Nyheder • 14/08/2016

Mød Jan Pytlick: Ledere skal turde tro på deres beslutninger

Odense Håndbold-træner Jan Pytlick. Foto: (c)  Krebs Fotografi & Film

Alle danskere med bare et minimum af sportsinteresse kender den tidligere kvindelandsholdstræner Jan Pytlick, der siden den 1. juli har været træner i Odense Håndbold. Få har som Jan Pytlick måtte leve med, at hans ledelsesbeslutninger blev tolket i det offentlige.

Nu arrangerer Fynsk Erhverv i samarbejde med Lederne Fyn et netværksarrangement, hvor der er fokus på manden snarere end bolden, og hvor Thurøs nok mest berømte beboer fortæller om, hvordan han har dyrket sin rolle som leder, og hvordan han arbejder med at få ”sine ansatte” til at følge målsætningerne. Også når det ser svært ud, og alle internt såvel som eksternt har en holdning til beslutningerne.

”Der er helt grundlæggende intet lederskab uden følgeskab. Derfor handler ledelse rigtig meget om, hvordan man kommunikerer og lytter, når man skaber forandringer, og i den forbindelse er det ekstremt vigtigt, at man får alle med. De skal ikke nødvendigvis være enige i beslutningerne, men hvis man ikke har alle med, når man ikke sine mål. Det er jeg sikker på, at de fleste virksomhedsledere kan nikke genkendende til,” siger Jan Pytlick.

Jan Pytlick har gennem årene fået masser af erfaring i, hvad der skal til for at trænge igennem med budskaberne, og han vil blandt andet fortælle om, hvordan han selv arbejder med at fastholde troen på sine beslutninger undervejs mod de store mål.

”Ledelse handler også i høj grad om, at man selv tør tro på sine planer, og det er vigtigt, at man står fast på dem, for ellers er det svært at overbevise andre, når det gælder. Samtidig skal man naturligvis også være lyttende, selvom man har sat en kurs. Det er også et spørgsmål om troværdighed, når man lytter i stedet for at holde stædigt fast i sine planer, og på den måde skal man finde den rette balance i tingene,” konstaterer Jan Pytlick, der har to gange OL-guld, en EM-guld og to EM-sølvmedaljer hængende som håndgribelige beviser på sine lederevner.

Vil du høre, hvordan Jan Pytlick tackler og udvikler sig i lederrollen, så tilmeld dig arrangementet her.

C.C. Jensen udvikler kerneforretningen i en urolig tid

Verden er blevet mere uforudsigelig. For eksportvirksomheder er geopolitik, toldsatser og økonomiske spændinger ikke længere midlertidige udsving, men et grundvilkår. Det mærker man også hos C.C. Jensen i Svendborg, der udvikler og producerer filtreringsløsninger til hydraulik- og smøreolie og eksporterer omkring 90 procent af sin produktion gennem 15 datterselskaber globalt. Den nye administrerende direktør, Jens […]

Heine Pedersen styrker STV Logistik med professionel bestyrelse

Efter flere års overvejelser etablerer ejerleder Heine Pedersen nu en professionel bestyrelse i STV Logistik. Målet er at skabe skarpere struktur og et stærkere beslutningsgrundlag – og at stå bedst muligt rustet, hvis virksomheden inden for få år får mulighed for at udvide forretningen yderligere.

Glem alt om smalltalk: Netværk er er strategi, og du skal turde investere dig selv

Tid er vores største valuta, og særligt som en lille eller mellemstor virksomhed kan det ofte være svært at se udover driften. Værdien af netværk er større, end du tror – hvis du tør investere dig selv. Det fandt jeg for alvor først ud af, da jeg forlod mit fag som journalist og bevægede mig ud i det fynske erhvervsliv.

Tomas Henneby fortæller åbent om generationsskiftet i 3-2-1 Erhverv

Da Tomas Henneby gæster podcasten 3-2-1 Erhverv, er det for at sætte ord på et generationsskifte, der på ingen måde fulgte en fastlagt plan. Samtalen tager udgangspunkt i den proces, der begyndte længe før overdragelsen af Henneby Nielsen Rådgivende ingeniørfirma A/S til INGENIØR’NE, men som først for alvor blev aktuel, da hans far døde i 2023.

Fortrolig sparring i netværket giver værdi i hverdagen

Når man sidder med det øverste ansvar for økonomi, rapportering og finansielle beslutninger, er det et fagområde, der ofte ikke har mange naturlige sparringspartnere i organisationen. Det har Karina Fussing til gengæld fundet i det netværk i Fynsk Erhverv, som hun engagerer sig i.

Videreuddannelse har aldrig været vigtigere end nu

Kravene til medarbejdernes kompetencer ændrer sig hurtigere, end mange virksomheder er vant til. Opgaver, der tidligere krævede tid, erfaring og rutine, bliver i stigende grad automatiseret, mens forventningen til menneskelig dømmekraft, kreativitet og ansvar vokser.

Fynsk Erhverv 3.0 blev sat i spil på nytårskuren

Fynsk Erhverv brugte nytårskuren den 20. januar 2026 til mere end blot at markere starten på et nyt år. Arrangementet blev samtidig brugt til at sætte ord på en ny fase for organisationen, hvor fællesskab, netværk og medlemsvirksomhedernes aktive rolle får en endnu mere central betydning.

Valdemar kobler studieophold i USA med konkret erhvervssamarbejde

Studerende Valdemar Creutz Lyngdal har gennem Fynsk Erhverv gennemført et studieophold på Wharton School ved University of Pennsylvania, koblet direkte til et samarbejde med NewTec A/S.

Nytårshilsen 2026

Verden omkring os er i hastig forandring – og har været det siden corona ramte. Forandringerne er blevet hyppigere, mere komplekse og ofte mere uforudsigelige. Alligevel er der god grund til optimisme. Det fynske erhvervsliv har igen og igen vist, at vi kan omstille os, finde nye veje og stå stærkt – også når rammerne ændrer sig.