Nyheder • 13/06/2017

Nyt statslige job på vej til Fyn

Med regeringens beslutning om at nedlægge Skat pr. 1. juli 2018 og i stedet at oprette syv nye styrelser er der udsigt til mange nye statslige job på Fyn de kommende år. Den nye Gældsstyrelse placeres i Middelfart. En stor del af de 1.500 medarbejdere, som får ansvaret for at sikre inddrivelsen af danskernes gæld til det offentlige, får arbejdssted her. Den tidligere varslede lukning af Skat i Svendborg (75 job) aflyses, og derudover skal der ansættes flere nye medarbejdere i skattevæsenet i de kommende år, dels til at erstatte de mange, som vil gå på pension dels til at styrke indsatsen i de nye styrelser.

– Det er positivt, at regeringen nu handler på baggrund af de mange skandalesager, der i de senere år har klæbet til SKAT. Med de syv nye styrelser sikres et skarpt fokus på kerneopgaverne samtidig med, at langt flertallet af jobbene placeres uden for København. Dermed fastholder regeringen sit fokus på et Danmark i balance, og det gavner Fyn, siger Jytte Reinholdt, direktør i Fynsk Erhverv.

Hotel Christiansminde: Tv-serie skal løfte Sydfyn hele året

Svendborg Kommunes tv-satsning kan styrke både turismen, erhvervslivet og det lokale samarbejde, mener direktør Tom Pedersen

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.