Nyheder • 04/11/2014

Grøn branding: Køb 50 træer i Elmelund i Odense

Elmelund Folkeskov er et projekt, hvor man helt bogstaveligt kan købe sig ind i en ny skov, der rejses mellem Odense, Blommenslyst, Middelfartvej og den fynske motorvej. Der skal plantes 18.000 nye træer på ca. 4,5 hektar, og der er stadig 8.500 træer til salg. For et beskedent beløb har virksomheder mulighed for både at købe sig til solid grøn branding og til at støtte et godt lokalt projekt. 

Lørdag den 8. november bliver Elmelund Folkeskov indviet. By– og kulturrådmand Jane Jegind og Lars Heiselberg Jensen fra Folkeskoven byder velkommen kl 13. 00. Hele arrangementet varer til kl. 15.00.

Et træ koster 19 kroner inklusiv moms, og herfra går 15,20 kroner videre til kommunen som tilskud til: klargøring af jord og tilplantning af skovområde (ca. 4.000 træer pr. hektar), hegning, stier og P-plads, så skovene kan bruges rekreativt, samt tre års etableringspleje med garanti for, at træer, der ikke overlever de tre første leveår, erstattes af nye.

Man skal dog som minimum købe 50 træer.

Du får :

Afhængig af hvor mange træer du køber, får du mulighed for at anvende følgende brandingmuligheder:

Antal købte træer
Fra 50 til og med 299 Fra 300 Fra 1.000
Listning på www.folkeskoven.dk ü ü ü
Certifikat til ophængning i virksomhed ü ü
Certifikat til brug på hjemmeside ü ü
Growing Trees Network logo til hjemmeside ü ü
Firmalogo og omtale på www.folkeskoven.dk ü ü
Firmalogo og omtale på Folkeskovens Facebook side ü ü
Firmalogo på kommunale skilte ved skoven ü

Du kan vælge at købe et antal træer (minimum 50), eller du kan vælge et af Folkeskoven.dks øvrige produkter:

  • Positive Impacts
    (6 træer pr. ton CO2: Neutralisér virksomhedens samlede CO2 udledning + der skabes en stribe Positive Natur Påvirkninger)
  • CO2 neutral bil – klistermærke medfølger
     
    (21 træer til kr. 399 pr. bil: vil over år neutralisere bilens CO2 udledning i år 1)
  • CO2 neutral varevogn – klistermærke medfølger
     
    (50 træer til kr. 950 pr. varevogn: vil over år neutralisere varevognens CO2 udledning i år 1)

Sådan har andre gjort

  • Kistefabrik planter et træ pr. kiste de sælger
  • Entreprenør køber 47 bilklistermærker til CO2-neutralisering af samtlige personbilers drift
  • Kursusvirksomhed planter et træ pr. kursist
  • Vindmøllekoncern hvis medarbejdere kan vælge at plante træer for deres julegavebeløb
  • EDC, ejendomsmægler i Favrskov, planter fem træer for din husvurdering og 20 træer for dit hussalg

Køb Jeres træer til Elmelund Folkeskov, eller andre byers Folkeskove, her www.folkeskoven.dk

 

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.