Debat • 06/08/2015

Nu skinner solen på Fyn …

LEDER: I mere end én forstand er vi vendt tilbage efter sommerferien med udsigt til en dejlig eftersommer, der rummer solens lys og varme, blide vinde fra skiftende retninger – og en enkelt byge med tordenbrag.

I de fynske virksomheder matcher forventningerne til fremtiden i stor udstrækning  vejrudsigten.  Det viser Fynsk Erhvervs seneste medlemsundersøgelse, der klart viser en stigende optimisme og investeringslyst i det fynske erhvervsliv.

De fynske virksomhedsledere vil blandt andet have stærkt fokus på at udvikle virksomheden  og forretningsmodellen på kort sigt,  og så peger de især på tiltrækning og fastholdelse af dygtige medarbejdere og eksperter  som et felt, der vil kræve deres fulde opmærksomhed fremover for at kunne realisere de vækstambitioner, som undersøgelsen også afdækker.

Solen skinner også på de fynske uddannelsesinstitutioner, som igen i år kan melde om et stigende optag af unge, der ønsker at tage deres videregående uddannelse på Fyn.  Det er en meget positiv udvikling, der forpligter uddannelsesinstitutionerne til at sikre stærke faglige studiemiljøer, der ikke bare lever op til de unges forventninger, men også udfordrer dem undervejs i forløbet.

Det er fremtidens medarbejdere og ledere, der snart møder op til første studiedag på de fynske uddannelsesinstitutioner.  De har ifølge statistikkerne søgt uddannelser, der i højere grad end tidligere årgange retter sig mod det private arbejdsmarked.  Det giver rigtig god mening.  Både i et samfundsøkonomisk perspektiv, og fordi de fynske virksomheder efterspørger dygtige, topmotiverede medarbejdere/kandidater, der kan være med til at navigere i det danske (erhvervs-)klima.

Læs meget mere om virksomhedernes forventninger og planer for fremtiden i næste uges tema-udgave af vores nyhedsbrev.

Velkommen tilbage fra ferie.

Jytte Reinholdt
Direktør

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.

Novo Nordisk i Odense: “Vi kommer ikke med spidse sko”

Når Stine Wolf Randrup træder op til debatten på Fynsk ErhvervsTopmøde den 30. april, bliver det med et klart budskab: Novo Nordisk er kommet til Odense for at blive – men med stor respekt for det fællesskab, de træder ind i. “Vi går ind i det her med ydmyghed. Vi ved, vi starter højt og […]

Kolster risikerer at sige nej til ordrer – tiltrækning af medarbejdere er blevet en ledelsesdisciplin

Hos Tømrer- og snedkerfirma Kolster A/S i Middelfart er der gang i hjulene. Men uden nok medarbejdere til at følge med efterspørgslen risikerer direktør Tue Christiansen at skulle sige nej til opgaver, han gerne ville tage ind. Markedet er der. Kunderne er der. Men for at kunne sige ja, kræver det folk – og dem […]

Stadil: Fremtidens lederskab kræver sult, mod og kant

Christian Stadil har altid gået sine egne veje. Han kombinerer buddhisme med benhård forretning og investeringer i startups med meditation og meningsfulde arbejdsfællesskaber. Til september gæster han Learn X, hvor han deler sine erfaringer med at lede i en tid præget af AI, innovation og strategisk usikkerhed.

Klimapraktikanter gav Danren Bogdol fremdrift og struktur

Danren Bogdol er en professionel servicevirksomhed med base i Odense, der gennem mere end 40 år har leveret rengøringsydelser til offentlige og private kunder i hele landet. Virksomheden bygger på faglighed, effektivitet og ordentlighed.

HR-netværk gav LAIT værktøjer til aktuel udfordring

Da Gert Rasmussen fra det digitale bureau LAIT i begyndelsen af året præsenterede en konkret HR-udfordring i Fynsk Erhvervs HR-netværk, gjorde han det med et klart formål: At få andres ærlige blik på situationen