Nyheder • 22/09/2016

Fynske detailledere henter inspiration i London

Detailledernetværket besøger London

I den forgangne uge besøgte en flok entusiastiske og inspirationshungrende detailledere London, som var målet for den årlige studietur for Fynsk Erhvervs detailledernetværk.

Formålet med turen var, foruden at hente inspiration og styrke sammenholdet i netværket, at besøge forskellige områder af byen, for at vi kunne opleve de store kontraster, som en storby som London naturligt har. For mange af detailledernetværkets medlemmer var det deres første besøg i den engelske hovedstad.

Den vestlige del af byen

Førstedagen af den 3 dage lange studietur blev brugt i den vestlige del af byen, hvor områder som South Kensington, Knightsbridge og Chelsea blev vandret tyndt. Overalt var der dyre biler, mondæne butikker og masser af glamour.

Det ekstremt ekstravagante stormagasin Harrods på Knightsbrigde blev besøgt, og ligeledes The Conran Shop i det gamle Michelin hovedkontor på Fulham Road. Begge to spændende butikker, som klart er et must-see i London.

Odenseansk pige med succes i London

På andendagen startede vi med at besøge Maria Mayerhofer, en odenseansk pige, som på 12. år bor i London og driver sin egen bageskole (bakewithmaria.com), hvor mennesker fra hele verden kommer og lærer at bage.

Efter et inspirerende besøg, bevægede vi os ind til det centrale London, hvor dagen blev brugt i de typiske turistområder som Piccadilly Circus, Oxford Circus, Leicester Square, Soho og Covent Garden.

Her udmærkede især Soho og Covent Garden sig med en del mindre selvejede butikker, hvor man begyndte at opleve en anden adfærd hos de butiksansatte, og en mere nærværende service. Men også de store flagship stores som Burberry, Nike og Apple er et besøg værd, ligesom den 6 etagers store legetøjsbutik Hamley’s på Regent Street er et must-see.

Hackney og Dalston – bestemt et besøg værd

På sidstedagen tog vi toget til nordøstlige London og stod af i bydelen Hackney, hvor vi gik mod Dalston, en bydel under kraftig positiv udvikling.

På vejen besøgte vi fødevaremarkedet på Ridley Road, hvor vi nærmest følte, at vi var kommet til et u-land, og fra det ene øjeblik til det andet stod vi igen på en befærdet hovedgade Kingsland High Street med dens små hyggelige cafeer og uafhængige butikker.

Hackney og ikke mindst Dalston er virkelig et besøg værd på din næste London tur. I Dalston hoppede vi ombord i en rød dobbeltdækkerbus, kørte mod syd gennem et andet upcoming område Shoreditch, før vi stod af ved Monument, hvor vi besøgte udsigtsplatformen Sky Garden på 36. etage i skyskraberen “20 Fenchurch Street” i Londons finansdistrikt. Her var der gratis adgang til et helt unikt view ud over London. Endnu et must-see i London.

Herefter gik turen over Tower Bridge, til området ved London Bridge hvor billedet er taget, og til sidst retur mod Heathrow Airport efter nogle meget spændende dage i super selskab.

Succesen gentages næste år med en ny destination

Detailledernetværket har allerede besluttet sig for destinationen for næste årsstudietur. Her går turen til Budapest, som anses for, at være en af de smukkeste og mest spændende byer i Østeuropa.

Og du kan komme med, så hvis du er interesseret i at deltage i vores netværk, så tag fat i facilitator Jakob Søfelde-Hansen, se mere her: https://fynskerhverv.dk/netvaerk/detailledernetvaerket/

Vejen til endnu større succes: Kvalitet sælger ikke sig selv

På Fyn lever mange virksomheder af at være verdensmestre i en niche. Derfor er evnen til at omsætte specialiseret viden til stærke kunderelationer afgørende.

Lyt til erhvervslivet

I 13 spændende episoder deler fynske ledere, virksomhedsejere, iværksættere og eksperter deres perspektiver på emner som ledelse, netværk, bestyrelsesarbejde, bæredygtighed, karriereudvikling og forretningsvækst.

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.

Hotel Christiansminde: Tv-serie skal løfte Sydfyn hele året

Svendborg Kommunes tv-satsning kan styrke både turismen, erhvervslivet og det lokale samarbejde, mener direktør Tom Pedersen

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.