Nyheder • 24/02/2017

Fynsk ErhvervsTopmøde 2017

Temaet for Fynsk ErhvervsTopmøde er People First – god ledelse under den 4. industrielle revolution. Kom og bliv inspireret – og benyt lejligheden til at møde både kendte og nye ansigter i det fynske erhvervsliv.

Torsdag den 30. marts afholder Fynsk Erhverv ordinær generalforsamling kl. 16 og efterfølgende kl. 17.30 Fynsk ErhvervsTopmøde i Odenses nye kultur- og eventhus ODEON.

ErhvervsTopmødet er et af årets højdepunkter i Fynsk Erhverv – og temaet i år er People First – god ledelse under den 4. industrielle revolution. I en tid med disruption, øget konkurrence og eksponentielt udviklende teknologier vil alle virksomheder og brancher blive mødt af forandringer. Vi sætter fokus på den menneskelige faktor – på betydning af god ledelse og engagerede medarbejdere i jagten på morgendagens succes.

Dygtige fynske erhvervsledere deler ud af egne erfaringer – og du kan hente inspiration i ét af følgende tre spor:

  1. People Before Processes v/Søren Ikast Pedersen og Michael Jacobsen, HOWE a/s
  2. The Right People v/Jesper Nielsen, Peoplelink og Kenny Sørensen, Lederindsigt
  3. People and Tools v/Lars Rothschild Henriksen, GTD og Jens Martinus Pedersen, Marienlystcentret

I løbet af aftenen uddeles Optimistprisen til en m/k’er med særlig optimisme og gå-på-mod, og formand for den nationale Storebæltskomité, Jesper E. Møller, sætter fokus på Storebælt som væktsdriver.

Derefter serverer Hardeep Dhanjal en peptalk om Den menneskelige faktor. God løn motiverer ikke alene til at slå konkurrenterne, der skal været et indgående ønske om at være de bedste og en forståelse for, at den enkeltes indsats er afgørende for virksomhedens succes. En sand peptalk om viljen til at lykkes, serveret med rendyrket passion og energi, der smitter.

Se invitationen her

Pris pr. person til dækning af forplejning kr. 575 ekskl. moms.

Tilmelding senest fredag den 17. marts. Vær opmærksom på, at tilmeldingen er bindende, og at der afkræves et no show fee på 800 kr. ved evt. afbud senere end 17. marts.

Fynsk ErhvervsTopmøde er forbeholdt medlemmer i Fynsk Erhverv. Deltagelse i den ordinære generalforsamling kl. 16.00 alene er gratis og kræver ikke tilmelding.

På gensyn den 30. marts 2017.

Tilmeld dig her

 

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.

Fyn må ikke miste troen på fremtiden

Fyn må ikke miste troen på fremtiden. Der er ingen tvivl om, at mange lige nu følger udviklingen på Fyn med stor alvor. Historierne om Vestas’ nedskæringer på Lindø og Novo Nordisks beslutning om at trække i bremserne i Odense giver grund til bekymring. Ikke kun på grund af arbejdspladserne her og nu – men fordi de minder os om, hvor hurtigt verden omkring os kan ændre sig.

Velatir vil gøre Odense til afsæt for europæisk AI-vækst

Da Velatir meldte sig ind i Fynsk Erhverv, handlede det ikke kun om at blive en del af endnu et netværk. For den odenseanske softwarevirksomhed er medlemskabet også en mulighed for at komme tættere på det fynske erhvervsliv og bruge sin egen viden om kunstig intelligens, teknologi og digital sikkerhed i en lokal sammenhæng. Virksomheden […]

AI binder design og forretning sammen i JABS Group

Når Fynsk Erhverv og Hesehus 28. maj afholder Den Fynske E-handelskonference, bliver AI og digital transformation sat ind i en konkret forretningsmæssig ramme. Arrangementet samler beslutningstagere, digitale ledere og e-handelsprofessionelle til en formiddag med cases, keynote, paneldebat og netværk om, hvordan nye teknologier kan skabe reel værdi i virksomhedernes hverdag.