Nyheder • 06/11/2017

CSR-pris til VandCenter Syd

CSR Konference 2017 i BørssalenHHK Kronprinsessen overrækker priserne

Der var stor glæde hos medarbejderne i VandCenter Syd, der har hovedsæde i Odense, efter at vinderne af årets pris for bedste CSR-rapport blev afsløret på Børsen i København – og direktør Mads Leth på vegne af VandCenter Syd kunne modtage prisen af H.K.H. Kronprinsesse Mary. VandCenter Syd får prisen for at have været bedst til at rapportere om samfundsansvar i 2016.

CSR – Corporate Social Responsibility handler om, at man som virksomhed tager ansvar for sin rolle i samfundet. Og netop dette sker på alle niveauer i VandCenter Syd, der har ansvarlighed som en bærende værdi. I den overordnede bedømmelse af rapporten lagde dommerne da også vægt på, at den tydeligt demonstrerer, hvordan det at tage samfundsansvar gennemsyrer virksomheden.

– Vi er meget glade for at modtage CSR-prisen. Det bekræfter os i, at vi er på rette vej i vores arbejde med bæredygtighed og samfundsansvar – og det motiverer os til at blive ved med at udvikle både vores indsats og vores rapportering, siger direktør i VandCenter Syd, Mads Leth.

Som et led i denne fortsatte udvikling er VandCenter Syd nu i gang med at undersøge, hvordan forsyningsvirksomheden bedst kan understøtte FNs verdensmål.  Baggrunden for CSR-prisen, der uddeles af FSR – danske revisorer, er et ønske om ”…årligt at hylde danske virksomheder, der udmærker sig med tillidsvækkende rapportering af høj kvalitet, der skaber transparens om virksomhedens samfundsansvar og værdiskabelse, og som kan være til inspiration for andre virksomheder”.

Prisen gives i tre kategorier. VandCenter Syd har vundet prisen for virksomheder med færre end 250 medarbejdere. VandCenter Syd har en gang tidligere vundet prisen, i 2013. Du kan her læse mere om, hvordan VandCenter Syd arbejder med bæredygtighed og samfundsansvar.

Sådan lyder den samlede vurdering fra dommerpanelet:

Som offentligt ejet vandselskab rammer de deres primære målgruppe ved at tale direkte ind til lokalområdet og borgernes hverdag. VandCenter Syd nøjes ikke med at tale om eget ansvar. De taler også om det medansvar, borgerne har i omgangen med vand som ressource.
Rapportens store styrke er dens autencitet, som underbygges af ambitiøse målsætninger, der systematisk forfølges af nøgletal og resultater. Desuden viger VandCenter Syd ikke fra at omtale deres udfordringer og kommer f.eks. ind på et dilemma som mikroplast i vandet. Alt i alt en meget professionel rapport udarbejdet efter internationale retningslinjer, der skaber tillid hos læseren.

Se VandCenter Syds prisvindende ansvarlighedsrapport her

 

Billedtekst: H.K.H. Kronprinsesse Mary overrækker prisen for bedste CSR-rapport 2016 i kategorien for mindre virksomheder til direktør Mads Leth, VandCenter Syd. Foto: Carsten Lundager.

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.