Nyheder • 17/08/2015

Fynsk Erhverv-medlem får besøg af uddannelses- og forskningsministeren

Murerlærlinge fra Syddansk Erhvervsskole har sammen med teknologien fra virksomheden Odico og industrirobotter fra ABB revolutioneret murerfaget. I den anledning afholdes indvielse af et udstillingsprojekt af teknologiens unikke nye muligheder torsdag den 20. august kl 10.00, på I. Vilhelm Werners Plads (bag rådhuset) med deltagelse af blandt andre uddannelses- og forskningsminister Esben Lunde Larsen, borgmester Anker Boye og direktør for Syddansk Odico5Erhvervsskole Lars Bregnehøj.

Kom og hør og ikke mindst se 3D-formgivninger til fremtidens byggeri, og få et indblik i de åbenlyse konkurrencefordele, der kan opnås ved brug af denne ny teknologi.

Alle er velkomne.

Med revolutionærende ny formgivning kan et nyt forretningseventyr begynde.

Sted: I. Vilhelm Werners Plads (bag rådhuset)
Tidspunkt: Torsdag den 20. august 2015 kl. 10.00

Tid Program
10.00 Velkommen af Anker Boye, borgmester i Odense Kommune
10.05 Anders Bundsgaard, direktør Odico
10.10 Lars Bregnehøj, direktør Syddansk Erhvervsskole
10.20 Esben Lunde Larsen, uddannelses- og forskningsminister

10.30         Netværk og besigtigelse

Hotel Christiansminde: Tv-serie skal løfte Sydfyn hele året

Svendborg Kommunes tv-satsning kan styrke både turismen, erhvervslivet og det lokale samarbejde, mener direktør Tom Pedersen

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.