Nyheder • 19/12/2016

Jesper E. Møller bliver formand for ny national Storebæltskomité

Fynsk Erhverv har udpeget den erfarne erhvervsmand Jesper E. Møller til at stå i spidsen for den nye nationale Storebæltskomité, der skal arbejde for at reducere og på sigt fjerne broafgifterne på Storebæltsforbindelsen. Jesper E. Møller er tidl. topchef ved Toms A/S og formand for Dansk Industri (DI) og nuværende formand for fodboldklubben Brøndby.

Fynsk Erhverv har igennem de senere år arbejdet intenst på at få skabt politisk opmærksomhed på den vækstbarriere, broafgifterne på Storebæltsforbindelsen udgør. Ikke alene for erhvervslivet men for samfundet som helhed. Sagen har så stor samfundsøkonomisk betydning, at Fynsk Erhverv nu løfter den op i en national sammenhæng med nedsættelse af Storebæltkomitéen.

I 2014 tog Fynsk Erhvervs bestyrelse initiativ til en samfundsøkonomisk analyse af ændringer i afgifterne på Storebæltsforbindelsen. Initiativet fik stor opbakning blandt private virksomheder og offentlige organisationer fra Øst- til Vestdanmark. Analysen viser en samfundsmæssig gevinst på ca. 30 mia. kr. for hele landet ved at reducere broafgifterne her og nu og på sigt fjerne den helt.

Lavere broafgifter skal sætte gang i Danmark

Formanden for Fynsk Erhverv Jørgen Dirksen ser en snarlig nedsættelse af broafgifterne på 25% for alle trafikanter og på sigt en fjernelse af broafgifterne som en del af løsningen på den tomgang, dansk økonomi befinder sig i:

– Broafgifterne er en direkte økonomisk belastning for pendlere og erhvervsliv, og vi skal have sat en stopper for, at politikerne bruger broen som malkeko til at finansiere andre projekter, siger formanden for Fynsk Erhverv Jørgen Dirksen og uddyber:

– For en uge siden nedjusterede økonomiministeren for femte gang i træk skønnet for væksten i det danske bruttonationalprodukt. Danmark kører i tomgang – og vi peger på en stort set selvfinansieret løsning, der kan skabe vækst, øget sammenhængskraft mellem Øst- og Vestdanmark, øget mobilitet og konkurrenceevne uden at det koster. Vi vil oven i købet se brede samfundsøkonomiske gevinster i hele landet – og det kan ske i morgen, hvis der er politisk vilje til det, lyder opfordringen fra Jørgen Dirksen.

Det bliver nu den nationale Storebæltkomité, som skal sætte den dagsorden blandt folketingets partier.

Storebæltkomité med bred opbakning

Jesper E. Møller er en erfaren erhvervsmand, der har stor politisk indsigt og berøringsflade, ikke mindst fra sit formandskab i Dansk Industri. Han skal nu sammen med bestyrelsen i Fynsk Erhverv sammensætte komiteen, der skal skabe politisk opmærksomhed på den vækstbarriere, broafgifterne på Storebæltsforbindelsen udgør:

– Danmark er bundet sammen af broer, men Storebæltsbroen er på en og samme tid både et stort aktiv og en stor barriere. Barrieren skal vi have fjernet til gavn for hele Danmark. Derfor har det stor national interesse at få afgifterne på Storebæltsbroen reduceret og på sigt fjernet, så Storebæltsbroen sidestilles med de øvrige broer i Danmark, siger Jesper E. Møller, formand for den ny Storebæltkomité.

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Ny medlemsportal og digital transformation i støbeskeen

Fynsk Erhverv er i fuld gang med en omfattende digital transformation, der skal løfte servicen til medlemsvirksomhederne, styrke organisationens interne effektivitet og skabe et stærkt fundament for fremtidens medlemsdrevne erhvervsorganisation.

Tillykke – og nu: Mindre bøvl, tak!

Direktør i Fynsk Erhverv Anne Dyrehauge taler på vegne af tusindvis af arbejdspladser på Fyn: Her er hendes store ønske. Fjern unødvendigt bureaukrati, som rammer de små og mellemstore virksomheder ekstra hårdt. Det skal være nemmere at drive virksomhed.

Nyt bestyrelsesmedlem fra HumanTrust vil styrke Fyns virksomheder

Med en baggrund i rekruttering og ledelse vil Marlie Hede være med til at styrke virksomhedernes adgang til arbejdskraft og udvikle Fynsk Erhverv 3.0.

Fynske virksomheder: Mindre bøvl og bureaukrati er topprioritet

Fynske virksomheder efterlyser først og fremmest mindre bøvl og bureaukrati. Det står klart efter en ny rundspørge og interviews blandt medlemmer i Fynsk Erhverv, hvor ønsket om færre regler, mindre dokumentation og hurtigere sagsbehandling topper listen over, hvad de fynskvalgte folketingspolitikere bør prioritere efter valget. Den melding genkender folketingsmedlem Trine Bramsen (S), som Fynsk Erhverv […]

Åbent morgenmøde: Digital strategi skal styrke forretningen

Hvordan arbejder man konkret med digitale muligheder, så de ikke ender som løsrevne IT-initiativer, men bliver en del af virksomhedens forretningsstrategi? Det er kernen, når Fynsk Erhverv inviterer CIO’s, IT-chefer og andre med ansvar for digital strategi til åbent morgenmøde sammen med NetværksForum for Digital Transformation. Morgenmødet giver dels indblik i netværket og i, hvad […]

Fynsk startup udvikler nyt system til elbilbrande på færger

To nyuddannede fra SIMAC står bag startupvirksomheden EVstinguish, der vil løse et voksende problem i den maritime sektor: elbilbrande på færger.

Legatordning skaber værdi for både studerende og virksomhed

International erfaring og lokal forankring mødes, når en studerende via et legat hos Fynsk Erhverv kobler sit studieophold i Portugal med et konkret projekt for Scandic i Odense

Lykke Friis: Den gamle verden vender aldrig tilbage

En ny geopolitisk virkelighed tvinger Europa – og danske virksomheder – til at gentænke afhængighed og samarbejde