Nyheder • 02/03/2020

Kulturklubben: Netværk i samspil med kunsten – sjovt og inspirerende

Er 70’ernes fokus på det kollektive og fællesskabet ved at få en renæssance efter flere årtier med individet i centrum? Ved at se på datidens kunst, får vi en masse sjove og gode minder frem. Og måske kan vi også blive inspireret af den tankegang og kultur, der omfavnede de år.

Fynsk Erhverv Kultur laver netværksarrangementer, hvor erhvervslivet møder kunst og kultur. Kunsten og erhvervslivet kan have god gavn af hinanden, forklarer den kommercielle chef på Brandts i Odense, Ulrik Jungersen, som danner rammen om arrangementet:

”Flere virksomheder har kunst på væggene eller måske en kunstforening. Nogle steder hyrer virksomheder kunstnere til at sætte gang i noget på arbejdspladsen. Kreativitet og kunst kan i nogle sammenhænge bidrage til udviklingen af en virksomhed”

Udstillingen torsdag den 5. marts er Dea Trier Mørchs grafiske værker, som åbner senere samme dag. Dea Trier Mørch var med til at stifte det socialistiske kunstnerkollektiv Røde Mor i 1969. Værkerne viser hendes engagement i både det nære og det fjerne, tiden samfundspolitiske agenda og globale begivenheder.

Ulrik Jungersen forklarer:

”Udstillingen appellerer til folk, der har levet i 70’erne, hvor den kollektive bevægelse stod i fuldt flor. På det personlige plan vil det for mange give en genkendelsesglæde og nogle sjove minder. Men det giver også mulighed for at spejle sig og sin virksomhedskultur i tiden dengang og se ud i fremtiden også. Det er det kunst kan. Det tankesæt bruger mange virksomheder.”

Den kommercielle chef håber på et par hyggelige timer med netværk, hvor deltagerne kan lære hinanden bedre at kende i samspil med værkerne på væggen, og at kunsten måske kan skabe nogle refleksioner ved, at der ses tilbage på en anden tid gennem værkerne.

Kan vi bruge noget fra dengang i det arbejdsliv, vi har i dag? Mere teamsamarbejde og ikke kun personlig udvikling? Måske er der noget, der er værd at lade sig inspirere af – Kom selv og se.

Arrangementet finder sted på Kunstmuseum Brandts, Amfipladsen 7, 5000 Odense C, torsdag den 5. marts fra 15:30 – 16:45.

Det er gratis for medlemmer af Fynsk Erhverv, og du kan se programmet og tilmelde dig her

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.

Fyn må ikke miste troen på fremtiden

Fyn må ikke miste troen på fremtiden. Der er ingen tvivl om, at mange lige nu følger udviklingen på Fyn med stor alvor. Historierne om Vestas’ nedskæringer på Lindø og Novo Nordisks beslutning om at trække i bremserne i Odense giver grund til bekymring. Ikke kun på grund af arbejdspladserne her og nu – men fordi de minder os om, hvor hurtigt verden omkring os kan ændre sig.

Velatir vil gøre Odense til afsæt for europæisk AI-vækst

Da Velatir meldte sig ind i Fynsk Erhverv, handlede det ikke kun om at blive en del af endnu et netværk. For den odenseanske softwarevirksomhed er medlemskabet også en mulighed for at komme tættere på det fynske erhvervsliv og bruge sin egen viden om kunstig intelligens, teknologi og digital sikkerhed i en lokal sammenhæng. Virksomheden […]

AI binder design og forretning sammen i JABS Group

Når Fynsk Erhverv og Hesehus 28. maj afholder Den Fynske E-handelskonference, bliver AI og digital transformation sat ind i en konkret forretningsmæssig ramme. Arrangementet samler beslutningstagere, digitale ledere og e-handelsprofessionelle til en formiddag med cases, keynote, paneldebat og netværk om, hvordan nye teknologier kan skabe reel værdi i virksomhedernes hverdag.