Nyheder • 04/02/2014

HOTEL HESSELET: – Det handler om personlig atmosfære

MÅNEDENS VIRKSOMHED: Hos Hotel Hesselet (Nyborg) lytter de til gæsternes behov. Og det har kunderne lagt mærke til, for hotellet er netop kåret som Danmarks bedste hotel af rejsesitet Tripadvisor med den ærefulde titel
’Travelers Choise Award  2014.Tripadvisor.com er verdens største forbrugerhjemmeside, når det handler om rejser og hoteller, og det er således forbrugerne selv, der har anmeldt det populære familieejede hotel ved Storebælt.
Og netop derfor er prisen og anerkendelsen endnu mere værd for hoteldirektør Peter Karner:

Det er jo sådan set en pris, som vi har fået direkte af vores gæster – så dén er vi særligt glade for.

Og ifølge den stolte hotelejer, har man fra hotellets side ikke gjort noget aktivt for at få gæsterne til at give positive anmeldelser på Tripadvisor. Der ligger således ikke en bevidst markedsføringsstrategi bag:

Jeg har faktisk ikke engang selv en profil derinde, så det er ikke noget, vi har været ret bevidste om. Så at gå ind og anmelde os på Tripadvisor er ikke noget, vi som sådan har opfordret dem til.  Men vi er da rigtig glade for, at de har gjort det.

Og Peter Karner har da også en klar formodning om, hvorfor Hotel Hesselet har fået så positive anmeldelser af de gæster, som har besøgt hotellet: Det handler om at tilbyde en positiv og personlig atmosfære – gæsterne skal føle sig hjemme:

Som jeg plejer at sige: Du kan have verdens flotteste hotel, men hvis gæsterne møder sure mennesker blandt personalet, så kan det hele jo være lige meget. Det handler om at være der for gæsterne – og at skabe en god atmosfære. Vi giver os god tid til kunderne. Vi er et lille, familieejet hotel – og det må de gerne kunne mærke. Det er vigtigt, at gæsterne føler sig hjemme.

Denne strategi er dog ikke helt tilfældig, men gennemsyrer hele hotellets værdigrundlag, som lyder:

  • Vi er nærværende 
  • Vi er engagerede
  • Vi har vilje til forandring
  • Vi har kompetence  

Om Hotel Hesselet: 
Hotellet er familieejet igennem tre generationer og ligger ved Storebælt i Nyborg. Hotel Hesselet har 35 ansatte og i alt 59 værelser. Kundegruppen rummer alt fra erhvervskonferencer til private ferie, wellness- og golfophold.

I Restaurant Tranquebar arbejdes med stort gastronomisk engagement, og stilen er klassisk med et moderne twist og en forkærlighed for gode, danske lokale råvarer.

Læs mere på www.hotel-hesselet.dk

Af Susanne Siig Petersen, Fynsk Erhverv

AI binder design og forretning sammen i JABS Group

Når Fynsk Erhverv og Hesehus 28. maj afholder Den Fynske E-handelskonference, bliver AI og digital transformation sat ind i en konkret forretningsmæssig ramme. Arrangementet samler beslutningstagere, digitale ledere og e-handelsprofessionelle til en formiddag med cases, keynote, paneldebat og netværk om, hvordan nye teknologier kan skabe reel værdi i virksomhedernes hverdag.

Startups skal have bedre rammer på Fyn

Fyn har gode muligheder for at skabe stærke startups, men der mangler stadig kapital, kommerciel erfaring og tættere adgang til de første kunder. Det mener Lisbeth Chawes, techleder, investor, bestyrelsesmedlem i Fynsk Erhverv og CEO i softwarevirksomheden Finari.dk. Det fortæller hun i podcasten 3-2-1 Erhverv, hvor hun mødes med Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk Erhverv, […]

Fynsk Erhverv og Fynske Bank samler netværk i Masterclass

Da Fynsk Erhverv og Fynske Bank samlede virksomheder til Fynske Masterclass med militærpsykolog Anders Kjærgaard, skete det som en del af Fynsk Erhvervs Topmøde på Frederik VI’s Hotel. Her blev deltagerne præsenteret for erfaringer fra ekstreme miljøer, men også for pointer, der rammer direkte ind i en travl ledelseshverdag. For Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk […]

Når verden rykker sig – og virksomheder skal følge med

Forårets Fynsk ErhvervsTopmøde satte spot på en verden i bevægelse og på, hvordan fynske virksomheder navigerer i den. Der er perioder i historien, hvor udviklingen føles næsten stillestående. Og så er der perioder, hvor alting pludselig accelererer.

Tietgenprismodtager bygger videre på ejerfamiliernes værdier

Dorthe Lund Kaack har ikke haft for vane at stille sig selv forrest. Som direktør i C.C.N. Holding, bestyrelsesmedlem i Micro Matic og en del af den ene ejerfamilie bag den globale Odense-virksomhed kommer hun fra et ejerskab, hvor fællesskabet traditionelt har fyldt mere end den enkelte person.

Dorthe Lund Kaack modtager Tietgenprisen 2026

Direktør i C.C.N. Holding og bestyrelsesmedlem i Micro Matic, Dorthe Lund Kaack, modtager Tietgenprisen 2026 fra Fynsk Erhverv og TietgenSkolen.

Sirius-leder vil skærpe erhvervslivets mentale parathed

Forventningsafstemning, samarbejde, ærlig feedback og restitution er ifølge tidligere Sirius-leder og militærpsykolog afgørende, hvis mennesker og organisationer skal holde til pres over tid

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Podcast: Kvinder i bestyrelser handler om forretning og ikke om køn

Der mangler kvinder i de danske bestyrelser. Det er Mille Lindskrog Knudsen, professionelt bestyrelsesmedlem og leder af Bestyrelseskvinder, ikke i tvivl om. Men hun bruger ikke kønsdiskussionen til at åbne døren til bestyrelseslokalerne.