alle fynboere til at udfordre de opstillede folketingskandidater på deres vilje til at kæmpe for fynske interesser i det nye Folketing og til at holde øje med, at de politikere, der vælges ind fra Fyn, reelt samarbejder om at fremme fynske mærkesager, stemmer for fynske interesser,  og aktivt kæmper for Fyn i deres respektive folketingsgrupper.  I modsat fald må man spørge sig selv, om de har fortjent ens stemme.

Lad os gerne vide,  hvis I har ris eller ros til de fynskvalgte folketingsmedlemmer eller konkrete forslag til tiltag, der kan fremme vækst i provinsen. For i jo højere grad, politikerne føler, at deres mandat hviler på fynske stemmer, desto mere forpligtigede er de til at kæmpe for fynske interesser.

Giv din stemme til Fyn den 18. juni.

Jytte Reinholdt,
Direktør

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.

Fyn må ikke miste troen på fremtiden

Fyn må ikke miste troen på fremtiden. Der er ingen tvivl om, at mange lige nu følger udviklingen på Fyn med stor alvor. Historierne om Vestas’ nedskæringer på Lindø og Novo Nordisks beslutning om at trække i bremserne i Odense giver grund til bekymring. Ikke kun på grund af arbejdspladserne her og nu – men fordi de minder os om, hvor hurtigt verden omkring os kan ændre sig.