Debat • 30/06/2015

Forhandlingsregering i arbejdstøjet

LEDER: Regeringsgrundlaget ”Sammen for fremtiden” er lagt frem, ministrene præsenteret og ministerierne overdraget.  Så er vi i gang …

Regeringen var dårlig nok trukket i arbejdstøjet, før landets yngste minister, skatteminister Karsten Lauritzen, leverede det første forhandlingsresultat. Et bredt forlig hen over midten sikrer en videreførsel af bolig-/jobordningen fra 1. januar 2015.   Det var en meget konkret demonstration af, at Danmark har fået en ny regering.

Og ifølge regeringsgrundlaget kan det fynske erhvervsliv se frem til flere positive takter, der imødekommer de ønsker, som de fynske virksomheder selv prioriterede op til valget.

Se Fynsk Erhverv fortælle om forventninger til den nye regering i TV 2 Fyn her.  

Der er blandt andet udsigt til

  • Skatte- og byrdestop
  • Færre skatter og afgifter for erhvervslivet
  • Færre administrative byrder
  • Bedre vilkår for at investere og skabe arbejdspladser
  • Lette virvaret af punktafgifter
  • Et opgør med overimplementering af EU-regler
  • Lettere adgang til udenlandsk arbejdskraft

Regeringsgrundlaget viser en klar forståelse for erhvervslivets udfordringer. Nu bliver ministrenes forhandlingsevner og de øvrige partiers vilje til at tage et medansvar afgørende for, hvor meget af regeringsgrundlaget, der kan realiseres.

Men det er i en mindretalsregerings lod, at de partier, den skal forhandle med, vil tage sig betalt for sine stemmer.  Derfor vil jeg gerne pege på to vigtige forhold, disse partier bør bringe med sig til forhandlingsbordet.  Det ene er udvidelsen af den fynske motorvej med det tredje spor hele vejen over Fyn.  Og det andet er reduktion af broafgifterne over Storebæltsbroen. Set med fynske øjne vil aftaler om disse to forhold være yderst rentable modydelser og bidrage til øget dynamik og vækst samt styrke sammenhængskraft mellem Øst- og Vestdanmark.

Under valgkampen udtrykte flere fynskvalgte folketingspolitikere fra forskellige partier fuld opbakning til disse to fynske mærkesager. Så nu må alle i arbejdstøjet og udvise handlekraft og taktisk begavelse.

Vi vil følge forhandlingerne tæt …

Jytte Reinholdt
Direktør

 

Lars Erik Nielsen har løftet Uretek med dokumentation, faglig vækst og ansvarlighed

Middelfart-virksomheden Uretek har som speciale at etablere og styrke fundamenter under alt fra private boliger til komplekse byggerier. Og at Ureteks eget fundamentet er solidt, er netop bevist med et fornemt regnskab for 2024 – og en solid vækst i indeværende år. “Vi er kommet stærkt fra start i 2025, og som det ser ud […]

Stærke pointer og skarpe trends på Den Fynske E-handelskonference 2025

Temaet for konferencen var ’Tættere på kunderne’, og dagen bød på inspirerende oplæg, praktiske erfaringer og strategiske perspektiver.

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.