Nyheder • 30/05/2016

Mød Fynsk Erhverv Next Generation-bestyrelsen: Daniel Vous Pedersen

Stiftende Partner i Vous Holding Aps/Prison Ink og Padamo Denmark – Event

– Personligt ser jeg et stort potentiale i at aktivere ‘det store hjul’ i Fynsk Erhverv i form af at få en større synergi mellem Next Generation og de allerede etablerede virksomheder. Mine tanker er meget bundet op på at udvide mit personlige netværk og samtidig udvikle strategiske samarbejder på tværs af hele Fynsk Erhverv, men også internt i form af forskellige programmer og projekter, som Fynsk Erhverv Next Generation-bestyrelsen vil kunne søsætte og være tovholder på.

 “Det er min store forhåbning og målsætning, at man kan åbne de etablerede virksomheders øjne op for at bidrage til nye startups i form af vejledning, mentorordninger og måske med økonomiske midler.”

– Jeg har desuden et hjerte, som banker for innovation – og for Odense, hvorfor jeg også tænker at kunne bruge mit netværk inden for uddannelsessektoren og danne bro til de helt grønne startups.

– Det er min store forhåbning og målsætning, at man kan åbne de etablerede virksomheders øjne op for at bidrage til nye startups i form af vejledning, mentorordninger og måske med økonomiske midler. Jeg ser altså et potentiale i en helhed, som mangler et skub.

– Jeg tror, at Fynsk Erhverv Next Generation-bestyrelsen kan være i stand til at give et pust og et skub til at danne denne helhed, som i den grad kan være drivkraften for at udvikle og danne fundament for nye virksomheder på Fyn – ikke kun for at starte en masse nye op, men også for at vækste.

Se hele Fynsk Erhverv Next Generation-bestyrelsen her.  

Vejen til endnu større succes: Kvalitet sælger ikke sig selv

På Fyn lever mange virksomheder af at være verdensmestre i en niche. Derfor er evnen til at omsætte specialiseret viden til stærke kunderelationer afgørende.

Lyt til erhvervslivet

I 13 spændende episoder deler fynske ledere, virksomhedsejere, iværksættere og eksperter deres perspektiver på emner som ledelse, netværk, bestyrelsesarbejde, bæredygtighed, karriereudvikling og forretningsvækst.

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.

Hotel Christiansminde: Tv-serie skal løfte Sydfyn hele året

Svendborg Kommunes tv-satsning kan styrke både turismen, erhvervslivet og det lokale samarbejde, mener direktør Tom Pedersen

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.