Debat • 09/09/2014

Fynske virksomheder vinder igen: “Klogt at opdele T.B. Thrige-projektet i fagentrepriser”

De seneste to entrepriser på Thomas B. Thrigesgadeprojektet er vundet af to fynske virksomheder. “Det viser, at det var den rigtige beslutning af Odense Kommune som bygherre, at de delte projektet op i fagentrepriser, som vi hele tiden har foreslået,” fortæller direktør i Fynsk Erhverv, Jytte Reinholdt.

Resultatet af den seneste udbudsrunde på Thomas B. Thrigesgadeprojektet blev:

Malerentreprise: Per Jacobsen Aps, Odense

Elemententreprise: Hansson & Knudsen A/S, Odense

Dermed er alle  entrepriserne på det store Thomas B. Thrigesgadeprojekt indtil videre vundet af fynske firmaer.

“Det er fantastisk godt for vores ø, at det er fynske virksomheder, som byder ind og vinder de her fagentrepriser, som vi hele tiden har opfordret Odense Kommune som bygherre at dele Thomas B. Thrigesgadeombygningen op i. For vi har jo mange fantastisk dygtige mellemstore virksomheder på Fyn, som sagtens kan vinde udbud i de størrelser. Og på den måde bliver den vækst og de arbejdspladser, der er forbundet med et projekt i den her størrelsesorden, også på Fyn,” fortæller Jytte Reinholdt.

Målet er nået
I august måned blev Hansson & Knudsen A/S tildelt kontrakten på rådhusentreprisen til etablering af den nordlige parkeringskælder ved Thomas B. Thriges Gade i Odense bymidte, og nu er de så også blevet tildelt kontrakten på elemententreprisen.

“Som lokal entreprenør har det været et klart mål for Hansson & Knudsen A/S at få andel i etableringen af den nye bydel, og med en netop underskrevet kontrakt på råhusentreprisen samt tildeling af kontrakten på elemententreprisen til etablering af den nordlige P-klæder, er målet realiseret. Det er derfor med stor glæde, at Hansson & Knudsen A/S nu ser frem til at påbegynde etableringen af Odenses nye P-kælder, således billister i fremtiden kan få nem adgang til den nye bydel,” fortæller Povl Christensen, adm. direktør i Hansson & Knudsen A/S.

Fynsk Erhverv ønsker vores medlem tillykke med det gode arbejde.

Vejen til endnu større succes: Kvalitet sælger ikke sig selv

På Fyn lever mange virksomheder af at være verdensmestre i en niche. Derfor er evnen til at omsætte specialiseret viden til stærke kunderelationer afgørende.

Lyt til erhvervslivet

I 13 spændende episoder deler fynske ledere, virksomhedsejere, iværksættere og eksperter deres perspektiver på emner som ledelse, netværk, bestyrelsesarbejde, bæredygtighed, karriereudvikling og forretningsvækst.

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.

Hotel Christiansminde: Tv-serie skal løfte Sydfyn hele året

Svendborg Kommunes tv-satsning kan styrke både turismen, erhvervslivet og det lokale samarbejde, mener direktør Tom Pedersen

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.