Nyheder • 07/10/2025

Kansas skaber forspring med bæredygtighed og digital styrke

Fristads Kansas på Østerbro i Odense står midt i en branche, hvor prisen ofte er et parameter, og hvor konkurrencen som i mange andre brancher er intensiv. Alligevel fastholder virksomheden sin position gennem en kombination af digitalisering, stærke bæredygtighedstiltag og en kultur, der bygger på ordentlighed. Kansas A/S er en del af den svenske Fristads-koncern og fungerer som distributør af både Kansas- og Fristads-produkter på det danske marked. Ejerskabet betyder, at virksomheden kan trække på Fristads’ globale produktion, innovationskraft og bæredygtighedsarbejde – samtidig med at den danske organisation bevarer sit lokale fokus og sine stærke kunderelationer. For salgsdirektør Kim Hansen er det netop denne helhed, der skal sikre Fristad Kansas’ succes.

Virksomheden producerer arbejdstøj og profilbeklædning til professionelle brugere og leverer til bl.a. til bygge- og industrisektoren i hele Europa. Sortimentet spænder fra slidstærke bukser og jakker til specialiserede løsninger med flammesikring og høj synlighed.

“Vores interne fundament skal være på plads, så vores eksterne folk kan være sikre på, at det vi lover, også bliver opfyldt. Mennesker handler med mennesker, og der er ikke noget værre end at have en ny kontaktperson hver gang. Derfor går vi meget op i at skabe stabilitet og sikre, at medarbejderne får både udvikling og ansvar,” fortæller Kim Hansen.

Ordentlighed som fundament
Fristad Kansas har lav medarbejderudskiftning og en blanding af både erfarne og nye kræfter. Ifølge salgsdirektøren er det nemlig afgørende, at kandidater kan spejle sig i arbejdspladsens værdier og se en tydelig strategi for, hvor virksomheden er på vej hen. Det kræver en ledelse, der både understøtter trivsel og udvikling, og som prioriterer medarbejderinddragelse i hverdagen.

“Vi søger hele tiden efter at være en ordentlig virksomhed. Det handler både om at lave vores medarbejdertilfredshedsundersøgelser, have et åbent miljø og tilbyde ordninger fra sundhedsforsikring til de små hverdagsting, der betyder noget. Det er vigtigt, at medarbejderne oplever, at vi står på et stærkt fundament,” understreger Kim Hansen.

Seks-syv år foran og i stadig udvikling
Mere bæredygtighed er blevet et af de mest markante konkurrenceparametre i branchen, og her har Fristads Kansas forsøgt at sætte sig i front. Som første producent med en EPD-deklaration kan virksomheden dokumentere klimaaftryk og materialevalg i en grad, som ifølge Kim Hansen stadig er usædvanlig i markedet.

“Vi skiller os ud på mere bæredygtige produkter. Vi er seks-syv år foran mange af vores konkurrenter, og vi arbejder målrettet med måling af vandforbrug, kemikalier i tøjet og CO₂-aftryk. Det giver vores kunder et stærkt udgangspunkt, ikke mindst i forhold til deres egne ESG-regnskaber,” pointerer Kim Hansen.

I byggeriet er udviklingen særligt tydelig, hvor klimakrav på byggepladser spiller en stadig større rolle. Her ser salgsdirektøren et oplagt vækstspor for Fristad Kansas, både gennem materialevalg og nye produktlinjer med fokus på flammesikring.

“En af vores vækstmulighed ligger i mere bæredygtighed. Når virksomhederne begynder at inddrage egne ressourcer ved at de f.eks. kan bruge 300 medarbejdere til at gøre en forskel, er vi allerede klar med løsninger, der kan styrke både deres ESG-indsats og miljøprofil,” fastslår Kim Hansen.

Digitalisering med høj sikkerhed
Foruden bæredygtigheden har Fristad Kansas samtidig satset massivt på digitalisering. I dag håndteres omkring 80 procent af ordrerne digitalt, og virksomheden arbejder ifølge salgsdirektøren med et ensartet system, der understøtter alle markeder. Det stiller i sagens natur store krav til sikkerheden, og derfor er IT-sikkerhed blevet et område med vedvarende investeringer og stor opmærksomhed.

“Vi har et meget stort fokus på IT-sikkerhed. Vi er enormt digitale, og vi er langt fremme i forhold til konkurrenterne. Vi har et højt træningsniveau omkring IT-sikkerhed, og vi tager det meget alvorligt, for at undgå, at noget går galt for alvor. Det er et område, hvor vi er meget dedikerede,” bemærker Kim Hansen.

Global produktion og stærk compliance
Produktionen finder sted flere steder i verden, herunder Ukraine, Vietnam og Laos. Ifølge salgsdirektøren arbejder Fristad Kansas her med kvalitetskontrol og medarbejdervilkår, der matcher standarderne i Danmark og Sverige. Virksomheden har samtidig opbygget et complianceprogram, som ifølge Kim Hansen er blandt de mest gennemarbejdede i branchen.

“Hvis du så det complianceprogram, vi har, ville du se, hvor stærkt det står. Det er jeg virkelig stolt over, og jeg er sikker på, at det kan komme til at få stor betydning for kunderne,” siger Kim Hansen.

Københavnsk tilflytter engagerer sig i det fynske erhvervsliv

Rikke Maj Thauer har taget en markant beslutning: Hun og hendes mand har rykket teltpælene op i hovedstaden for at lancere Thauer Stresscenter og Østerlund Refugium. Med flytningen følger også et ønske om at blive en aktiv del af det fynske erhvervsliv. “Vi vil gerne bidrage til udviklingen her på Fyn, og derfor giver det […]

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.

Bæredygtighed når vinden vender

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, vejret skaber berettigede og uberettigede overskrifter, og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab.

Brinkmann: Ledelse handler også om menneskekendskab

En god leder er ikke nødvendigvis den, der ved mest om teknologi eller har styr på flest KPI’er. Ifølge professor i psykologi ved Aalborg Universitet Svend Brinkmann er det vigtigere at kende mennesker – og at have autoritet i ordets egentlige betydning.

BCM Transtech løfter datasikkerheden til næste niveau

BCM Transtech A/S arbejder hver dag i krydsfeltet mellem avanceret mekanik, digitalisering og kundernes høje krav til driftssikkerhed. Den kombination gør datasikkerhed til en strategisk nødvendighed – og en disciplin, virksomheden nu styrker yderligere.

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Young PRO-netværket i Fynsk Erhverv samler unge ledere og fagansvarlige i små, fortrolige grupper. Seks gange om året mødes de for at dele erfaringer, udfordre hinanden og få nye perspektiver på ledelse – nogle gange gennem besøg hos fynske virksomheder.

Fynsk tech-startup tager kampen op mod billedmisbrug

Kan man bygge en teknologisk verdensnyhed fra Odense? Thomas Eriksson mener ikke bare, at man kan – han er i fuld gang med at bevise det. Får han ret, kan Sasha blive en økonomisk succeshistorie.

Sommerhilsen fra direktør Anne Dyrehauge

Kære alle Tak for en fantastisk velkomst i Fynsk Erhverv. Jeg er stadig i færd med at dykke ned i alle hjørner af foreningen, men jeg er ikke i tvivl om, at jeg er landet det helt rigtige sted. I sidste uge sagde vi farvel til Jytte med en flot og meget velbesøgt reception, der […]