Nyheder • 01/03/2024

Nyt ESG-netværk skal gøre bæredygtig indsats til en god forretning

Når Fynsk Erhverv inden længe åbner dørene til første møde i det nystiftede ESG-Netværk, er det med fuldt fokus på at gøre bæredygtighedsindsatsen til en berigende oplevelse for deltagerne.

Det fortæller Ditte Engelhardt, der er facilitator i netværket, og dermed sikrer, at netværket hele tiden udvikler sig i den retning, som gruppen har behov for:

Min ambition er, at deltagerne får inspiration, viden og sparring til den bæredygtige omstilling og får gjort arbejdet med bæredygtighed til en værdiskabelse for virksomheden.

“Deltagerne kan trække på hinandens erfaringer, få sparring på de udfordringer som de står over for, og de bliver støttet i navigeringen i den omfattende lovgivning og nye krav, der er på området. Min tilgang til netværksdelen er, at deltagerne sammen finder ind til kernen af omstillingen til en mere bæredygtig forretning. Det er et netværk og ikke et kursus,” slår Ditte Engelhardt fast og tilføjer, at samhørigheden er en væsentlig del af deltagernes udvikling.

”Det er et område, hvor virksomhederne hele tiden skal forholde sig til masser af ny lovgivning fra EU på et tidspunkt, hvor alverdens konflikter også sætter præg på hverdagen. Der er jeg overbevist om, at netværkskonceptet er særdeles effektivt, fordi deltagerne kan sparre med ligesindede, som de måske ikke har i deres egne virksomheder,” konstaterer Ditte Engelhardt, der efter en årrække med baggrund i kommunikation, markedsføring og kulturjournalistik i dag bruger sin uddannelse som Sustainable Business Change Manager og Bæredygtig Agil Projektleder.

Godt begyndt er halvt fuldendt

På netværksmøderne i ESG-Netværket, der finder sted hver anden måned, kombineres interne og eksterne oplæg med cases, workshops og erfaringsudvekslinger for at sikre, at forskellige aspekter og dilemmaer inden for bæredygtighed afdækkes.

På den måde bliver deltagerne løbende klædt på og trygge ved at udvikle, forfine og implementere en bæredygtighedsstrategi i deres respektive virksomheder. Ifølge Ditte Engelhardt er det en særdeles god idé at få vendt den første side i bogen, hvis man som virksomhedsejer  endnu ikke er kommet i gang med at forholde sig til ESG-rapportering.

”Selv hvis man som virksomhed ikke skal rapportere på CSRD(Corporate Sustainability Reporting Directive) vil mange af de mindre virksomheder blive mødt med krav om dokumentation af deres ESG-engagement fra kunder, fra banken eller hvis man skal finde investorer. Der er ingen tvivl om, at dem, der kommer først i gang, får det lettest på sigt,” siger Ditte Engelhardt, der understreger, at der er meget mere end lovlydighed på spil for virksomhederne:

”Der er slet ingen tvivl om, at bæredygtig omstilling også kan skabe stor værdi for mange virksomheder, hvis de udnytter de data, som de indsamler. Så ESG-Netværket handler lige så meget om at skabe grobund for en god forretning, som det gør at navigere sikkert i alle de mange forkortelser som CSRD, ESRS, CSDDD, SBTi og SDG”

_________________________________

Skal din virksomhed være med, så klik på billedet nedenfor, læs mere og bliv kontaktet om dine muligheder!

Klik på billedet for at læse mere og bliv kontaktet

Kansas skaber forspring med bæredygtighed og digital styrke

Fristads Kansas står i en branche, hvor prisen ofte er et parameter, og konkurrencen er intensiv. Alligevel fastholder virksomheden sin position gennem en kombination af digitalisering, stærke bæredygtighedstiltag og ordentlighed.

Bcompany.dk satser på vækst med AI og trivsel

Efter en sanering har direktør Tanja Bluhme sat kursen mod vækst, hvor stærkere netværk og et kompromisløst fokus på trivsel skal styrke bcompany.dk’s konkurrencekraft.

Københavnsk tilflytter engagerer sig i det fynske erhvervsliv

Rikke Maj Thauer har taget en markant beslutning: Hun og hendes mand har rykket teltpælene op i hovedstaden for at lancere Thauer Stresscenter og Østerlund Refugium. Med flytningen følger også et ønske om at blive en aktiv del af det fynske erhvervsliv. “Vi vil gerne bidrage til udviklingen her på Fyn, og derfor giver det […]

Bcompany.dk satser på vækst med AI og trivsel

Efter en sanering har direktør Tanja Bluhme sat kursen mod vækst, hvor stærkere netværk og et kompromisløst fokus på trivsel skal styrke bcompany.dk’s konkurrencekraft.

Københavnsk tilflytter engagerer sig i det fynske erhvervsliv

Rikke Maj Thauer har taget en markant beslutning: Hun og hendes mand har rykket teltpælene op i hovedstaden for at lancere Thauer Stresscenter og Østerlund Refugium. Med flytningen følger også et ønske om at blive en aktiv del af det fynske erhvervsliv. “Vi vil gerne bidrage til udviklingen her på Fyn, og derfor giver det […]

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.

Bæredygtighed når vinden vender

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, vejret skaber berettigede og uberettigede overskrifter, og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab.

Brinkmann: Ledelse handler også om menneskekendskab

En god leder er ikke nødvendigvis den, der ved mest om teknologi eller har styr på flest KPI’er. Ifølge professor i psykologi ved Aalborg Universitet Svend Brinkmann er det vigtigere at kende mennesker – og at have autoritet i ordets egentlige betydning.

BCM Transtech løfter datasikkerheden til næste niveau

BCM Transtech A/S arbejder hver dag i krydsfeltet mellem avanceret mekanik, digitalisering og kundernes høje krav til driftssikkerhed. Den kombination gør datasikkerhed til en strategisk nødvendighed – og en disciplin, virksomheden nu styrker yderligere.

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Young PRO-netværket i Fynsk Erhverv samler unge ledere og fagansvarlige i små, fortrolige grupper. Seks gange om året mødes de for at dele erfaringer, udfordre hinanden og få nye perspektiver på ledelse – nogle gange gennem besøg hos fynske virksomheder.

Fynsk tech-startup tager kampen op mod billedmisbrug

Kan man bygge en teknologisk verdensnyhed fra Odense? Thomas Eriksson mener ikke bare, at man kan – han er i fuld gang med at bevise det. Får han ret, kan Sasha blive en økonomisk succeshistorie.