Nyheder • 07/03/2017

Nye funktioner i Digital Post

Digital Post har fået en række nye funktioner, som imødekommer mange små og mellemstore virksomheders ønsker.

Ifølge rapport udarbejdet af Rambøll for Digitaliseringsstyrelsen i 2015, har virksomheder haft en række ønsker til Digital Post. Ønskerne omfatter blandt andet system til system integration, differentieret adgang til bestemte mapper samt én fælles indgang. Det er nu muligt.

I Odense Kommune vil man gerne slå et slag for at sprede budskabet:

– Som kommune er vi mere end godt tilfredse med, at virksomheder nu har mulighed for at håndtere Digital Post-kommunikationen med det offentlige lettere og mere effektivt. Dobbeltarbejde og tids­røvende manuelle arbejdsgange har været et irritationsmoment lige siden, det i 2013 blev obligatorisk for virksomheder at modtage Digital Post fra det offentlige. Men nu er det slut. De fine vejledninger på virk.dk skal nok hjælpe mange virksomheder i gang med de nye muligheder for en mere effektiv håndtering af posten, siger Birgitte Hjelm Paulsen, chefkonsulent med ansvar for Digital Post og selvbetjening i Odense Kommune og tilføjer:

– Er der en lokal brancheorganisation eller et lokalt netværk af virksomheder, der gerne vil have en mundtlig orientering om og demonstration af de nye muligheder, så stiller vi gerne op.

Læs mere om de nye muligheder og find kontaktinfo til Birgitte Hjelm Paulsen, chefkonsulent med ansvar for Digital Post og selvbetjening i Odense Kommune.

 

 

 

Fynsk Erhverv og Fynske Bank samler netværk i Masterclass

Da Fynsk Erhverv og Fynske Bank samlede virksomheder til Fynske Masterclass med militærpsykolog Anders Kjærgaard, skete det som en del af Fynsk Erhvervs Topmøde på Frederik VI’s Hotel. Her blev deltagerne præsenteret for erfaringer fra ekstreme miljøer, men også for pointer, der rammer direkte ind i en travl ledelseshverdag. For Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk […]

Når verden rykker sig – og virksomheder skal følge med

Forårets Fynsk ErhvervsTopmøde satte spot på en verden i bevægelse og på, hvordan fynske virksomheder navigerer i den. Der er perioder i historien, hvor udviklingen føles næsten stillestående. Og så er der perioder, hvor alting pludselig accelererer.

Tietgenprismodtager bygger videre på ejerfamiliernes værdier

Dorthe Lund Kaack har ikke haft for vane at stille sig selv forrest. Som direktør i C.C.N. Holding, bestyrelsesmedlem i Micro Matic og en del af den ene ejerfamilie bag den globale Odense-virksomhed kommer hun fra et ejerskab, hvor fællesskabet traditionelt har fyldt mere end den enkelte person.

Dorthe Lund Kaack modtager Tietgenprisen 2026

Direktør i C.C.N. Holding og bestyrelsesmedlem i Micro Matic, Dorthe Lund Kaack, modtager Tietgenprisen 2026 fra Fynsk Erhverv og TietgenSkolen.

Sirius-leder vil skærpe erhvervslivets mentale parathed

Forventningsafstemning, samarbejde, ærlig feedback og restitution er ifølge tidligere Sirius-leder og militærpsykolog afgørende, hvis mennesker og organisationer skal holde til pres over tid

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Podcast: Kvinder i bestyrelser handler om forretning og ikke om køn

Der mangler kvinder i de danske bestyrelser. Det er Mille Lindskrog Knudsen, professionelt bestyrelsesmedlem og leder af Bestyrelseskvinder, ikke i tvivl om. Men hun bruger ikke kønsdiskussionen til at åbne døren til bestyrelseslokalerne.

Ny medlemsportal og digital transformation i støbeskeen

Fynsk Erhverv er i fuld gang med en omfattende digital transformation, der skal løfte servicen til medlemsvirksomhederne, styrke organisationens interne effektivitet og skabe et stærkt fundament for fremtidens medlemsdrevne erhvervsorganisation.

Tillykke – og nu: Mindre bøvl, tak!

Direktør i Fynsk Erhverv Anne Dyrehauge taler på vegne af tusindvis af arbejdspladser på Fyn: Her er hendes store ønske. Fjern unødvendigt bureaukrati, som rammer de små og mellemstore virksomheder ekstra hårdt. Det skal være nemmere at drive virksomhed.