Nyheder • 07/03/2014

GALLERI NIJENKAMP åbner endnu en international topudstilling

KUNST OG BUSINESS: Denne weekend åbnede Galleri Nijenkamp atter dørene for endnu en kunstudstilling i verdensklasse. Læs meget mere om den unge galleri-direktør Line Nijenkamp (billedet) og hendes internationale ambitioner i Fynsk Erhverv’s næste nyhedsbrev.

Fra COBRA- til fotokunst

Allerede i løbet af det første år af galleriets korte levetid har de nymalede vægge i Odense S haft besøg af danske kunstnere i absolut verdensklasse. Ingen ringere end 100-års fødselaren Asger Jorn og Carl-Henning Pedersen har f.eks. fundet deres plads på væggene i en særdeles velbesøgt COBRA-udstilling. Men også mere nutidige kunstnere som Michael Kvium, Jacob Herskind og Sussi Trampedach er at finde i det store, lyse, fynske galleri.

Helt aktuelt er der tale om international fotokunst i form af billedeserien ‘Survivors’ produceret af den anerkendte fotograf Ken Hermann. Udstillingen består af en række opsigtsvækkende portrætfotografier af mellemøstlige ofre for syreangreb. 

Ken Hermann var en af de tre finalister ved Sony World Photography Awards 2014 – udvalgt blandt 140.000 fotografer. Han er desuden vinder af Hasselblad Masters of 2012 samt medlem af Getty Images.

Læs meget mere om de tårnhøje ambitioner bag Galleri Nijenkamp i Fynsk Erhvervs nyhedsbrev, som udkommer i næste uge. Vi har været på besøg i galleriet til en snak med direktør Line Nijenkamp om business og kunst – og ikke mindst: Om at have det rette netværk. 

Du kan stadig opleve både Michael Kvium, Sussi Trampedach og ikke mindst den populære COBRA-udstilling hos Galleri Nijenkamp, Kratholmvej 62 C, Odense S

 

Tekst og foto: Susanne Siig Petersen, Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv og Fynske Bank samler netværk i Masterclass

Da Fynsk Erhverv og Fynske Bank samlede virksomheder til Fynske Masterclass med militærpsykolog Anders Kjærgaard, skete det som en del af Fynsk Erhvervs Topmøde på Frederik VI’s Hotel. Her blev deltagerne præsenteret for erfaringer fra ekstreme miljøer, men også for pointer, der rammer direkte ind i en travl ledelseshverdag. For Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk […]

Når verden rykker sig – og virksomheder skal følge med

Forårets Fynsk ErhvervsTopmøde satte spot på en verden i bevægelse og på, hvordan fynske virksomheder navigerer i den. Der er perioder i historien, hvor udviklingen føles næsten stillestående. Og så er der perioder, hvor alting pludselig accelererer.

Tietgenprismodtager bygger videre på ejerfamiliernes værdier

Dorthe Lund Kaack har ikke haft for vane at stille sig selv forrest. Som direktør i C.C.N. Holding, bestyrelsesmedlem i Micro Matic og en del af den ene ejerfamilie bag den globale Odense-virksomhed kommer hun fra et ejerskab, hvor fællesskabet traditionelt har fyldt mere end den enkelte person.

Dorthe Lund Kaack modtager Tietgenprisen 2026

Direktør i C.C.N. Holding og bestyrelsesmedlem i Micro Matic, Dorthe Lund Kaack, modtager Tietgenprisen 2026 fra Fynsk Erhverv og TietgenSkolen.

Sirius-leder vil skærpe erhvervslivets mentale parathed

Forventningsafstemning, samarbejde, ærlig feedback og restitution er ifølge tidligere Sirius-leder og militærpsykolog afgørende, hvis mennesker og organisationer skal holde til pres over tid

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Podcast: Kvinder i bestyrelser handler om forretning og ikke om køn

Der mangler kvinder i de danske bestyrelser. Det er Mille Lindskrog Knudsen, professionelt bestyrelsesmedlem og leder af Bestyrelseskvinder, ikke i tvivl om. Men hun bruger ikke kønsdiskussionen til at åbne døren til bestyrelseslokalerne.

Ny medlemsportal og digital transformation i støbeskeen

Fynsk Erhverv er i fuld gang med en omfattende digital transformation, der skal løfte servicen til medlemsvirksomhederne, styrke organisationens interne effektivitet og skabe et stærkt fundament for fremtidens medlemsdrevne erhvervsorganisation.

Tillykke – og nu: Mindre bøvl, tak!

Direktør i Fynsk Erhverv Anne Dyrehauge taler på vegne af tusindvis af arbejdspladser på Fyn: Her er hendes store ønske. Fjern unødvendigt bureaukrati, som rammer de små og mellemstore virksomheder ekstra hårdt. Det skal være nemmere at drive virksomhed.