Nyheder • 15/01/2015

Fynsk Erhverv tilslutter sig Charter for Mangfoldighed

Fynsk Erhverv tilslutter sig formelt dokumentet Charter for Mangfoldighed, der bakker op om et mangfoldigt arbejdsmarked og en mangfoldig arbejdsstyrke. 

Det danske charter for mangfoldighed er et officielt dokument, som virksomheder og erhvervsorganisationer kan vælge at skrive under på. (Du kan læse mere om charteret og skrive under på det her.)

Chartrer tilkendegiver, at man bakker op om et mangfoldigt arbejdsmarked, hvor medarbejdere bedømmes på deres færdigheder.

– Fynsk Erhverv støtter helhjertet et arbejdsmarked, hvor det er evnerne, talentet og fliden, som er afgørende, og ikke andet. Det fynske erhvervsliv har brug for alle talenter, der kan og vil, og vi er overbevist om, at et åbent erhvervsliv har lettere ved at finde de rette medarbejdere – til gavn for dem selv og deres konkurrenceevne, og til gavn for det danske samfund, udtaler Jytte Reinholdt, direktør i Fynsk Erhverv.

Charteret lyder således:

Vi bidrager til at gøre Danmark mere åbent og imødekommende.

Vi bakker op om og forsøger at efterleve disse værdier:
– Forskellighed er en styrke
– Alle skal have mulighed for at være med
– Medborgerskab kommer alle ved

Vi arbejder desuden for at:
– Gøre mangfoldighed til en praksis i egen organisation
– Bidrage til at mangfoldighed bliver set som et aktiv i den offentlige debat
– Støtte op om initiativer, der fremmer mangfoldighed, inklusion og bekæmper diskrimination i Danmark.

Der er indtil videre tre danske kommuner, København, Århus og Odense, som har lokale chartrer for mangfoldighed, og det er i Odense, Fynsk Erhverv har tilsluttet sig.

Vejen til endnu større succes: Kvalitet sælger ikke sig selv

På Fyn lever mange virksomheder af at være verdensmestre i en niche. Derfor er evnen til at omsætte specialiseret viden til stærke kunderelationer afgørende.

Lyt til erhvervslivet

I 13 spændende episoder deler fynske ledere, virksomhedsejere, iværksættere og eksperter deres perspektiver på emner som ledelse, netværk, bestyrelsesarbejde, bæredygtighed, karriereudvikling og forretningsvækst.

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.

Hotel Christiansminde: Tv-serie skal løfte Sydfyn hele året

Svendborg Kommunes tv-satsning kan styrke både turismen, erhvervslivet og det lokale samarbejde, mener direktør Tom Pedersen

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.