Nyheder • 22/01/2026

Fynsk Erhverv 3.0 blev sat i spil på nytårskuren

Fynsk Erhverv brugte nytårskuren den 20. januar 2026 til mere end blot at markere starten på et nyt år. Arrangementet blev samtidig brugt til at sætte ord på en ny fase for organisationen, hvor fællesskab, netværk og medlemsvirksomhedernes aktive rolle får en endnu mere central betydning.

Direktør i Fynsk Erhverv, Anne Dyrehauge, gjorde det klart, at foreningen er på vej ind i en version 3.0, hvor ambitionen er at styrke sammenhængskraften og øge den konkrete værdi for medlemmerne i en tid med voksende kompleksitet i erhvervslivet.

Vi er i gang med at udvikle Fynsk Erhverv 3.0, fordi behovet for stærke fællesskaber og fortrolige netværk er større end nogensinde før

“Vi er i gang med at udvikle Fynsk Erhverv 3.0, fordi behovet for stærke fællesskaber og fortrolige netværk er større end nogensinde før. Medlemsvirksomhederne står ofte med de samme strategiske og ledelsesmæssige udfordringer, og det er netop i krydsfeltet mellem virksomhederne, at vi kan skabe mest værdi,” fortæller Anne Dyrehauge, der understreger, at netværk, videndeling og fælles initiativer ikke længere er et supplement, men en forudsætning for at kunne navigere sikkert i en omskiftelig hverdag.

“Vores opgave er at samle virksomhederne, skabe relationer og give adgang til sparring og viden, som kan bruges direkte i forretningen. Nytårskuren er en oplagt anledning til at præsentere den retning og invitere medlemmerne med ind i udviklingen,” konstaterer hun.

Mange og nye ansigter
Bestyrelsesleder i Fynsk Erhverv, Henrik Neelmeyer, åbnede arrangementet og direktøren for Egeskov Slot glædede sig ikke mindst over bredden i deltagerfeltet, hvor både mange kendte ansigter og en stor gruppe nye medlemmer var mødt op.

“Det er altid en fornøjelse at åbne året sammen med så mange velkendte relationer, men det er mindst lige så glædeligt at se, hvor mange nye der har valgt at være med i år. Det bekræfter, at fællesskabet fortsat opleves som relevant og attraktivt,” siger Henrik Neelmeyer.

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.

Fyn må ikke miste troen på fremtiden

Fyn må ikke miste troen på fremtiden. Der er ingen tvivl om, at mange lige nu følger udviklingen på Fyn med stor alvor. Historierne om Vestas’ nedskæringer på Lindø og Novo Nordisks beslutning om at trække i bremserne i Odense giver grund til bekymring. Ikke kun på grund af arbejdspladserne her og nu – men fordi de minder os om, hvor hurtigt verden omkring os kan ændre sig.