Nyheder • 25/09/2015

Fynsk prismodtager: “Vi har tænkt globalt fra dag ét”

Mobile Industrial Robots fik tirsdag DIRA Automatiseringspris 2015 overrakt af statsminister Lars Løkke Rasmussen på hi-2015 i MCH Messecenter Herning

Der var både pris og flotte ord med på vejen til Mobile Industriel Robots (MIR) tirsdag eftermiddag på hi teknologi- og industrimessen 2015 i MCH Messecenter Herning. Her overrakte statsminister Lars Løkke Rasmussen DIRA Automatiseringspris 2015 til MIR, inden han foretog den officielle åbning af messen.

Odense-virksomheden og Fynsk Erhverv-medlemmet får prisen for MiR100, som er en mobil robot, der bruges til mindre transportopgaver i både industrien og på for eksempel hospitaler.

I begrundelsen for pristildelingen hed det blandt andet, at “MiR er en logistikrobot, som funktionsmæssigt kan hamle op med eksisterende alternativer – og det til en pris, der er overkommelig for selv små virksomheder”.

Juryen lagde vægt på, at  MiR100 vil kunne frigøre mange hænder og hoveder fra trivielle transportopgaver til værdiskabende arbejde på de danske virksomheder.

Tiltro til danske robotter
– Det, vi har været gode til, er først og fremmest at tænke på kundens behov. I vores branche vil det især sige brugervenlighed og pris, fortæller Thomas Visti, CEO i Mobile Industrial Robots, til Fynsk Erhverv og fortsætter:

– En anden årsag til vores succes er, at vi har tænkt globalt fra dag ét. Vi har haft fokus på eksport lige fra start, hvilket selvfølgelig kræver nogle større investeringer, men det åbner også op forMir4 større muligheder. Vi sælger til 11 lande nu og er allerede større i udlandet end i Danmark.

Robotfirmaet har øjnene rettet mod de internationale markeder, men har ikke planer om at forlade Odense.

– Vi åbner salgskontor i USA til næste år og i Asien i 2017, men produktionen og hovedkontoret bliver i Odense, hvor vi er meget tilfredse med at være, siger Thomas Visti.

Robotindustrien er stadig meget ung, og i Danmark er den endnu yngre, men forskellige danske
virksomheders succes har gjort, at det internationale marked har fået øjnene op for danske produkter.

– Der er meget høj tiltro til danske robotter i dag. Og det er en udvikling, der først er sket de seneste par år, fortæller Thomas Visti.

MiR planlægger at ansætte yderligere 20 medarbejdere til næste år.

Nye job på Fyn
Lars Løkke Rasmussen fortalte, at MiR på flere fronter kan bidrage positivt til Danmark.

– MiR har allerede slået hul på markedet og har potentiale til at blive en stor eksportsucces. Udover at skabe gevinster hos brugerne af MiRs robotter, så skaber MiR også nye job på Fyn, hvor man har opbygget et stærkt kompetencemiljø. Denne robotklynge kommer jo faktisk af nogle langsigtede investeringer, som Mærsk i sin tid gjorde i Odense Universitet, der har holdt et stærkt fokus på robotteknologi. MiR er også et resultat af den satsning fra Mærsks og universitetets side. Selvom det kan lyde paradoksalt, at vi skal automatisere for at skabe arbejdspladser, så er det sådan, vi skaber nye job i Danmark, og derfor skal ikke mindst de små virksomheder i Danmark bruge flere robotter i deres produktion, sagde Lars Løkke Rasmussen.

“Udover at skabe gevinster hos brugerne af MiRs robotter, så skaber MiR også nye job på Fyn, hvor man har opbygget et stærkt kompetencemiljø.”

Thomas Visti er både meget stolt over og glad for at modtage prisen.

– For både ledelse og medarbejdere er DIRA Automatiseringsprisen et kæmpe stort skulderklap. For vores virksomhed er timingen af denne pris i top: Det er det helt rette tidspunkt at få så prestigefyldt et kvalitetsstempel som DIRA Automatiseringsprisen. Vi er jo stadig en mindre virksomhed, men vi i fuld gang med at etablere os primært i Europa, hvor vi nu har 20 forhandlere i 11 lande. Næste år går indtager vi USA og herefter Asien og i netop disse regioner har kåringer som denne stor værdi, sagde Thomas Visti, der forventer, at prisen vil give et mærkbart rygstød til virksomhedens eksport.

Der var fire nominerede til Automatiseringsprisen. De var udvalgt blandt 50 indstillede virksomheder. En jury har besøgt de fire nominerede virksomheder og blandt andet på den baggrund udpeget den endelig vinder af DIRA Automatiseringspris 2015.

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.

Fyn må ikke miste troen på fremtiden

Fyn må ikke miste troen på fremtiden. Der er ingen tvivl om, at mange lige nu følger udviklingen på Fyn med stor alvor. Historierne om Vestas’ nedskæringer på Lindø og Novo Nordisks beslutning om at trække i bremserne i Odense giver grund til bekymring. Ikke kun på grund af arbejdspladserne her og nu – men fordi de minder os om, hvor hurtigt verden omkring os kan ændre sig.