Nyheder • 03/05/2016

Cykelnetværk fører til fordobling af areal – og kontrakter til fire virksomheder

Tool Denmark har bygget en 1.100 kvm tilbygning til deres eksisterende bygninger i Tietgenbyen i Odense. Udvidelsen kom i stand som følge af kontakter skabt i Fynsk Erhvervs erhvervsnetværk, BUSINES CHALLENGE Cykling, og det er virksomheder fra netværket, der har stået for at anlægge bygningen. 

Tool Denmark fra Odense har næsten fordoblet virksomhedens areal med en ny tilbygning. Den kom i stand som en direkte konsekvens af erhvervsnetværket BUSINESS CHALLENGE Cykling i Fynsk Erhverv.

– Vi havde gået og tænkt på, at vi på et tidspunkt nok skulle udvide vores kapacitet, men det gik fra tanke til handling igennem netværket, fortæller Jan Hansen, direktør i Tool Denmark.

Tool Denmarks oprindelige lokaler er på 1.300 kvm. Med den nye tilbygning øges det til i alt 2.400 kvm. Den nye tilbygning indeholder mødelokaler og administration samt øget plads til afprøvning af specialværktøjer. Med udvidelsen er der plads til at udvide produktionen.

– Den giver plads til vækst og til at åbne op for andre forretningsmuligheder. Til at diversificere produktionen simpelthen, siger Jan Hansen.

Arbejde til fire (fem) netværksvirksomheder  
– Kruse Dania, Karsten Tubæk ApS, Creo Arkitekter og PM Installationer har stået for tilbygningen, og alle de virksomheder har repræsentanter i cykelnetværket. Stort set alle, der har arbejdet på projektet, har været med i BUSINESS CHALLENGE Cykling, og det ender nok også med, at Danske Bank kommer til at stå for finansieringen gennem en kontakt i netværket. Uden netværket ville vi nok have været nødt til at hyre en projektleder til at holde styr på det hele, fortæller Jan Hansen.

En organisk udvikling
– Samarbejdet har derudover også kastet yderligere opgaver af sig mellem de deltagende virksomheder – og med andre deltagere i BUSINESS CHALLENGE Cykling.

– Netværket lægger stor vægt på, at vi præsenterer vores firmaer, så det ikke bare er en cykelklub, men et erhvervsnetværk – med noget god motion ved siden af. Dermed kommer de her samarbejder til at opstå organisk, når vi snakker om, hvad vi laver og kan tilbyde, og hvad vi har brug for. Vi har fået stor indsigt i hinandens virksomheder, så det sker nærmest helt af sig selv, at vi giver opgaver til hinanden, siger Jan Hansen.

Første virksomhed i Tietgenbyen
TOOL Denmark er en ung, dynamisk virksomhed, etableret i Odense i 2001. Det er én af de få europæiske virksomheder, der har specialiseret sig i udvikling og produktion af specialværktøjer inden for stansning og bukning, men leverer også standardværktøjer inden for stanser, bukke og knive. Udover i Danmark har TOOL Denmark på nuværende tidspunkt kunder på det svenske, norske, tyske og hollandske marked inden for en bred vifte af  industrier.

TOOL Denmark tæller i dag ca. 20 medarbejdere, hvoraf de fleste har arbejdet i værktøjsbranchen i mere end 20 år.

Virksomheden var den første til at åbne op i Tietgenbyen i Odense.

– Vi ligger perfekt midt i landet og med hurtig adgang til motorvejen, fortæller Jan Hansen.

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Ny medlemsportal og digital transformation i støbeskeen

Fynsk Erhverv er i fuld gang med en omfattende digital transformation, der skal løfte servicen til medlemsvirksomhederne, styrke organisationens interne effektivitet og skabe et stærkt fundament for fremtidens medlemsdrevne erhvervsorganisation.

Tillykke – og nu: Mindre bøvl, tak!

Direktør i Fynsk Erhverv Anne Dyrehauge taler på vegne af tusindvis af arbejdspladser på Fyn: Her er hendes store ønske. Fjern unødvendigt bureaukrati, som rammer de små og mellemstore virksomheder ekstra hårdt. Det skal være nemmere at drive virksomhed.

Nyt bestyrelsesmedlem fra HumanTrust vil styrke Fyns virksomheder

Med en baggrund i rekruttering og ledelse vil Marlie Hede være med til at styrke virksomhedernes adgang til arbejdskraft og udvikle Fynsk Erhverv 3.0.

Fynske virksomheder: Mindre bøvl og bureaukrati er topprioritet

Fynske virksomheder efterlyser først og fremmest mindre bøvl og bureaukrati. Det står klart efter en ny rundspørge og interviews blandt medlemmer i Fynsk Erhverv, hvor ønsket om færre regler, mindre dokumentation og hurtigere sagsbehandling topper listen over, hvad de fynskvalgte folketingspolitikere bør prioritere efter valget. Den melding genkender folketingsmedlem Trine Bramsen (S), som Fynsk Erhverv […]

Åbent morgenmøde: Digital strategi skal styrke forretningen

Hvordan arbejder man konkret med digitale muligheder, så de ikke ender som løsrevne IT-initiativer, men bliver en del af virksomhedens forretningsstrategi? Det er kernen, når Fynsk Erhverv inviterer CIO’s, IT-chefer og andre med ansvar for digital strategi til åbent morgenmøde sammen med NetværksForum for Digital Transformation. Morgenmødet giver dels indblik i netværket og i, hvad […]

Fynsk startup udvikler nyt system til elbilbrande på færger

To nyuddannede fra SIMAC står bag startupvirksomheden EVstinguish, der vil løse et voksende problem i den maritime sektor: elbilbrande på færger.

Legatordning skaber værdi for både studerende og virksomhed

International erfaring og lokal forankring mødes, når en studerende via et legat hos Fynsk Erhverv kobler sit studieophold i Portugal med et konkret projekt for Scandic i Odense

Lykke Friis: Den gamle verden vender aldrig tilbage

En ny geopolitisk virkelighed tvinger Europa – og danske virksomheder – til at gentænke afhængighed og samarbejde