Nyheder • 18/11/2016

Endeligt farvel til PSO-afgiften

I 11. time fandt et bredt flertal på Christiansborg sammen om et forlig, der påbegynder udfasningen af den forhadte PSO-afgift frem til 2022.  Og trods massivt pres for afskaffelsen af PSO-afgiften fra bl.a. Fynsk Erhverv, kom det definitive dødsstød fra EU-Kommissionen, der har kendt ordningen ulovlig.  Derfor skulle der findes en løsning således, at der fra 1. januar 2017 kan påbegyndes en udfasning af afgiften.

PSO opkræves som en afgift på virksomhedernes og forbrugernes elregning og står for Public Service Obligation – eller på dansk offentlig serviceforpligtelse.

Pengene finansierer grønne initiativer som vindkraft og solceller, og afgiften prissættes fire gange om året af Energinet.dk.  I takt med udfasningen af PSO-afgiften vil den grønne omstilling i stigende grad blive finansieret over Finansloven.

Men da PSO-afgiften alene pålægges danske virksomheders og forbrugeres elforbrug, har den været en særlig torn i øjet på erhvervslivet.  Fynsk Erhvervs direktør Jytte Reinholdt er meget begejstret for aftalen, da PSO-afgiften har haft store omkostninger for de fynske virksomheder:

PSO-afgiften belaster de fynske virksomheder og presser dermed prisen på deres produkter op.  Det giver sig selv, at det gør det vanskeligt at konkurrere mod andre lande, som ikke har denne afgift. Derfor svækker PSO-afgiften de fynske virksomheders konkurrencekraft – og begrænser mulighederne for nye investeringer og arbejdspladser.

Se aftalen om udfasningen af PSO-afgiften her.

 

 

 

DEIF-direktør: Når det går godt, skal man læne sig frem

DEIF producerer elektronik til energisystemer over hele verden fra sin fabrik i Skive. Samtidig har virksomheden bygget en global salgs- og serviceorganisation op tæt på kunderne. For koncernchef Christian Nielsen hænger konkurrencekraften tæt sammen med evnen til at holde fast i det, virksomheden er bedst til – og investere benhårdt i netop det. På Fynsk […]

AI tvang Ecreo til at gentænke forretningen

For godt et år siden var kunstig intelligens først og fremmest en nyttig assistent hos det fynske udviklingshus Ecreo. Så tog teknologien et spring, og på ganske kort tid begyndte AI at kunne levere kode, der i nogle sammenhænge kunne matche det, virksomhedens egne udviklere lavede. For direktør og medejer Casper Stendal blev det et […]

Bestyrelsen skal lede digitaliseringen – ikke vælge systemerne

Digitalisering er blevet et strategisk bestyrelsesansvar – og stiller nye krav til dem, der sidder omkring bordet. En målrettet bestyrelsesuddannelse hjælper med at træffe bedre beslutninger, styrke risikostyringen og skabe reel forretningsværdi.

International Svendborg-virksomhed skruer op for lokal forankring

SBS Friction A/S har valgt at investere i produktionen i Svendborg frem for at flytte aktiviteter ud af landet. Med flere medarbejdere, øget kapacitet og nye teknologier satser den internationalt ejede virksomhed på, at nærheden mellem udvikling og produktion kan styrke konkurrenceevnen.

Forsker: Bestyrelser skal skabe den værdi, virksomheden har brug for

"Et professionelt bestyrelsesarbejde er en nødvendig forudsætning for at skabe værdi. Men værdien opstår ikke, fordi årshjulet er på plads eller møderne er velforberedte. Den opstår først, når bestyrelsen bruger sin tid på de strategiske spørgsmål, der er afgørende for netop virksomhedens udvikling,"

Vejen til endnu større succes: Kvalitet sælger ikke sig selv

På Fyn lever mange virksomheder af at være verdensmestre i en niche. Derfor er evnen til at omsætte specialiseret viden til stærke kunderelationer afgørende.

Lyt til erhvervslivet

I 13 spændende episoder deler fynske ledere, virksomhedsejere, iværksættere og eksperter deres perspektiver på emner som ledelse, netværk, bestyrelsesarbejde, bæredygtighed, karriereudvikling og forretningsvækst.

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.